שתף קטע נבחר

תיק 4000: המשטרה ממליצה להעמיד לדין את נתניהו על לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים

המשטרה ורשות ניירות ערך פרסמו את המלצותיהן בפרשת בזק-וואלה, רגע לפני סיום כהונת אלשיך. לפי ההודעה, ניתנו הטבות שלטוניות תמורת סיקור חיובי: "במשך 5 שנים נתניהו ומקורביו התערבו באופן בוטה בתוכני וואלה". המלצה להעמיד לדין את שאול אלוביץ' על שוחד, ותשתית ראייתית גם נגד שרה נתניהו ונגד אשתו של אלוביץ' ובנו. התיק נגד יאיר נתניהו נסגר

 

ראש הממשלה נתניהו ובעל השליטה לשעבר בבזק אלוביץ' (צילום: EPA, יובל חן) (צילום: EPA, יובל חן)
ראש הממשלה נתניהו ובעל השליטה לשעבר בבזק אלוביץ'(צילום: EPA, יובל חן)

תשתית ראייתית נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו  על עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים - גם בתיק 4000: רגע לפני עזיבת רנ"צ רוני אלשיך את תפקידו כמפכ"ל המשטרה פרסמה הבוקר (יום א') המשטרה את המלצותיה בחקירת תיק 4000, הידוע גם כפרשת "בזק-וואלה". מטעמו של ראש הממשלה נתניהו נמסר בתגובה: "ההמלצות נגדי ונגד רעייתי לא מפתיעות, העיתוי שקוף".

 

המשטרה ורשות ניירות ערך הודיעו כי סיימו את החקירה בפרשה, העוסקת בחשד לכאורה לביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים שבוצעו על ידי ראש הממשלה ושאול אלוביץ', בעל השליטה בקבוצת בזק ואתר "וואלה". החשד המרכזי הוא שראש הממשלה לקח שוחד ופעל תוך ניגוד עניינים, בכך שהתערב ופעל בהחלטות רגולטוריות המיטיבות עם שאול אלוביץ' ועם "קבוצת בזק", ובמקביל דרש במישרין ובעקיפין להתערב בתוכני אתר "וואלה" באופן שייטיב עימו.

 

 

שרה נתניהו יאיר נתניהו (צילום: עמווס בן גרשום לע
המלצה נגד שרה נתניהו ללקיחת שוחד, התיק נגד יאיר נתניהו נסגר(צילום: עמווס בן גרשום לע"מ, יריב כץ)

 

על פי הודעת המשטרה, מהראיות עולה כי מערכת היחסים בין נתניהו ואלוביץ' הייתה מערכת יחסים שוחדית. מממצאי החקירה עולה כי בין השנים 2017-2012 ראש הממשלה ומקורביו התערבו באופן בוטה ומתמשך, ולעיתים אף יומיומי, בתכנים שפורסמו על ידי אתר החדשות "וואלה", וכן ביקשו להשפיע על מינויים של נושאי משרה באתר (עורכים וכתבים), וזאת תוך כדי שימוש בקשרים שהיו להם עם שאול ואיריס אלוביץ'.

 

לפי המשטרה, התערבות ראש הממשלה ומקורביו בתכנים ובמינויי נושאי משרה באתר "וואלה" נועדה לקדם את האינטרסים האישיים של ראש הממשלה, וזאת באמצעות פרסום כתבות ותמונות מחמיאות, הסרת תכנים ביקורתיים כלפי ראש הממשלה ובני משפחתו וכדומה. עוד עלה מן הממצאים כי בני הזוג אלוביץ' השפיעו על הפרסומים באתר "וואלה", וזאת בעד החלטותיו הרגולטוריות של רה"מ לטובת שאול אלוביץ' וקבוצת בזק, ומתוך רצון להמשיך לקדם את האינטרסים העסקיים של קבוצת בזק בכלל, ושל בעל השליטה בה בפרט.

 

עיקרי המלצות המשטרה בתיק 4000 ()

עיקרי המלצות המשטרה בתיק 4000 ()

במשטרה ציינו עוד בנוגע לשאר החשודים שנחקרו כי נגד אלי קמיר, עו"ד איתן צפריר ויאיר נתניהו (בנם של ראש הממשלה ורעייתו) לא התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות.

 

במשטרה ציינו כי ראשיתה של הפרשה בחקירה שניהלה מחלקת חקירות ברשות ניירות ערך בעניינה של קבוצת בזק. במסגרת חקירה זו אותרו ראיות משמעותיות, אשר הצביעו על חשדות לעניין התנהלותו והתערבותו הפסולה של מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, בענייני חברת בזק ושאול אלוביץ' בסוגיות רגולטוריות שונות. כל זאת, תוך הסתרת פעילותו זו מעיניהם של גורמים מקצועיים ומשפטיים במשרד האוצר, במשרד התקשורת ובמשרד המשפטים, ותוך העדפת האינטרסים של שאול אלוביץ' ובזק על פני האינטרס הציבורי.

 

עוד ציינו במשטרה כי לאחר העברת תיק החקירה בעניינה של קבוצת בזק לפרקליטות, ובמסגרת השלמת חקירה שבוצעה על ידי חוקרי הרשות לניירות ערך, אותרו ממצאים ראייתיים משמעותיים שבעקבותם המליצו פרקליטות מיסוי וכלכלה ופרקליט המדינה ליועץ המשפטי לממשלה להרחיב את החקירה, ובכלל זאת לפתוח בחקירה גם נגד ראש הממשלה. היועץ המשפטי לממשלה קיבל את ההמלצה והורה על פתיחת חקירה משותפת של המשטרה והרשות לניירות ערך.

איריס אלוביץ' (מימין) וסטלה הנדלר (צילום: מוטי קמחי, אוראל כהן) (צילום: מוטי קמחי, אוראל כהן)
איריס אלוביץ' (מימין) וסטלה הנדלר(צילום: מוטי קמחי, אוראל כהן)

לפי המשטרה, עם התפתחות החקירה בוצעו מאות פעולות חקירה, וכן נחתמו הסכמי עדי מדינה עם שני חשודים - שלמה פילבר וניר חפץ - אשר חשפו התנהלות פסולה בין נתניהו לאלוביץ' בשני צירים מרכזיים: הטיית הסיקור התקשורתי תמורת רגולציה מיטיבה. מממצאי החקירה עולה כי ראש הממשלה פעל לקידום ענייניו של אלוביץ' בתחום הרגולציה, ובין היתר בסוגיית מיזוג בזק-יס, תוך כריכת קידום עניינים אלה בסיקור החיובי בוואלה.

 

במשטרה ציינו כי בסיכומה של חקירה ענפה זו, אשר התנהלה מפברואר 2018 ועד נובמבר 2018, נחקרו תחת אזהרה 13 חשודים. חלק מן החשודים מעורבים, על פי החשד, במנגנון השוחד וחלקם מסייעים לעבירות השוחד. חלק מהחשודים נעצרו לפרקי זמן כאלה ואחרים על פי צורכי החקירה. במהלך החקירה נגבו עדויותיהם של 60 עדים (ב-176 הודעות), בוצע חיקור דין מחוץ למדינת ישראל, ונאספו ונותחו חומרי חקירה רבים, לרבות הקלטות ומסמכים. במהלכה של החקירה על שלביה השונים נתפסו נכסים וכספים המיועדים לחילוט מקרב מי מהמעורבים בפרשה, בסך הנאמד ב-118 מיליון שקלים.

 

נתניהו: "לא היה כלום כי אין כלום" 

מטעמו של ראש הממשלה בנימין נתניהו נמסר בתגובה: "המלצות המשטרה לגביי ולגבי רעייתי לא מפתיעות איש, וכן לא העיתוי השקוף של פרסומן. המלצות אלה נקבעו והודלפו עוד לפני שבכלל החלו החקירות. להמלצות המשטרה אין שום מעמד משפטי. רק לאחרונה הגורמים המוסמכים דחו באופן גורף את המלצות המשטרה נגד שורה של אישי ציבור. אני בטוח שגם במקרה זה הגורמים המוסמכים, לאחר שיבחנו את הדברים, יגיעו לאותה מסקנה - שלא היה כלום כי אין כלום".

 

פרקליטו של שאול אלוביץ', עו"ד ז'ק חן, מסר: "זה זמן רב שהמשטרה בהדלפותיה הכינה אותנו להמלצה זו. מדובר באטריות מחוממות ואין חדש תחת השמש. מקווים שעכשיו יתפנו אנשי המשפט לבחון את הראיות בכלים משפטיים ומקצועיים, כשהם מנסים לעמוד במשימה הלא פשוטה לנתק את עצמם מהלחצים העצומים שמופעלים עליהם, ואשר ליוו חקירה זו מראשיתה וזיהמו אותה. מר אלוביץ׳ עומד על טענתו שהוא לא עבר כל עבירה".

 

פרקליטתה של איריס אלוביץ', עו"ד מיכל רוזן-עוזר, מסרה: "המלצות המשטרה היום הן חלק מהמגמתיות שבחקירתה ומעצרה של גב׳ אלוביץ' מלכתחילה. אנו תקווה שאנשי הפרקליטות יוכלו להשתחרר ממגמתיות זו ויבחנו את הראיות. אין לנו ספק שבחינה כזו מלמדת שגב' אלוביץ לא עברה עבירה".

 

פרקליטו של איתן צפריר, עו"ד טל שפירא מסר: "אני מברך על סגירת התיק נגד מרשי".

 

לאחר אחת מחקירותיו האחרונות של ראש הממשלה בתיק 4000, נמסר מטעמו של נתניהו כי "אחרי החקירה הוא בטוח שתיק 4000 קרס סופית. הנתונים מוכיחים באופן חד-משמעי שהסיקור על נתניהו ב'וואלה' בתקופת אלוביץ' נותר שלילי כפי שהיה כש'וואלה' היה בבעלותו של עמוס שוקן, ולא השתנה כהוא זה כשנתניהו נהיה שר תקשורת".

 

עוד נמסר אז מטעמו של ראש הממשלה: "לעומת זאת, דווקא שרי תקשורת אחרים, לאחר כניסתם לתפקיד, הם שזכו לזינוק אדיר בסיקור חיובי - לא רק ב'וואלה', אלא גם בכלי תקשורת מרכזיים בישראל. איש אינו טוען, ובצדק, שיש בכך פסול מסוים. אבל דווקא אצל נתניהו שיפור כזה לא היה, ולכן גם מן הטעם הזה תיק 4000 מתפורר".

 

התיקים הנוספים ושינויים בצוות ההגנה

בפברואר השנה הודיעה המשטרה לראש הממשלה נתניהו כי היא ממליצה להעמידו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים בשני תיקי החקירה האחרים שבהם הוא מעורב - תיק 1000 (פרשת המתנות) ותיק 2000 (שיחות נתניהו-מוזס).

 

לאחר מכן הועברו החומרים לבחינת פרקליטות המדינה. המשטרה הודיעה אז עוד כי היא ממליצה להעמיד לדין בתיק 1000 את המיליארדר ארנון מילצ'ן בגין מתן שוחד, ובתיק 2000 את מו"ל "ידיעות אחרונות" ארנון מוזס בגין הצעת שוחד.

 

בסוף השבוע שעבר נמסרה הודעה כי עו"ד נבות תל צור והשופט בדימוס עודד מודריק הצטרפו לצוות ההגנה של ראש הממשלה נתניהו. במקביל פורסם כי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט החל לארגן באחרונה את הצוות שיקבל את ההחלטות בתיקי החקירה של נתניהו.

 

בדומה לתיקי חקירה של אישי ציבור בכירים אחרים בעבר, מי שיקבל את ההחלטה הסופית יהיה היועמ"ש עצמו - שרק הוא מוסמך לפי חוק לקבל החלטה על פתיחה בחקירה או על הגשת כתב אישום נגד ראש ממשלה מכהן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA, יובל חן
נתניהו ואלוביץ'
צילום: EPA, יובל חן
מומלצים