שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  קרב על גינוי חמאס באו"ם: ישראל וארה"ב מול איראן והפלסטינים

  השגרירה האמריקנית היילי פנתה לכל מדינות העצרת הכללית בבקשה לתמוך בהצעת הגינוי: "אל תשנו את הנוסח, זה חשוב לתהליך השלום". האירופים בעד

  ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמאיל הנייה, פנה אתמול (יום ב') לשר החוץ האיראני, מוחמד זריף, בבקשה לקבל סיוע מאיראן מול הפעילות המאומצת של ישראל וארה"ב באו"ם להעברת ההצעה לגינוי חמאס בעצרת הכללית.

   

  על פי דיווחים בחו"ל, זריף נענה לבקשת הנייה ואמר כי טהרן תגייס את המדינות הערביות באו"ם ותפעל כדי למנוע את העברת ההצעה. גם הנציג הפלסטיני באו"ם, ריאד מנסור, התגייס למאמצים ומנסה לבקש ממדינות לא להצטרף ליוזמה האמריקנית-ישראלית. "חמאס הוא מפלגה פלסטינית ולא ניתן להגדירו כארגון טרור", אמר אמש סאיב עריקאת בראיון לתחנת רדיו פלסטינית.

   

  לפני כמה ימים הנייה פנה גם לנשיאת העצרת הכללית בבקשה שתגנה את "את המאמצים האמריקניים התוקפניים נגדם".

  מוחמד זריף שר החוץ של איראן (צילום: EPA)
  שר החוץ האיראני זריף(צילום: EPA)

  מנגד, שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, ושגרירת ארה"ב, ניקי היילי, פועלים נמרצות לגיבוש רוב להצעה. האיחוד האירופאי כבר הודיע כי יתמוך בגרסתה הנוכחית של ההצעה, כך גם חלק ממדינות מזרח אירופה, איי הפסיפיק ומדינות באפריקה.

   

  ההצעה שפרטיה נחשפו לראשונה ב"ידיעות אחרונות", קוראת לעצרת הכללית לגנות את ארגון החמאס ואת ירי הרקטות לעבר ישראל ומתייחסת לשימוש של חמאס במשאבים אזרחיים לטובת מטרות טרור נגד ישראל. ההצעה התקדימית תעלה להצבעה ביום חמישי, ואם תעבור תהווה הישג מדיני לישראל.

   

  הטיוטה הסופית של ההחלטה הופצה אמש לכל חברות העצרת. ההחלטה כוללת את הסעיפים האלה:

  1. גינוי חמאס על ירי הרקטות לישראל ופעילות אלימה;

  2. דרישה לעצור כל פעילות אלימה של חמאס והג'יאהד האיסלאמי, כולל בלוני תבערה;

  3. גינוי שימוש בתשתיות אזרחיות למטרות צבאיות;

  4. לכבוד את זכויות האדם והחוק הבינלאומי;

  5. קריאה לעצור כל אלימות נגד כוחות הומניטריים ורפואיים;

  6. עידוד פיוס פנים פלסטיני;

  7. קידום מהלכים של האו"ם והשליח המיוחד כדי למנוע הסלמה.

   

  מדינות האיחוד האירופי הסכימו לתמוך בהצעה לאחר שהוכנסו בה שינויים והיא רוככה בעבר. כרגע יש מעל 50 מדינות תומכות ויש מאמץ להגדיל את מספר התומכות. הרשות הפלסטינית שמסוכסכת עם החמאס יצאה נגד ההחלטה.

  ניקי היילי ודני דנון (צילום: שחר עזרן )
  השגרירים דנון והיילי(צילום: שחר עזרן )

  שליחו של הנשיא טראמפ, ג'ייסון גרינבלט, גינה את הרשות הפלסטינית על תרגילי ההשהייה שהיא עושה נגד החלטת הגינוי של החמאס. "מעבר לאבסורד, הרשות הפלסטינית ששונאת את החמאס, הפסיקה התשלומים לעזה במשך חודשים דבר שהגביר את הסבל של תושבי הרצועה, מנסה עכשיו להגן על חמאס והטרור בכך שהיא מסכנת את הגינוי את גינוי החמאס באו"ם. הגיע הזמן להגיד את האמת".

   

  השגריר דני דנון: "הפנייה לאיראן ולאו"ם מעידים על הפחד והמצוקה של חמאס מפני חשיפת הפנים האמיתיות של הארגון. השגרירה היילי ואני פועלים לגבש חזית אחת נגד חמאס כדי שהעולם יבין שאין שום הצדקה לעמוד מהצד ולהמשיך לגמגם בזמן שהוא יורה טילים על ישראל ומחזיק בשבויים ובגופות חללי צה"ל".

  "הזדמנות חשובה"

  לידי ynet הגיע מכתב ששיגרה שגרירת ארה"ב ניקי היילי לשגרירי המדינות בעצרת ובו היא מפצירה בהם להצביע בעד גינוי החמאס. "ארה"ב מבקשת ממך לעמוד לצד ארה"ב במהלך הליך ההצבעה, ושתצביע נגד כל הסתייגות שתועלה נגד הטקסט. מטרתה של ההחלטה הזאת שכולנו צריכים להיות שותפים לה: לגנות את ירי הרקטות ושאר פעילויות צבאיות על ידי חמאס וקבוצות חמושות אחרות בעזה.

   

  "כולנו מסכימים שהפעילויות האלה מסכנות את השלום בסכסוך הישראלי פלסטיני. ההחלטה מדגישה את הצורך לכיבוד מלא של הדין הבינלאומי, מעודדת את מאמציו של שליח האו"ם למזרח התיכון. הצבעה בעד היא הזדמנות חשובה לעצרת הכללית להתייחס להבטים הקריטיים של תהליך השלום הישראלי פלסטיני.

   

  "כל שנה העצרת מאמצת יותר מתריסר החלטות בנושאים האלה. אף לא אחת מהן לא מזכירה לעולם את ירי הרקטות ושאר כלי נשק. חמאס וקבוצות אחרות כמו הג'יאהד האסלאמי מסכנות את חייהם של אזרחים פלסטינים תמימים. ההתנהגות הזאת בלתי מקובלת. קיימת אפשרות שיהיו מדינות שינסו להפריע לאימוץ ההחלטה הזאת בכך שינסו לדרוש בעצרת שינוי של הטקסט.

   

  "ההחלטה נוסחה בזהירות כדי להתייחס לבעיות ספציפיות והיא משקפת התייעצויות עם מדינות כדי להבטיח שהיא מאוזנת. זאת הסיבה לכך שאנו מבקשים ממך לא רק להצביע בעד ההחלטה, אלא להתנגד לכל דרישה לשינויים ותוספות שנועדו לסכן את אימוץ ההחלטה הזאת. ארה"ב מתייחסת לתוצאות ההצבעה הזאת ברצינות רבה. אם יש לכם שאלות, אל תהססו לפניות אליי או לחבריי במשלחת ארה"ב לאו"ם", כתבה השגרירה היילי, שתסיים בקרוב את כהונתה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שחר עזרן
  דנון והיילי
  צילום: שחר עזרן
  מומלצים