שתף קטע נבחר

הפגישה והמסמך הסודי: ראיית הזהב בתיק 4000

השולח: שאול אלוביץ’. התוכן: הנחיות לפעולה בעסקת המיזוג בין “בזק” ו”יס”. השליח: ניר חפץ. הנמען: בנימין נתניהו. כך הוכיחה לכאורה המשטרה את קשרי השוחד בין ראש הממשלה לבעלי בזק לשעבר, שהוכנס על פי החשד לחדר בבית רה"מ בבלפור מדלת צדדית

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו לא הכחיש את קיומה של הפגישה הזו. שאול אלוביץ' סירב להתייחס אליה. אולם עצם קיומה, גם אם נראה היה בעייתי בעיני החוקרים, לא היה בו מספיק כדי לבסס את חשדם בנוגע לעבירת השוחד שלכאורה עמדה במרכזה. ואז שמו החוקרים את ידיהם על המסמך הזה - ומשם הדרך להמלצות שפורסמו אתמול (יום א') הייתה קצרה.

 

משטרת ישראל מסרה אתמול את מסקנותיה מחקירת תיק 4000, הוא פרשת בזק-וואלה, שבמרכזן ההמלצות להעמיד לדין את ראש הממשלה בעבירה של קבלת שוחד ואת אלוביץ' בעבירה של מתן שוחד. במרכז הפרשה עומדת אחת העסקאות המשמעותיות עבור אלוביץ', לשעבר בעל השליטה בקבוצת "בזק", שביקש למזג בין החברות "בזק" ו"יס", שבשתיהן שלט בנפרד. יס הוחזקה עד אז על ידי בזק ועל ידי אלוביץ' באופן פרטי - דרך חברת יורוקום - באחזקה כמעט זהה, 50 אחוז לכל צד.

בנימין נתניהו כנס של הליכוד (צילום: מוטי קמחי )
נתניהו בכנס, אתמול(צילום: מוטי קמחי )

שאול אלוביץ' (צילום: מוטי קמחי)
שאול אלוביץ'(צילום: מוטי קמחי)

העסקה נועדה לאפשר לאלוביץ’ לקבל מבזק יותר ממיליארד שקל עבור אחזקותיו הפרטיות ביס. משרד התקשורת הקשה על המהלך, אך לאחר בחירות 2015 לקח נתניהו לעצמו את תיק התקשורת, החליף את המנכ"ל אבי ברגר בשלמה פילבר - לימים חשוד ועד מדינה בפרשה - ובהמשך אישר את המיזוג בין בזק ליס. לפי טענת המשטרה, אישור זה הגיע בתמורה לסיקור חיובי של בני הזוג נתניהו באתר וואלה שבבעלות אלוביץ'.

 

במשטרה טוענים כי "נתניהו פעל לפי הרצון של אלוביץ' בעניין המיזוג", אולם את הטענה הזו הם נדרשו לגבות בראיות. חוקרי היחידה הכלכלית בלהב 433, ובראשם מפקד היחידה תת־ניצב אלי אסייג, השיגו לשם כך את "ראיית הזהב": מסמך מפורט מרשות ההגבלים העסקיים הקשור לעסקת הענק, שעל פיו מנחה אלוביץ' את נתניהו כיצד לפעול. המסמך הוכן עבור פגישה שהתקיימה בין אלוביץ' לנתניהו לאחר שזה לקח לעצמו כבר את תיק התקשורת והחליף את ברגר בפילבר. מי ששימש לכאורה כגורם המקשר שהעביר את המסמך מאלוביץ’ לנתניהו הוא ניר חפץ, איש סודו ויד ימינו שהפך גם הוא לעד מדינה.

עיקרי המלצות המשטרה בתיק 4000 ()
עיקרי המלצות המשטרה בתיק 4000

עיקרי המלצות המשטרה בתיק 4000 ()
עיקרי המלצות המשטרה בתיק 4000

כשהמסמכים בידיו הגיע חפץ לפגישה עם נתניהו במעונו ברחוב בלפור בירושלים, ואומר לו על פי החשד שאלוביץ' מבקש לפגוש אותו כדי לדון עימו בדחיפות על מיזוג בזק ויס. הוא משאיר לנתניהו את המסמכים, על פי החשד, ותוך זמן קצר נקבעת פגישה בהולה בין השניים, שאינה מופיעה ביומנו של ראש הממשלה. למעשה, באותה השעה התקיימה פגישה אחרת בבלפור - אולם אלוביץ' הוכנס על פי החשד דרך דלת צדדית לחדר אחר בבית, ושם נועד עם נתניהו. אלוביץ' סירב להתייחס לפגישה, ואילו נתניהו לא הכחיש את קיומה אך טען בפני החוקרים שעסקי בזק ויס לא נדונו בה.

 

עם זאת, חוקרי המשטרה שמו את ידם על המסמך שסביבו התקיימה הפגישה, וכן ביצעו איכון לטלפון הסלולרי של אלוביץ' ובאמצעותו הוכיחו לכאורה כי הוא אכן נכח במעון בבלפור באותה שעה. "הראיות האובייקטיביות שיש לנו בתיק הזה הן חזקות", אמרו גורמים המעורים בחקירה. "יש לנו גם עדויות מעדים אובייקטיביים וראיות חזקות על קיום הפגישה ותוכנה".

 

מטעם ראש הממשלה נמסר: "כצפוי, מאז הפרסום החפוז של ההמלצות אנו עדים לשיטפון של הדלפות שקריות ומגמתיות שמטרתן להנשים בהנשמה מלאכותית את ההמלצות החלולות נגד ראש הממשלה ורעייתו. כיוון שאין כלום בתיק, מנסים לייצר רושם מוטעה שכאילו קיימות ראיות שונות ומשונות ומסמכים כאלה ואחרים שכלל לא הוצגו לרה"מ בחקירות. הכל אוויר חם.

 

מיזוג בזק-יס היא לא הטבה שראש הממשלה נתן לאלוביץ' אלא מהלך רגולטורי שהוחלט עליו בעבודה סדורה לאורך שנים ושהומלץ עליו בחום ע״י כל גורמי המקצוע: הממונה על ההגבלים העסקיים, מועצת הכבלים והלוויין והיועצת המשפטית של משרד התקשורת. לעומת זה, היה זה דווקא ראש הממשלה ושר התקשורת נתניהו שיישם, על אפם וחמתם של בזק ואלוביץ', את רפורמת 'השוק הסיטונאי' שמוטטה את מניית בזק ועלתה להם הון עתק. הסיקור של ראש הממשלה נתניהו ב'וואלה' היה ונשאר עוין. ראש הממשלה לא נתן כלום, ולא קיבל כלום. אין תיק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג, מארק ישראל סלם
אלוביץ' ונתניהו
צילום: אוהד צויגנברג, מארק ישראל סלם
מומלצים