שתף קטע נבחר

השביתה - על חשבון הנשים: זה לוח הזמנים להפגנות

למרות הודעות הרשויות המקומיות: נציב שירות המדינה הורה להוריד יום חופש משכר נשים וגברים שירצו לשבות מחר במחאה על האלימות כלפי נשים. מחאה בכנסת: נשים הפגינו ביציע, אחת מהן הוצאה בכוח. מדקות דומיה לזכר הנרצחות ועד העצרת המרכזית בכיכר רבין: זה לו"ז המחאה

אפשר להיעדר, אבל על חשבונך: נציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ הבהיר היום (ב') כי עובדי מדינה - ובהם עובדי הרשויות המקומיות - יוכלו להיעדר מחר מהעבודה אם ירצו בכך כדי להשתתף בשביתת הנשים נגד האלימות, אך ינוכה משכרם יום חופש. זאת, על אף הודעות העיריות השונות על כך שנשים שירצו להשתתף בשביתה יוכלו לעשות זאת, ולא ינוכה משכרן או ממכסת ימי החופשה הצבורים שלהן.

 

 

 

 
 

הפגנת נשים כנסת לקראת שביתת הנשים ()
אחת מהמפגינות בכנסת מוצאת בכוח

בעקבות זאת, סגן בכיר לממונה על השכר במשרד האוצר, דיאא אסדי, שיגר מכתב למרכז השלטון המקומי, הממונה על הרשויות המקומיות, שבו קבע כי אין לאפשר מתן שכר לעובדים על חשבון המעסיק בעבור יום שביתה, אלא בניכוי יום חופשה של העובד או הצהרת יום בחירה.

 

 

 

 

 

 

לאור הנחיה זו, הוציאו מרכז השלטון המקומי ופורום ה-15 מכתב הקורא לרשויות המקומיות לקיים כינוס מיוחד במסגרת יום ההזדהות מחר. בכינוס, שיתקיים בהשתתפות עובדי הרשויות אשר יבחרו להגיע ליום העבודה, ידונו בגילויי האלימות נגד נשים על מנת להעלות את הנושא על סדר היום. בנוסף, קראו במכתב לכלל הרשויות המקומיות להצטרף להפגנת ההזדהות המרכזית שתתקיים בערב בכיכר רבין.

 

מזרקת האריות בגן הפעמון בירושלים מלאה במים אדומים כמחאה באלימות נשים (צילום: פעילות לוט
מזרקת האריות בגן הפעמון בירושלים(צילום: פעילות לוט"ם)

המזרקת בכיכר דיזינגוף בתל אביב מלאה במים אדומים כמחאה באלימות נשים (צילום: פעילות לוט
פעילות המחאה צובעות את המזרקה בכיכר הבימה בת"א(צילום: פעילות לוט"ם)

בהודעת הנציב נאמר כי "רצח נשים הוא בעיה חברתית, אקוטית ופעמים רבות נסתרת מן העין, הדורשת את התגייסותנו כקהילה וכחברה. עובדי המשרד מהווים במקרים רבים גם קהילה ומערכת חברתית התומכת לעובד/ת, על כן אנו רואים בכל אחד ואחת שותף/ה למלחמה באלימות נגד נשים. דעו כי בהפגנת ערנות, דאגה, אמפתיה ותמיכה יש בכדי לסייע להציל נפש שהיא עולם ומלואו. נציבות שירות המדינה רואה במיגור תופעת רצח נשים והפעלת אלימות נגד נשים מטרה נעלה וערך חשוב".

 

בעקבות זאת הבהיר הנציב הרשקוביץ' כי עובדים, נשים או גברים, שיבקשו להיעדר ביום שלישי תאושר היעדרותם בניכוי יום בחירה או חופשה מהמכסה הצבורה לבחירתם. עובדים המבקשים להיעדר בחלק מיום העבודה להשתתפות בפעילויות המחאה יוכלו לצאת באמצע שעות העבודה זאת על חשבון מכסת החופשה הצבורה בלבד, עובד שאין לרשותו מכסת ימי חופשה צבורה - תאושר לו היעדרות על חשבון מכסת החופשה של השנה הבאה.

 

 

"יום הזעם": הפגנות וחסימות כבישים בבוקר ועצרת בערב 

מארגנות המחאה ציינו כי היא תחל ב-9:30 בבוקר מחר בהפגנות מקבילות בעשרות צמתים שייחסמו ברחבי הארץ, כשהמוקד המרכזי יהיה קריית הממשלה בתל אביב.ברשות שדות התעופה עדכנו את חברות התעופה כי בעקבות המחאה צפויים עיכובים בלוח הטיסות בנמל התעופה בן גוריון בין השעות 8:30 ל- 12:30. על פי הודעת ועד עובדי רשות שדות התעופה העובדים והעובדות ייצאו לתהלוכת מחאה בנמל התעופה.

 

 

יוזמות השביתה קוראות לציבור הרחב לעמוד בשעה 10:00 ברחובות ובכניסה למשרדים למשך 24 דקות לזכר 24 הנשים הנרצחות בשנה האחרונה. בין 12:00 ל-14:00 יתקיימו מייצגים והופעות בשדרות רוטשילד בתל אביב וב-19:30 תתקיים העצרת המרכזית בכיכר רבין.

 

בנוסף, בשעה 10:30 תקיים ויצו עצרת וצעדה, שאליה יצטרפו משפחות הקורבנות מהשנים האחרונות, אשר יישאו "ארונות קבורה" עם שמותיהן של הנרצחות. הצעדה תצא מבית ויצו בשדרות דוד המלך בתל אביב, תמשיך לרחוב ויצמן, שאול המלך, אבן גבירול דרך רחבת העירייה וחזרה לדוד המלך.

 

יו"ר ויצו ישראל, גילה אושרת, אמרה כי "אנו יוצאים לרחובות לזעוק את זעקתן של הנרצחות, יחד עם משפחותיהן שנותרו יתומות. האלימות הגואה כלפי נשים הולכת ומחריפה ואנו חייבים לפעול מיידית למיגור התופעה. לא ניתן לעוד אישה להצטרף למעגל האלימות ולרשימת הנרצחות. אנו קוראות לממשלה ליישם באופן מיידי את התכנית הלאומית למאבק באלימות כלפי נשים, שכבר אושרה בממשלה וטרם תוקצבה. אנו קוראים לציבור להשתתף בצעדה ולהשמיע את קולו כדי שנוכל כולנו יחד לחולל שינוי ולגרום לממשלה לטפל בתופעה הקשה הזו".

 

מחאה בכנסת: "מצב חירום"

חברות הכנסת במחאה על רצח נשים ()
חברות הכנסת מהאופוזיציה במחאה על רצח נשים

חברות הכנסת במחאה על רצח נשים ()

במהלך דיון בהצעת אי אמון בממשלה בעקבות מקרי הרצח של נשים התרחשה מהומה ביציע המליאה, שם נכחו נציגות של ארגוני נשים ממובילי המאבק. לאחר שהן הניפו ידיהן עם כיתוב שהכינו מראש הורה סגן יו"ר הכנסת, יצחק וקנין (ש"ס), שניהל את הדיון, להרחיקן מהמליאה. הנשים סירבו להתפנות וסדרני הכנסת הוציאו אותן מהאולם בכוח. שר העבודה והרווחה חיים כץ (הליכוד) עלה להשיב להצעת אי האמון, אך ירד מהדוכן במחאה על כך שכמה מחברות האופוזיציה צילמו סלפי במקביל לנאומו.  

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים