שתף קטע נבחר

בכיר חמאס מאיים לשוב לפעילות אלימה נגד ישראל

אחרי חודש של שקט יחסי באזור גדר הגבול, הזהיר בכיר ארגון הטרור העזתי פתחי חמאד כי האלימות תשוב אם לא תהיה התקדמות בנושא ההסדרה וההקלות על הרצועה: "בלוני התבערה וההפגנות האלימות יחזרו"

 

מתפרעים על גדר המערכת (צילום: AFP)
התפרעות פלסטינים ליד גדר הגבול(צילום: AFP)

בכיר חמאס פתחי חמאד שיגר אחר הצהריים (יום ב') איום מפורש לעבר ישראל. חמאד אמר במסגרת המשט השבועי של קמפיין צעדות השיבה בצפון רצועת עזה כי הפעילות האלימה סמוך לגדר הגבול תשוב בשבוע הבא אם לא תהיה התקדמות בנושא ההסדרה וההקלות על הרצועה.

 

לדברי בכיר חמאס, "אם ישראל לא תעמוד השבוע בהבנות המוסכמות על מנת להקל על המצור המוטל על רצועת עזה, בלוני התבערה והפעילויות הליליות (ההפגנות הליליות האלימות) יחזרו".

 

חמאד ציין כי ההקלות הנדרשות על פי ההבנות הן הרחבת אזור הדייג ל-12 מייל, תשלום משכורות הפקידים, הכנסת סיוע הומניטרי והקמת פרויקטים בחסות האו"ם. הבכיר שייך לזרם הנצי של חמאס ופעמים רבות עשה והצהיר דברים בניגוד להחלטות הרשמיות של הארגון.

פתחי חמאד ()
פתחי חמאד

כבר כמעט חודש שחמאס דואג לשקט על הגדר. אין כמעט עימותים אלימים על הגדר, אין בלוני תבערה, אין צמיגים בוערים ואין הרוגים פלסטינים בהפגנות. הכל תוצאה של הבטחה לשקט זמני שניתנה לבכירי המודיעין המצרי, כדי לבסס הבנות רגיעה והקלות על הרצועה. השקט בינתיים נשמר אבל ההקלות בעיני חמאס הן בבחינת מעט מדי ולא עומדות בציפיות.

 

ניצנים לחוסר שביעות הרצון נשמעו בשבוע שעבר על ידי אחד מראשי הוועד המארגן של צעדות השיבה, שהזהיר כי אם ישראל תמשיך לעכב את יישום הבנות הרגיעה - בעזה ישקלו מחדש את השימוש באמצעים אלימים בקמפיין.

 

במקרה כזה לא ברור אם ההנהגה בישראל תוכל להמשיך לאפשר לקטאר להכניס את המיליונים לעזה, גם בשל ביקורת ציבורית ישראלית, ומשם הדרך להידרדרות צבאית אלימה נוספת תתקצר פלאים.

 

במקביל, שליח הנשיא ארה"ב למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט מתח הערב ביקורת על הרשות הפלסטינית. בציוץ בטוויטר כתב גרינבלט כי "מעבר לאבסורד, הרשות הפלסטינית ששונאת את חמאס ומקצצת תשלומים לעזה זה חודשים ובכך מגבירה את סבלם של הפלסטינים בעזה, מנסה כעת להגן על חמאס וטרור על ידי ערעור לגינוי חמאס באו"ם. הגיע הזמן לומר את האמת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים