שתף קטע נבחר

מבוכה למשטרה: "ראש רשת הברחת סמים נמלט בברזיל"

אתמול הודיעה המשטרה על מעצרם של 37 חשודים בפרשת "שמיים לבנים". "גולת הכותרת - איסוף ראיות נגד חשוד עיקרי בחו"ל", כתבו. אבל רגע לפני הההסגרה לישראל - נמלט החשוד ממלון בברזיל. משטרת ישראל: "הוא ברח מרשויות האכיפה המקומיות, אין לנו סמכות שם"

 

 

שראלי ברח ממעצר בברזיל ()
הישראלי שברח ממעצר בברזיל

מבוכה גדולה למשטרת ישראל, יממה לאחר שזו הודיעה בחגיגיות על חשיפת פרשת סמים גדולה ומעצרם של 37 איש, ובהם מבריח סמים בדרום אמריקה: ראש רשת הברחת סמים ברח בברזיל - משם היה אמור לטוס לישראל. ממשטרת ישראל נמסר כי האיש "גורש על ידי הרשויות בדרום אמריקה ואמור היה להיות מלווה על ידם חזרה לישראל. במהלך הליווי נמלט מרשויות האכיפה המקומיות בהן שהה ללא קשר או סמכות למשטרת ישראל. מעבר לכך אין בכוונתנו להרחיב".

 

החשוד בהברחת הסמים נמלט בסאו פאולו, שם המתין לטיסה לישראל. כוח משטרה מיוחד בבוליביה עצר אותו בסנטה קרוס שבבוליביה ביום שישי, גירש אותו לפרגוואי ומשם הוא הועבר לידי החוקרים, שבארבע השנים האחרונות ניסו ללכוד אותו עקב מעורבותו ברשת הברחת סמים.

        

לפי הדיווח, אחרי גירושו מבוליביה לפרגוואי הועבר החשוד לידי משטרת ישראל בשדה התעופה סילביו פטירוסי, השוכן בקרבת בירת פרגוואי אסונסיון. משם הוא היה אמור לעלות על טיסה לישראל, אבל זה לא קרה. לפי העיתון בפרגוואי, בהודעת נציג משטרת ישראל נאמר כי "הוא החמיץ טיסה מתוכננת מאסונסיון לישראל ונותר במלון סמוך בסאו פאולו שבברזיל, כי הטיסה שלנו הייתה אמורה להמריא בשעות אחר הצהריים. בשלב מסוים הוא הצליח להימלט מהמלון. הפרטים עדיין בבדיקה בשלב זה".

 

בדיווח נכתב כי אותו ראש רשת הברחת סמים היה דרוש לחקירה על יצוא, יבוא, סחר ואספקה של סמים מסוכנים. בהודעה שהועברה לגוסטבו מולינה, ראש צוות החקירה בפרגוואי, הוסיפה משטרת ישראל כי תסייע למשטרה בברזיל לאתר את מבריח הסמים שנמלט. במשטרה טענו היום מנגד כי החשוד אכן נמלט, אבל לא מידיהם.

 

 

 

ממצאים של המשטרה בפרשת "שמיים לבנים":

.(צילום: דוברות המשטרה)

.(צילום: דוברות המשטרה)

.(צילום: דוברות המשטרה)

על פי ההודעה אתמול על מבצע "שמיים לבנים", הושגו ראיות נגד 37 חשודים בעבירות יבוא וסחר בסמים מסוכנים, באמצעי לחימה ובעבירות אלימות חמורות. חלק מהחשודים, ציינה המשטרה, משתייכים לארגון פשיעה מוכר בדרום. הראיות נגדם נאספו במסגרת מבצע מיוחד שערכה היחידה המרכזית של מרחב לכיש בליווי יחידות מיוחדות במשטרת ישראל, ובמהלכו הופעל סוכן סמוי בקרב גורמים עברייניים.

 

לפי הודעת המשטרה, "גולת הכותרת בפעילות זו, שהביאה לידי ביטוי את היכולות המבצעיות, הטכנולוגיות והמודיעיניות שקיימות בידי משטרת ישראל בכלל והמחוז הדרומי בפרט, היה איסוף ראיות תוך הפעלת זרוע אכיפת חוק ארוכה נגד חשוד עיקרי השוהה מחוץ לגבולות המדינה. במהלך הפעלת הסוכן קרם עור וגידים תכנון לביצוע יבוא סמים על ידי רשת יבואנים מאמריקה הלטינית לישראל, כאשר בראש הרשת עומד החשוד הישראלי". אבל כעת החשוד שוב חופשי, לאחר שכאמור לא עלה על הטיסה לישראל.

 

מפקד המחוז הדרומי במשטרה, ניצב מוטי כהן - המשמש גם כמ"מ המפכ"ל -  אמר במהלך תדרוך הכוחות לקראת ביצוע גל המעצרים אתמול: "מחלק הסוכנים ביחידה המרכזית של מרחב לכיש פעל בתעוזה רבה וביצירתיות והצליח לסכל יבוא של סמים מסוכנים שיועדו להגיע אל תחומי המרחב. פעילות משטרתית זו, המאופיינת בתחכום רב ושילוב זרועות בין משטרת ישראל למשטרות בעולם, הינה נדבך נוסף במאבק הרצוף כנגד עבירות יבוא וסחר בסמים".

 

אתמול לפנות בוקר פשטו הכוחות על בתיהם ומקומות הימצאותם של 37 חשודים שנגדם נאספו ראיות מפלילות בחשד לעבירות יבוא וסחר בסמים מסוכנים, עבירות באמצעי לחימה, עבירות אלימות ועוד. שניים מהעצורים הם אסירים המרצים תקופות מאסר שונות, ועל פי החשד הם ביצעו פעילות עבריינית ענפה של יבוא סם מתוך מקום מושבם בכלא.

 

פעילות זו, כתבו במשטרה, התאפשרה אודות להפעלתו של סוכן סמוי, צעיר בשנות ה-30 לחייו, על ידי מפעיל סוכנים. הסוכן הסמוי פעל בחודשים האחרונים בקרב אותם חשודים, שחלקם אף משויך לארגון פשיעה מוכר וידוע בדרום, ותוך כדי הפעלתו זו סייע באיסוף ראיות המהוות תשתית לעבירות המיוחסות לחשודים. בחלק מפעילויותיו הסמויות הצליח הסוכן, פרט לרכישת אמונם של החשודים שסביבו, גם לרכוש כלי נשק ולסחור עבורם בסמים רבים - חשיש, מריחואנה, קוקאין, MDMA ועוד. הפעלת סוכן זו התמקדה בעיר אשדוד.

  

במשטרה אמרו כי "לפרשייה זו הצטרפו כמה מזמיני סמים בארץ, חלקם חברי ארגון פשיעה מוכר בדרום, ולאחר שהועבר הכסף בין המזמינים ליבואנים, אותר בלדר למשימה על ידי מחלק הסוכנים. במהלך הפעילות נשלח הבלדר לחו"ל על מנת לבצע את פעולת הבלדרות בין הצדדים המעורבים, מחו"ל לארץ. בהגעתו לארץ הועבר לחזקת המשטרה משלוח ובו 4.5 ק"ג סם מסוג קוקאין בשווי מוערך של כ-8 מיליון שקלים". אלא שבסופו של דבר, החשוד העיקרי נמלט כאמור לשוטרים מבין הידיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים