שתף קטע נבחר

בדיקת דם חדשנית שתמנע ביופסיות מיותרות לאבחון סרטן הערמונית

אלפי גברים בישראל עוברים בכל שנה ביופסיות לאבחון סרטן הערמונית. מדובר בבדיקה פולשנית, כאשר ברוב המקרים מתקבלות תוצאות שליליות, כלומר הבדיקה מראה שאין סרטן ערמונית או שהסרטן ערמונית נוכח ברמה שאינה דורשת טיפול אלא רק מעקב. אותם גברים ישמחו להכיר את 4K-SCORE: בדיקת דם חדשה אשר יכולה לחסוך 40% מהביופסיות, באמצעות איבחון מדויק והערכת סכנת המוות מהמחלה במשך עשור מרגע הבדיקה. מהם היתרונות החשובים של הבדיקה החדשנית?

סרטן הערמונית הוא הסרטן השכיח ביותר בקרב גברים, על פי נתוני האגודה למלחמה בסרטן. בכל שנה נערכות כ 10,000 ביופסיות בניסיון לאבחן את המחלה. לאחרונה פותחה שיטה חדשנית, לא-פולשנית ומדויקת, לאבחון הצורך בביופסיה. כלומר שיטה זו מונעת ביופסיות מיותרות, ומאפשרת לוודא כי הטיפול ניתן אך ורק למי שנזקק לו.

 

תהליך האבחון המוקדם – הכל מתחיל בבדיקת דם רגילה

תהליך אבחון מוקדם מתחיל בבדיקת דם שגרתית, בדיקת PSA - Prostate specific antigen . זוהי בדיקת של רמת החלבון המופרש מבלוטת הערמונית. במקרה בו ה PSA- גבוה, המטופל מופנה לביופסיה.

התשובה מתקבלת אחרי 3-4 שבועות של חרדה מצד המטופל שבמחצית מהמקרים הייתה חרדת-שווא.


תוכן פרסומי פרוג'נטיקס (צילום: bistock)
(צילום: bistock)
 

ד"ר יוליה רובינשטיין, מומחית לכירורגיה אורולוגית, רופאה בכירה במחוז מרכז של קופת חולים כללית מוסיפה כי "ישנם גם סיבוכים הנובעים מהביופסיה, כ- 3% מהמטופלים חווים זיהום חריף, מתוכם כ- 1% עלולים למות כתוצאה מהזיהום.״ לאחרונה פותחה שיטה חדשנית ומדויקת יותר לצורך קבלת החלטה לגבי ביצוע ביופסיה. בדיקת ה- 4K-Score החדשה מוגדרת כבדיקה לאבחון מוקדם של סרטן ערמונית, בנוסף לבדיקת הPSA. ״בדיקה זו אומצה ע"י האיגודים הרפואיים האירופאיים ומופיעה בהנחיות הטיפול - "קווים מנחים (GUIDE LINES), כבדיקת חובה, ובהנחיות הטיפול ("קווים מנחים") של האיגודים הרפואיים בארה״ב כבדיקה מומלצת.

 

נכון להיום, כ-100 אלף אמריקנים עוברים את הבדיקה החדשנית כל שנה.

 

כיצד עובדת הבדיקה החדשנית?

4K-Score היא בדיקת דם הנלקחת מהמטופל באופן פשוט, ולאחר מכן נשלחת למעבדה למספר ימים, בה נבדקים ארבעה חלבונים המהווים סמנים להימצאות גידול סרטני בעל סיכון לממאירות אגרסיבית. אם החלבונים קיימים בדם המטופל ברמה גבוה, קיים סיכוי רב לכך שחלה בסרטן הערמונית.

 

ד"ר רובינשטיין מסבירה כי "מדובר בבדיקה סטטיסטית, אשר לוקחת נתונים קליניים בשילוב עם מדידה כמותית מדויקת של 4 חלבונים המופרשים מהערמונית. הנתונים מעובדים לכדי תוצאה המגדירה את הסתברות הסיכון לסרטן ערמונית אגרסיבי, אותו ניתן יהיה לגלות לאחר מכן באמצעות ביופסיה" .

 

תוכן פרסומי פרוג'נטיקס (צילום: bistock)
(צילום: bistock)

בדיקת 4K-Score פותחה במשך עשור במרכז 'ממוראיל סלואן קטרינג' (Memorial Sloan Kettering) אחד מהמרכזים הידועים והמובילים בעולם לחקר הסרטן.

 

מניעת בדיקה פולשנית, אבחון מוקדם והגדרת הסיכון של המחלה – הכל בבדיקה אחת

מחקרים שבוצעו בתחום היו ארוכי טווח ובהיקף רחב, ועלה מהם כי מטופלים עם תוצאת 4K-Score נמוכה, לא פיתחו גרורות במשך 10 שנים", אומרת ד"ר רובינשטיין, "מניעת בדיקה פולשנית, אבחון מדויק, וחיזוי הופעת גרורות ל-10 שנים קדימה, מהווים יתרונות משמעותיים של בדיקה זו. בנוסף, הבדיקה מובילה להפחתה של כ-40% מהביופסיות הנעשות כיום. כמו כן הבדיקה מאפשרת לחזות את הסיכון למוות כתוצאה מגרורות של סרטן הערמונית, בתוך 10 שנים שלאחר הבדיקה. אם לדוגמא, מגיע אליי מטופל בגיל 50 ומעלה עם נתון 4K-Score נמוך, אני יכולה להגיד בוודאות של 99% שהסרטן שלו לא יפתח גרורות וכי אין סכנת מוות בעשר השנים הבאות״.

 

בשורה התחתונה, 4K-Score יודעת לקבוע מי צריך טיפול ומי לא

למרבה הצער, הדיוק של בדיקת הביופסיה של הערמונית עומד על 60% בלבד, ב-40% מהמקרים התוצאה מוטעית. בדיקת 4K-Score מונעת הפניה מיותרת לביופסיה,

 

,

תוכן פרסומי פרוג'נטיקס (צילום: bistock)
(צילום: bistock)

ומסייעת לגלות סרטן ערמונית אגרסיבי הדורש טיפול. "אנחנו בעידן חדש של טיפול בסרטן הערמונית", אומרת ד"ר רובינשטיין. "יש היום קבוצה מאוד גדולה של מטופלים שלא חייבים טיפול אלא רק מעקב. כיום יש מקרים של סרטן ערמונית שאינם דורשים טיפול ולא משפיעים על חיי היום-יום של המטופל. אלה מקרים בהם הגידול הסרטני אינו מסוכן ולא עלול לגרום למוות. הבדיקה החדשה מאבחנת את רמת הסיכון של הסרטן, וכך מאפשרת לשלוח להמשך בירור וטיפול רק את המטופלים הנזקקים לכך, עובדה הזו היא נקודה מאוד חשובה. אין ספק כי בעזרת הבדיקה אנחנו יכולים למנוע אבחון מיותר, טיפול יתר וסיבוכים הנגרמים כתוצאה מכך״.

 

במידה ויש חשד לסרטן ערמונית מומלץ לבצע בדיקת 4K-Score שאינה נמצאת בסל התרופות, אך רוב קופות החולים מכסות על חלק ניכר מעלות הבדיקה, מה שהופך אותה לבדיקה בעלות משתלמת, במיוחד אם היא מונעת בדיקות פולשניות ,טיפולים מיותרים ואבחון שגוי.

 

לפרטים נוספים על הבדיקה החדשה והמהפכנית לאבחון סרטן הערמונית, היכנסו

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים