שתף קטע נבחר

שרת המשפטים ליד דינה זילבר: "אין לי אמון בה"

המשנה ליועמ"ש התייצבה לדיון בוועדת הכלכלה - למרות שאיילת שקד הודיעה כי תחליף אותה. ח"כ רויטל סויד דרשה מהשרה לא לרדת לרמה של התקוטטות עם פקידים, והיא ענתה: "ארד גם ארד". מנדלבליט הבהיר בדיון מקביל: "היא שם בגללי, אני שלחתי אותה"

   

  

שרת המשפטים איילת שקד תכננה להחליף היום (יום שני) את המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר בדיון על הסכם החלב בוועדת הכלכלה של הכנסת. זאת לאחר שאמש הודיעה שקד ליו"ר הוועדה ח"כ איתן כבל כי היא תייצג את משרד המשפטים בדיון במקומה של זילבר - אבל למרות זאת זילבר החליטה לא לוותר והתייצבה גם היא לדיון.

איילת שקד ודינה זילבר בועדת הכלכלה ()
איילת שקד ודינה זילבר בוועדת הכלכלה, הבוקר

במקור הייתה זילבר אמורה להופיע הבוקר בפני הוועדה לביקורת המדינה, בדיון על מעמד שומרי הסף, אולם אתמול מסרה יו"ר הוועדה ח"כ שלי יחימוביץ' כי היועמ"ש אביחי מנדלבליט הודיע כי יחליף את זילבר בדיון. בפתח הדיון מנדלבליט התייחס לכך ואמר כי אחרי שהנושא התרחב, הוא החליט להגיע בעצמו לדיון - אך הבהיר כי הוא זה שביקש מזילבר להופיע בפני ועדת הכלכלה.

 

"התפקיד שלי זה לשמור על העצמאות ואני חושב שאני מצליח לשמר אותה", אמר מנדלבליט בפתח דבריו. "זה בא לידי ביטוי גם בכך שזילבר ממשיכה להגיע לדיונים בוועדות הכנסת. היא מייצגת את העמדה שלי. אני ביחסי עבודה תקינים וטובים עם השרה שקד, אבל צריך להבין שדינה זילבר נמצאת שם (בוועדת הכלכלה, ש"ח) בגללי. אני שלחתי אותה לשם".

 

בהמשך מסרה שקד בוועדה את עמדת משרד המשפטים בנושא הדיון, ולאחר מכן הוסיפה, כשהמשנה ליועמ"ש זילבר יושבת לידה: "המשנה לא תייצג את הכנסת במושב הקרוב לאחר הדברים שאמרה. לי אין אמון שהיא תייצג את המשרד. יש שרים שבשבילם זה עול להגיע לכנסת, עבורי זו זכות".

 

לאחר מכן קיבלה זילבר את זכות הדיבור והבהירה: "נשלחתי על ידי היועמ"ש לייצג משרדו. נתבקשתי על ידו לייצג אותו בדיון על הסכם החלב. אמנע מלחזור על נושאים שעלו בדיון".

 

במקביל, בוועדה לביקורת המדינה, הקריאה יחימוביץ' ליועמ"ש את הדברים ששקד אמרה על זילבר בוועדת הכלכלה. הוא הגיב: "דינה זילבר נשלחה לוועדה מטעמי ומייצגת את עמדת היועמ"ש. זה חלק מעניין העצמאות שאני מצפה מכל באי הבית הזה לשמור, גם כשלא אוהבים החלטה מסוימת. היא נשלחה מטעמי ומי שנושא באחריות זה אני. אין צורך לתקוף אותה. מבחינתי דינה זילבר תמשיך להגיע לוועדות הכנסת, יש לה גיבוי מלא בכל מה שהיא עושה".

 

 

 ועדת הכלכלה עם דינה זילבר (צילום: ישי פורת)
דינה זילבר בוועדת הכלכלה, הבוקר(צילום: ישי פורת)
 

דינה זילבר איילת שקד בועדת הכלכלה (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)
 

משקד נמסר אתמול כי הגעתה תואמת לסעיף 123 לתקנון הכנסת, שהותקן מכוח חוק יסוד הכנסת. בכך ממשיכה שקד את מאבקה בזילבר בעקבות דבריה בדיון על חוק הנאמנות בתרבות, שבו מתחה ביקורת קשה על כוונת הממשלה לשלול תקציבים ממוסדות תרבות שיציינו, בין השאר, את יום העצמאות כיום אבל.

 

בעקבות הסאגה, שלח הבוקר יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין מכתב ליושבי ראש הוועדות, שאותו פתח כך: "בעקבות המחלוקת שהתגלעה לאחרונה בין שרת המשפטים והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אני מבקש לשוב ולחדד את המובן מאליו שכנראה נשכח".

 

בהמשך המכתב הבהיר אדלשטיין: "עבודת ועדות הכנסת נדרשת לדין וחשבון משרי הממשלה ולא מהדרג הפקידותי במשרדים השונים. לא נוכל בשום פנים ואופן להשלים עם מציאות שבה משרד ממשלתי מדבר בכמה קולות בוועדות הכנסת, או כזו שבה הדרג הפקידותי משמיע דעות מנוגדות לעמדה שקבע הדרג הנבחר. באולם הוועדה יש מקום אך ורק למדיניות שמתווים שרי הממשלה - ואחת היא לנו אם הם או אחד מפקידי המשרד מציגים אותה".

 

אדלשטיין הוסיף: "לצד על האמור אני מבקש להזכיר כי במהלך דיוני הוועדות, שיקול הדעת לגבי זכות הדיבור וניהול הישיבה מוקנה ליושב ראש הוועדה - ולו בלבד".

 

יו"ר הוועדה כבל התייחס לכך ואמר: "קיבלתי מכתב מיו"ר הכנסת שבו נאמר כי הסמכות לייצג את הממשלה היא לשרה שקד, אבל לי יש את הסמכות לאפשר לדבר למי שרוצה".

 

ח"כ רויטל סויד (המחנה הציוני) התייחסה גם היא בדבריה בדיון הוועדה לסאגה: "אני רוצה להגיד גם למשנה וגם לשקד - היועמ"ש נמצא בדיון למטה (הוועדה לביקורת המדינה, י"פ) ואמר כי מי שאמורה להגיד את דעתה זו זילבר. שקד, את השרה, את לא אמורה להתקוטט עם פקידים. את אמורה לאפשר לה לדבר".

 

השרה שקד ענתה לה: "אני אביע את עמדת הממשלה, אני אביע את עמדתו (עמדת היועמ"ש, י"פ)". סוויד הגיבה: "את מרסקת את שומרי הסף. את שרת המשפטים, לא יכול להיות שאת תרדי לרמה כזו, תנהגי בכבוד". שקד הגיבה: "ארד גם ארד".

אביחי מנדלבליט באוניברסיטת בר אילן (צילום: מוטי קמחי)
"אני שלחתי אותה לשם". מנדלבליט(צילום: מוטי קמחי)
 

יולי אדלשטיין (צילום: יואב דודקביץ')
"לא נשלים עם מציאות שמשרד ממשלתי מדבר בכמה קולות". אדלשטיין(צילום: יואב דודקביץ')

כבר בחודש שעבר דרשה שקד את פיטוריה של זילבר בעקבות דבריה התקיפים נגד החוק של שרת התרבות מירי רגב. שקד דרשה שזילבר לא תייצג יותר את משרדה בוועדות הכנסת. "זילבר אינה רשאית להגיע לממשלה או לכנסת כנציגת המשרד, ובכל דיון שבו מבקשת הממשלה או הכנסת לקבל את עמדת משרד המשפטים בנוגע לתחומי הביטחון, דיני אוכלוסין, המשפט המנהלי, עבודת הממשלה, תמיכות, הנצחה, ביקורת שיפוטית, תרבות, מכרזים, סדרי דין בבג"ץ, שלטון מקומי, חקלאות ותחום טוהר המידות", טענה השרה.

 

היועמ"ש בתגובה נזף בזילבר על דבריה ואמר כי "אני מצפה ממך כמשנה ליועמ"ש להיות ערה למשמעות של הדברים שאותם את מכננת לשאת, בוודאי בנסיבות של דיון בכנסת על הצעת חוק ממשלתית טעונה ורגישה מבחינה ציבורית, ולמשמעות העלולה להינתן לדברייך, גם אם לא לכך כיוונת".

 

"אני מצפה ממך לראות את התמונה הרחבה של הדברים ולהעריך מראש כיצד התבטאויות מעין אלה עלולות להיתפס ולמה הן עלולות להוביל, בדגש על הפגיעה של ממש שעלולה להיגרם לתדמיתו הניטראלית והמקצועית של הייעוץ המשפטי הציבורי", המשיך מנדלבליט ואמר: "במקרים של ספק - יש להיוועץ בי טרם מעשה, מתוך הבנה כי אני נושא באחריות הכוללת לעבודת הייעוץ המשפטי לממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישי פורת
דינה זילבר בוועדת הכלכלה
צילום: ישי פורת
מומלצים