שתף קטע נבחר

בנק הפועלים וסופר פארם הצטרפו: רשימת התומכים בשביתת הנשים

הבנק הודיע כי יאפשר לעובדים ולעובדות לשבות, אך לא על חשבון פגיעה בשירות. גם בסופר פארם הצטרפו ומסרו: "כרשת המעסיקה רוב נשי, חשוב לנו לאפשר לעובדים להצטרף לאירועי המחאה". מוקדם יותר הודיעו בהסתדרות וברשות שדות התעופה על תמיכה למאבק

  

 

בנק הפועלים הודיע היום (א') כי הוא תומך בשביתת הנשים ביום שלישי הקרוב ויאפשר לעובדות ולעובדים הרוצים להזדהות עם המאבק לשבות ללא פגיעה בשכרם. בכך הופך הבנק לתאגיד עסקי ענק ראשון שמצטרף לשביתה. עם זאת, בבנק לא יאפשרו השבתה מלאה של סניף או פגיעה משמעותית בשירות. בהמשך גם בנק לאומי הוציא הודעה דומה. אירועי המחאה בשלישי יגיעו לשיאם בהפגנה שתיערך ב-19:30 בכיכר רבין בתל אביב.

 

מוקדם יותר הודיעה גם רשת סופר פארם על הצטרפותה למחאה. "כרשת המעסיקה רוב נשי ואשר תומכת שנים במרכזי הסיוע לנפגעי/ות תקיפה מינית חשוב לנו לאפשר לעובדים להצטרף לאירועי המחאה. לפיכך אנו מבקשים לאפשר למי שרוצה להצטרף לאירועים ביום שלישי לעשות זאת ולא לנכות יום חופש. זאת כמובן בתנאי שהסניף יוכל לתפקד ולשרת את לקוחותינו", מסרו בחברה.

 

התאגיד העסקי הראשון שהצטרף למחאה. בנק הפועלים (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
התאגיד העסקי הראשון שהצטרף למחאה. בנק הפועלים(צילום: ירון ברנר)

"כרשת המעסיקה רוב נשי, חשוב לנו לאפשר לעובדים להצטרף לאירועי המחאה" ()
"כרשת המעסיקה רוב נשי, חשוב לנו לאפשר לעובדים להצטרף לאירועי המחאה"

מחאות הנשים שביתה ()

יו"ר הכנסת יולי (יואל) אדלשטיין הורה הערב למנכ"ל הכנסת אלברט סחרוביץ' לאשר לעובדות שירצו בכך לשבות ביום שלישי כחלק מצעדי מהמחאה. אדלשטיין אמר כי "אלימות ורצח נשים היא תופעה פסולה שיש להוקיע מן החברה במהירות האפשרית. הוריתי לוועדות הכנסת לקיים השבוע דיונים בנושא. הכנסת תעשה כל שביכולתה כדי להעלות את המודעות לנושא ולהאבק בתופעה".

 

קבוצת הוט הודיעה כי תאפשר לעובדות יציאה מוקדמת לצורך השתתפות בהפגנות ביום השביתה וכי כאות הזדהות, קוד הלבוש בשלישי יהיה ביגוד שחור. גם בגוגל ישראל הודיעו כי יאפשרו לעובדים ולעובדות לשבות בשלישי. גם משרד עורכי הדין "הרצוג פוקס נאמן" יאפשר לעובדות ולעובדים לשבות ללא פגיעה בשכר או ניכוי ימי חופש.

 

ראש עיריית צפת שוקי אוחנה הנחה לאפשר לעובדות עיריית צפת המעוניינות לקחת חלק במחאה, שלא לעבוד ביום זה ללא ניכוי יום חופש. זה יהיה גם יומו הראשון בתפקיד. גם ראש העיר כפר סבא רפי סער הודיע כי העירייה תאפשר לעובדות העירייה להשתתף ביום שלישי במחאת הנשים נגד האלימות מבלי ששכרן ייפגע.

 

גם במועצה האזורית גזר מצטרפים למחאה נגד האלימות כלפי נשים. במסגרת המחאה תערוך המועצה ביום שלישי הקרוב עצרת הזדהות שבה תושבת המועצה למשך שעה. בנוסף, המועצה תארגן הסעה לעובדות ועובדים שיהיו מעוניינים להגיע לעצרת ביום שלישי בערב בתל אביב.

 

מחאה נגד רצח נשים בחיפה (צילום:
מחאה נגד רצח נשים בתל אביב(צילום: "עומדים ביחד")

מחאה נגד רצח נשים בחיפה (צילום:
(צילום: "אני אישה אני שובתת")

מחאה נגד רצח נשים בחיפה (צילום:
(צילום: "עומדים ביחד")

ברשת החינוך עמל הודיעה על תמיכתה בשביתת הנשים. הרשת תאפשר לעובדותיה להצטרף לשביתה מבלי לפגוע בשכרן, בימי החופש שלהן או בימי הבחירה (מכיוון שזה חופשת חנוכה אז מדובר על עובדות המנהלה).

 

אוניברסיטת תל אביב הודיעה כי היא תומכת במאבק באלימות נגד נשים ותפסיק את הלימודים למשך שעה ביום שלישי הקרוב. בשעה זו תתקיים בקמפוס עצרת תמיכה במאבק. בנוסף, האוניברסיטה הפתוחה הודיעה כי תתיר לעובדיה לשבות במהלך היום. האוניברסיטה העברית הודיעה גם היא כי היא תמכת במאבק באלימות נגד נשים, וביום שלישי הקרוב תפסיק כל פעילות אקדמית ומנהלית בין השעות 11:45 ל-12:45. בשעה זו יתקיימו פעילויות מחאה ברחבי הקמפוסים (הר הצופים וגבעת רם).

 

עם הצטרפות החברות והעיריות למאבק, שדולת הנשים בישראל, ממארגנות השביתה, פנתה לנציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ בבקשה לאפשר לעובדי המדינה לשבות ללא ניכוי שכר או יום חופש. "ביומיים האחרונים עשרות ארגונים, חברות פרטיות ורשויות מקומיות הודיעו על תמיכתם בשביתה ועל שחרור העובדים/ות לטובת אירועי המחאה", כתבה מנכ"לית השדולה, מיכל גרא-מרגליות.

 

"מן הראוי כי המגזר הציבורי, בהיותו המעסיק הגדול והמשפיע ביותר במשק, יצטרף גם הוא ליוזמה החשובה וישמש דוגמא ומודל לאחרים. הצטרפותה של נציבות שירות המדינה לשורת המעסיקים שכבר הצהירו על תמיכתם תעביר מסר חשוב למשק כולו בדבר חשיבות הנושא ודחיפותו".

 

 

רשימת העיריות והחברות שהודיעו על תמיכתם במחאת הנשים:

עיריות ומועצות: תל אביב, ירושלים, חיפה, באר שבע, חולון, מודיעין, לוד, עילבון, רחובות, רעננה, שעב, רמת גן, בת ים, ראשון לציון, צפת, אור יהודה, יהוד-נווה מונוסון, טמרה, ג׳לג׳וליה, טירה, טייבה, מג'ד אל-כרום, קלנסווה, כפר קאסם, דיר חנא, סכנין, כפר ברא, עראבה, עכו, יקנעם, שדרות, מועצה אזורית חוף הכרמל, מועצה אזורית יואב, מועצה אזורית גזר, דימונה, עמק חפר, כפר סבא, פורום ה-15.

 

חברות ומוסדות ממשלתיים: הכנסת, הרשות לניירות ערך ורשות שדות התעופה.

 

מוסדות חינוך: רשת החינוך עמל, גבעת חביבה, מנהל חינוך ירושלים, מנהל חינוך תל אביב יפו, המכללה האקדמית קרית אונו, נעמת, ויצ"ו, אמונה, אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בר אילן, האוניברסיטה הפתוחה.

 

איגודי עובדים: ההסתדרות, כוח לעובדים, איגוד המסעדנים, איגוד המלונאים, פורום נשים בתעשייה, פורום יוצרות הקולנוע והטלוויזיה בישראל, המורות והמורים בבתי הספר הערביים את הלימודים בשעה 10:00, התאחדות הסטודנטים, הסתדרות המורים.

 

חברות גדולות: גוגל, יס, ebay ישראל, קבוצת הוט, בנק הפועלים, בנק לאומי, סופר פארם, מדלן , אלברט, נטורל אינטליגנט, ארגוס, הקריה האקדמית קרית אונו, רמי לוי, טיב טעם, מלונות פטאל, נספרסו ישראל, ישראייר, דיזנגוף סנטר, קבוצת הארץ, קבוצת קניוני פרומול, פנינה רוזנבלום ועסקיה, אלונה ברקת ועסקיה, דואר ישראל, הבית הפתוח ירושלים, משרד עורכי הדין הרצוג, פוקס, נאמן.

 

עסקים קטנים: ארץ עיר, טוטסי - מטבח מעדנייה, קפה יודפת, הולך בתל, המלבושייה, הגר עיצוב תכשיטים, ג'מה יודפת, אונקיה, חלב עם הרוח, MOI WORK, מחזקים, הברית הישראלית, סטודיו נעים מאז"ה, פארוק בשוק, רוסטיקו, Logz.io, Le creuset, אברהם הוסטל, מספרת עומר שמעוני, דירות מיכאלנג'לו, בשביל הפרחים, האחים גרין, אנינה מטבח איטלקי, פאב לניס, פאב ג'קסון, ביתא קפה, פונדק דה לוקס, פסטה בסטה אלנבי, פנטזיה מרכז הכרמל, נקר נעלי נשים הכרמל, אניצה, האוסף של סוליי, מרון בית מאפיה, טורסו מרכז הכרמל, ליז אוצרות אופנה מרכז הכרמל, ניואנס אופנת נשים, צ'וקולטה, cafein, Ruben, פלאפל הנשיא, אספרסו בר ומרקט To Go, מונינה, קפה לואיז חיפה, סנדוויץ סבתא, אום כולתום, כלבו לכלב ולחתול, בזק שירותי כביסה, בורקס העגלה, בוטיק היופי בישבילך, סביח ופלאפל אייל, בגדי מעצבים Uv.

 

הפגנה בבאר שבע (צילום: תומר ישראל )
הפגנה נגד רצח נשים בבאר שבע(צילום: תומר ישראל )

מפגן מחאה אלימות נגד נשים מול מגדלי עזריאלי בתל אביב (צילום: מאור מקסימוב)
מפגן מחאה על האלימות נגד נשים מול מגדלי עזריאלי בתל אביב(צילום: מאור מקסימוב)

מפגן מחאה אלימות נגד נשים מול אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע (צילום:התא הפמיניסטי באוניברסיטת בן גוריון ולוט
מפגן מחאה על האלימות נגד נשים מול אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע(צילום:התא הפמיניסטי באוניברסיטת בן גוריון ולוט"ם)

מפגן מחאה אלימות נגד נשים מול הכנסת בירושלים (צילום: יובל עופר)
מפגן מחאה על האלימות נגד נשים מול הכנסת בירושלים(צילום: יובל עופר)

מארגנות המחאה דורשות את העברת התקציב שהובטח בסך 250 מיליון שקלים עבור תוכנית החירום למניעת אלימות כלפי נשים, ויישום של תוכנית שיקום ציבורית לנפגעות אלימות במשפחה ולגברים במעגל האלימות, תוכניות חינוך והסברה מגיל הגן ושינוי מדיניות מקיף בכל הנוגע לטיפול באלימות במשפחה במשטרה.

 

יוזמות השביתה ודף הפייסבוק "מצב חירום - אני אישה אני שובתת", סתיו ארנון ורותי קליין, אמרו אתמול ל-ynet: "אנחנו מאוד שמחות שהנשים סוף סוף משמיעות את הקול שלהן. ההתגייסות שהייתה בימים האחרונים מאז שהעלינו את האירוע מוכיחה כמה השטח בוער וכמה הייתה נחוצה כאן מחאה גדולה. סוף סוף אנחנו מרגישות שנשים ואנשים באופן כללי מבינים שיש להם את הכוח למחות על הדברים הכי קריטיים היום".

 

הן הוסיפו כי "אנחנו חושבות ששני מקרי הרצח האחרונים, של יארא איוב וסילבנה צגאיי, הרעידו את השטח והבהירו שאנחנו נמצאים במצב קיצון וכמובן שזה היה טריגר מטורף להבין שזה מסביבנו ושאנחנו חייבות לפעול ומהר".

 

אחיד ראב"ד השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: "אני אישה אני שובתת"
הפגנה בתל אביב, היום
צילום: "אני אישה אני שובתת"
מומלצים