שתף קטע נבחר

חבר של חשוקג'י תובע חברה ישראלית: "תרמה להחלטת חיסולו"

חברו של העיתונאי הסעודי שנרצח בטורקיה דורש 600 אלף שקל מחברת NSO. בתביעה, שהוגשה לבית משפט השלום בת"א, טוען החבר כי מערכת ריגול דלתה מהנייד שלו פרטי שיחות עם חשוקג'י. NSO: "התביעה מופרכת"

 

סעודיה ג'מאל חשוקג'י עיתונאי סעודי נעלם ב קונסוליה איסטנבול טורקיה חשד שנרצח (צילום: AP)
ג'מאל חשוקג'י, העיתונאי הסעודי שנרצח בטורקיה(צילום: AP)

קשר ישראלי לרצח העיתונאי הסעודי בקונסוליה בטורקיה? עומר עבד אלעזיז אלזהראני, תושב קנדה ובמקור אזרח סעודי, טוען כי ריגול שהופעל אחריו באמצעות חברת NSO הישראלית תרם תרומה משמעותית לחיסול העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י בקונסוליה של ארצו בטורקיה באוקטובר. בשל כך דורש האיש לפצות אותו ב-600 אלף שקל.

 

את התביעה האזרחית הגיש אתמול (יום א') אלזהראני לבית משפט השלום בתל אביב. התובע טען כי היה חברו של חשוקג'י, ולטענתו הופעלה נגדו לכאורה מערכת ריגול שפיתחה החברה הישראלית. בתביעה נאמר כי החברה הישראלית, שעוסקת בפיתוח תוכנות ללוחמת סייבר ולריגול דיגיטלי, עקבה אחרי הטלפון הנייד שלו ודלתה מתוכו שיחות והודעות רבות שהוא קיים עם העיתונאי.

 

התובע טוען ש-NSO פיתחה מערכת ריגול ששמה "פגסוס", שאף היא מוזכרת בתביעה. לטענת אלזהראני, לפי פרסומים שונים המערכת המדוברת נמכרה גם לסעודיה והופעלה נגדו. לטענתו, חשיפת תותכן השיחות וההודעות בינו לבין חשוקג'י תרמה כאמור באופן ממשי לחיסול העיתונאי.

 

לטענת התובע, "התקיים קשר סיבתי ישיר בין פעולות המעקב של פגסוס לבין חיסול המנוח ופריצת המכשיר שלו הביאה לפגיעה בזכויות ובפרטיות". התובע ציין כי החברות התרשלו, לא נזהרו ולא פעלו כמו שחברות סבירות היו צריכות לפעול בנושא.

 

תגובת חברת NSO: "כתב התביעה מופרך לגמרי. הוא אינו כולל שום ראיה לשימוש בטכנולוגיה של החברה. יתרה מזו, הוא כולל פרטים שאינם מעוגנים במציאות, כמו למשל התקשרות של החברה עם חברת Balam במקסיקו, שלחברה אין כל קשר אליה. NSO היא חברה טכנולוגית שאינה מעורבת בהפעלת המוצרים הנמכרים ללקוחותיה.

 

"מדובר בכתב תביעה שמבוסס על קטעי עיתונות שאין להם קשר למציאות, במטרה ליצור כותרות תקשורתיות. חברת NSO פעלה ופועלת אך ורק בכפוף לחוקי הייצוא הביטחוני ובהנחיה ופיקוח צמוד של כלל גורמי מערכת הביטחון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים