שתף קטע נבחר

שביתת הנשים ביום שלישי: חברות במשק מצטרפות לרשויות המקומיות

היוזמה לשבות ביום שלישי שנולדה בפוסט בפייסבוק כאקט מחאה על רצח נשים הולכת וצוברת תאוצה. רשויות מקומיות הודיעו בזו אחר זו שלא ינכו יום חופש לעובדות שישבתו. לקראת חצות הצטרפו גם חברות רבות. מארגנות השביתה: "51% מהאוכלוסייה הן הרוב והכוח נמצא בידיים שלנו"

יוזמת המחאה על רצח הנשים שנולדה בדף הפייסבוק "אני אישה אני שובתת" סוחפת עוד חברות במשק לצד רשויות מקומיות גדולות וקטנות. ראשי עיר ומנהלי חברות הודיעו שייאפשרו לנשים לשבות ביום שלישי הקרוב מבלי שינכו יום חופש משכרן. ברשימת החברות שייאפשרו לעובדות לשבות גם רמי לוי, טיב טעם ואיגוד המלונאים. החברות הללו מצטרפות לשורת עיריות, בהן ירושלים, תל אביב, חיפה, באר שבע, רמת גן, בת ים, ראשון לציון ועוד רבות.

שליש מחאה מחאת נשים יארא איוב סילבנה צגאיי נרצחו רצח (צילום: יריב כץ  )
סילבנה צגאיי ויארא איוב על רקע המחאה המתרחבת(צילום: יריב כץ )
 

 

מפגן מחאה אלימות נגד נשים מול מגדלי עזריאלי בתל אביב (צילום: מאור מקסימוב)
מפגן מחאה נגד רצח הנשים מול מגדלי עזריאלי בתל אביב(צילום: מאור מקסימוב)

מפגן מחאה אלימות נגד נשים מול מגדלי עזריאלי בתל אביב (צילום: מאור מקסימוב)
(צילום: מאור מקסימוב)


מארגנות המחאה מקואליציית "דגל אדום" המונה יותר מ-50 ארגונים פמיניסטיים בישראל מסרו כי "השבוע האחרון היה קשה במיוחד, שהבהיר עד כמה מציאות חייהן של נשים בישראל היא בלתי נסבלת עוד. זה היה שבוע שבו הממשלה סירבה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא רצח נשים, שבוע שבו נרצחו שתי נערות - יארא איוב בת ה-16 וסילבנה צגאיי בת ה-13. שבוע שבו הציבור זועם ודורש פתרונות - והממשלה שותקת".

 

ביום שלישי יתקיים להגדרת המארגנות "יום זעם" שבמרכזו שביתה ארצית, הפגנות ואירועי מחאה בעשרות מוקדים ברחבי הארץ, והתאספות ענק אזרחית שתתקיים ב-19:30 בתל אביב. "אנו קוראות לציבור כולו לצאת לרחובות, אנו קוראות לכל הארגונים הציבוריים והחברתיים, החברות המסחריות, התנועות והעסקים להצטרף", אמרו. "זה הזמן להתעורר. יחד אנחנו משפיעות יותר, ויחד נעצור את ספירת הגופות". עוד לפני "יום הזעם" יתקיימו הפגנות נוספות, קטנות יותר. היום ב-9 בבוקר מתוכננות הפגנות בתל אביב, בחיפה ובבאר שבע וב-10:00 תתקיים הפגנה גם בירושלים.

ביג ראשית רצח נשים אלימות נשים ישראל משפחה בעל  ()
חלק מהנשים שנרצחו בשנה החולפת
 

מארגנות המחאה דורשות את העברת התקציב שהובטח בסך 250 מיליון שקלים עבור תוכנית החירום למניעת אלימות כלפי נשים, ויישום של תוכנית שיקום ציבורית לנפגעות אלימות במשפחה ולגברים במעגל האלימות, תוכניות חינוך והסברה מגיל הגן ושינוי מדיניות מקיף בכל הנוגע לטיפול באלימות במשפחה במשטרה.

 

מנכ"לית מדלן, טל רבין, מסרה: "מדלן מאמינה שבית הוא המקום שבו כולנו מרגישים ומרגישות בטוחות. אנו תומכים בשביתת הנשים ובמחאה נגד אלימות מגדרית ביום שלישי, ונאפשר גם לעובדי ועובדות מדלן לקחת חלק במחאה ולהשפיע". מנהל חברת אלברט, אור רוסו מסר: "כמובן שהחברה תומכת במאבק למיגור אלימות נגד נשים. בנושאים בהם העיוות וחוסר ההיגיון זועקים לשמיים, המעט שאנחנו יכולים לעשות זה לתת גב בכל דרך לאנשים הפרטיים שלוקחים על גבם להראות לכולנו את דרך הישר. ההיי-טק הישראלי, חייב לשמש לא רק מנוע צמיחה כלכלי אלא גם מגדלור ערכי".

 

יוזמות השביתה ודף הפייסבוק "מצב חירום - אני אישה אני שובתת", סתיו ארנון ורותי קליין, אמרו ל-ynet: "אנחנו מאוד שמחות שהנשים סוף סוף משמיעות את הקול שלהן. ההתגייסות שהייתה בימים האחרונים מאז שהעלינו את האירוע מוכיחה כמה השטח בוער וכמה הייתה נחוצה כאן מחאה גדולה. סוף סוף אנחנו מרגישות שנשים ואנשים באופן כללי מבינים שיש להם את הכוח למחות על הדברים הכי קריטיים היום".

 

הן הוסיפו כי "אנחנו חושבות ששני מקרי הרצח האחרונים, של יארא איוב וסילבנה צגאיי, הרעידו את השטח והבהירו שאנחנו נמצאים במצב קיצון וכמובן שזה היה טריגר מטורף להבין שזה מסביבנו ושאנחנו חייבות לפעול ומהר".

 

 

 

הפגנה בעקבות רצח יארא איוב ()
הפגנה בעקבות רצח הנערה יארא איוב בגוש חלב

הפגנה בעקבות רצח יארא איוב ()
הפגנה בעקבות רצח יארא איוב

מחאות הנשים שביתה ()

 

להלן רשימת הגופים המלאה (נכון ל-00:00) שתומכים במחאת הנשים ביום שלישי: 

מדלן

אלברט

נטורל אינטליג'נס

הקריה האקדמית קרית אונו

רמי לוי

טיב טעם

איגוד המסעדנים

כוח לעובדים

איגוד המלונאים

מלונות פטאל

דיזנגוף סנטר

פורום נשים בתעשייה

פורום יוצרות הקולנוע והטלוויזיה בישראל

קבוצת הארץ

קבוצת קניוני פרומול

פנינה רוזנבלום ועסקיה

אלונה ברקת ועסקיה

התאחדות הסטודנטים

הסתדרות המורים (ביום שלישי יתחילו המורות והמורים בבתי הספר הערביים את הלימודים בשעה 10:00)

 

בחברת ישראייר הודיעו כי יביעו מחאה במגוון דרכים, אף שלא אישרו לעובדות לשבות. בין השאר מסרו כי יכרזו בכל המטוסים על המחאה והשביתה. מארגנות השביתה ומחאת הנשים הוסיפו כי: "ביום שלישי הקרוב אנחנו שובתות ויוצאות לרחוב במחאה על האלימות הגואה כלפי נשים במדינה. 51% מהאוכלוסייה הן הרוב והכוח נמצא בידיים שלנו. אנחנו נמצאות במגעים עם גופים נוספים, וקוראות לכל עסק, גדול כקטן, להצטרף בתמיכה פומבית למחאת הנשים הגדולה בשלישי, ולאפשר לעבודות ולעובדים לדרוש את הזכויות שמגיעות להן כאזרחיות במדינה ולקחת חלק במחאה החשובה הזאת".

 

 

הפגנה בבאר שבע (צילום: תומר ישראל )
הפגנה נגד רצח נשים בבאר שבע(צילום: תומר ישראל )

מחאות הנשים שביתה אוניברסיטת חיפה (צילום: חד
מחאות הנשים באוניברסיטת חיפה(צילום: חד"ש סטודנטים)

מפגן מחאה אלימות נגד נשים מול אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע (צילום:התא הפמיניסטי באוניברסיטת בן גוריון ולוט
(צילום:התא הפמיניסטי באוניברסיטת בן גוריון ולוט"ם)

מפגן מחאה אלימות נגד נשים מול אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע (צילום:התא הפמיניסטי באוניברסיטת בן גוריון ולוט
מפגן מחאה מול אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע(צילום:התא הפמיניסטי באוניברסיטת בן גוריון ולוט"ם)

מפגן מחאה אלימות נגד נשים מול הכנסת בירושלים (צילום: יובל עופר)
(צילום: יובל עופר)

המחאה סחפה את הרשויות המקומיות

מחאת הנשים והקריאה לשביתה ביום שלישי סחפה את הרשויות המקומיות שהתייצבו בזו אחר זו והודיעו שייאפשרו לעובדות לשבות על חשבון הרשות המקומית. ראש העיר חיפה, עינת קליש רותם, אמרה כי "אני מביעה שאט נפש וזעזוע מאלימות כלפי נשים, ואעשה כל שבידי לעזור לנשים כדי לצאת מהסכנה, ולרתום את כל המסגרות העירוניות הרלוונטיות לשם כך".

 

ראש העיר ירושלים, משה ליאון, הורה לקיים שיעורי הסברה במערכת החינוך העירונית על הנושא, ומסר כי "החברה הישראלית צריכה להתייצב כאיש אחד, נשים וגברים, בני כל הדתות ולהגיד די לאלימות. הקלות הבלתי נסבלת של אלימות כנגד נשים צריכה להיפסק. הגיע הזמן שהחברה תקום כולה כאיש אחד להיאבק בתופעה המזעזעת הזו. אנו בעיריית ירושלים נתייצב בחזית המאבק ונקיים גם פעולות חינוך והסברה לבני הנוער כדי להסביר לדור הבא ולרתום אותו למאבק חשוב זה".

 

עיריית באר שבע הודיעה אף היא כי היא "תומכת במאבק המוצדק והחשוב של ארגוני הנשים ומצטרפת למחאה החריפה, בכל הנוגע לאלימות נגד נשים. עובדות ונשות העירייה יוכלו לשבות ולהביע את מחאתן ללא פגיעה בשכרן. ראוי שכולנו נאמר אמירה חברתית ברורה בנושא", מסר ראש העיר רוביק דנילוביץ'.

 

ראש העיר דימונה, בני ביטון, המשמש בין היתר סגן יו"ר מרכז השלטון המקומי, יו"ר פורום ערי הפיתוח, יו"ר הרשות לפיתוח הנגב ויו"ר אשכול נגב מזרחי, הודיע כי יאפשר לכל עובדת עירייה לשבות וליטול חלק בהפגנות הצפויות בימים הקרובים וזאת על חשבון העירייה. לדברי ביטון, האלימות כלפי נשים הפכה למכת מדינה ועל הממשלה להקים ועדת חקירה במקביל להכנת תוכנית לאומית להגנה על נשים.

 

ראש העיר רעננה הנבחר, חיים ברוידא, הודיע כי הוא תומך במחאת הנשים שתתקיים ביום שלישי הקרוב. העירייה תצטרף למחאה ותאפשר לעובדות המפגינות נגד אלימות כלפי נשים לשבות ללא פגיעה בשכרן. ראש העיר רמת גן הנכנס כרמל שאמה הכהן אמר כי "בכל מאבק ומחאה שיהיו לחיזוק מעמד האישה ונגד הדרה או קיפוח, העיר רמת גן תתייצב בחזית ללא היסוס". גם בגבעתיים השכנה יוכלו נשים לשבות.

 

מתחילת השנה נרצחו 24 נשים, מחציתן ערביות. בחלק מהמקרים המשטרה עדיין לא הגיעה לרוצחים. ראש העיר טייבה, עו"ד שועאע מנצור מסארוה, אמר כי "לאור אוזלת היד של רשויות החוק ואוזלת ידם של חברי הכנסת לקדם עמדה ותוכנית למיגור תופעת האלימות, הרשויות המקומיות נוטלות חלק להזדהות עם מאבק הנשים אשר הינן עמוד התווך של כלל החברה. כולי תקווה שאוזלת ידם של חברי הכנסת לא תתבטא בעוד הופעה וניצול ציני של המאבק המוצדק כדי לשרת את צרכיהם התקשורתיים, אשר נהיו בולטים לעין. כלל הציבור מאס בשחקני התיאטרון הפוליטי".

 

ראש העיר מודיעין-מכבים-רעות, חיים ביבס, הודיע כי הוא תומך במחאת הנשים שתתקיים ביום שלישי הקרוב. ביבס הוסיף כי העירייה תאפשר לעובדות המפגינות נגד אלימות כלפי נשים לשבות ללא פגיעה בשכרן. גם בעיריית אור יהודה ייאפשרו לכל עובדות העירייה לשבות מבלי שייפגע שכרן. ראש העיר, ליאת שוחט: "האלימות נגד נשים חוצה גבולות וכולנו חייבים להיאבק בכל כוחנו כדי לעצור זאת לפני שנספור את הקורבן הבא".

 

ראש העיר ראשון לציון הנכנס רז קינסטליך התגייס אף הוא לשביתה, ואמר כי "נושא האלימות נגד נשים עלה לראש סדר היום הציבורי: שבוע שבו סירבה הממשלה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא רצח נשים, שבוע שבו נרצחו שתי נערות. אנחנו מצטרפים למאבק".

 

ראש העיר רמת השרון, אבי גרובר, הודיע כי העירייה תצטרף למחאה ותאפשר לעובדות המפגינות נגד אלימות כלפי נשים לשבות ללא פגיעה בשכרן. "הגיע הזמן שנפעל אחרת, במלחמה באלימות בכלל, ובאלימות נגד נשים בפרט. הגיע הזמן שנפסיק לצקצק בלשון, ונאמץ פעולה מקיפה - חקיקתית, אכיפתית, וחברתית", מסר.

 

עיריית קריית ביאליק מצטרפת אף היא למחאה, ותכיר כיום עבודה בשכר לעובדות העירייה אשר יגישו הצהרה כי היעדרותן מהעבודה היא בשל הזדהותן עם המאבק נגד רצח נשים. ראש העיר, אלי דוקורסקי: "רצח נשים הוא תופעה נפשעת יהיו נסיבותיה אשר יהיו, יהיה הרוצח אשר יהיה. אני שותף לדרישה ליצירת הרתעה וענישה. לגבר אין זכות לקחת את חייה של אישה או נערה. שני מעשי הרצח האחרונים של נערות גרמו לי זעזוע קשה. לקיחת חיים כך סתם, כי מישהו חיפש נקם".

 

גם רמלה הצטרפה וראש העיר מיכאל וידל הנחה את מנכ"ל העירייה לאפשר לנשות העירייה לשבות ביום שלישי הקרוב מבלי שינכו יום עבודה משכרן. וידל: "די לאלימות כלפי נשים, את החרפה הזו יש לעקור מן השורש. כרשות נפעל ללא היסוס בכל המסגרות, כדי לתמוך במאבק למיגור האלימות כלפי נשים".

 

רשויות נוספות שהודיעו על תמיכה ויאפשרו לעובדות לשבות ללא הפחתת יום חופש משכרן: חולון, הרצליה, גן יבנה, רחובות, חדרה, שדרות וקריית ים.


פורסם לראשונה 01/12/2018 23:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאור מקסימוב
מפגני המחאה על רצח נשים
צילום: מאור מקסימוב
מומלצים