שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שערורייה באוסטרליה: מאות פושעים עשויים להשתחרר
  פרקליטה ממלבורן פעלה במשך שנים כמודיעה של המשטרה, בזמן שייצגה דמויות בכירות בעולם הפשע. הפרשה נחשפה בתום מאבק משפטי חשאי שנמשך יותר משנתיים בין המשטרה לתביעה. מדינת ויקטוריה הודיעה על הקמת ועדת חקירה
  מאות פושעים, בהם דמויות מוכרות מהעולם התחתון, עשויים להשתחרר מבתי כלא באוסטרליה, אחרי שנחשף אתמול (ב') שעורכת הדין שלהם הייתה מודיעה של המשטרה. מסמכי בית משפט גילו כי פרקליטה מוכרת ממלבורן העבירה במשך שנים מידע למשטרת ויקטוריה, בזמן שייצגה לקוחות כמו טוני מוקבל, ראש כנופיית פשע, ושישה מאנשיו.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  בית המשפט האשים את המשטרה כי התנהלה "באופן שיש לגנותו" (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  בית המשפט האשים את המשטרה כי התנהלה "באופן שיש לגנותו"(צילום: shutterstock)

  המקרה נחשף אחרי שבית משפט הסיר צו איסור פרסום שהוטל על הפרשה. מדובר באחת השערוריות המשפטיות הגדולות ביותר שהתגלו במדינה זה שנים. הרשויות הודיעו שהפרשה נחקרת.

   

  במאבק משפטי חשאי שנמשך יותר משנתיים, ניסתה המשטרה למנוע מתובעים מטעם המדינה להודיע ללקוחותיה של עורכת הדין על פעילותה כמודיעה של המשטרה. בית המשפט העליון באוסטרליה דחה את בקשת המשטרה בחודש שעבר.

   

  בית המשפט האשים את המשטרה כי התנהלה "באופן שיש לגנותו". בפסק דין חריף של בית המשפט נכתב עוד כי "ההעמדה לדין של כל אדם שהורשע הושחתה, יסודות מערכת המשפט הפלילי נפגמו".

  בית המשפט העליון באוסטרליה (צילום: shutetrstock)
  "לציבור יש זכות לדעת שמערכת המשפט פועלת בצורה הוגנת וחוקית". בית המשפט העליון באוסטרליה(צילום: shutetrstock)

  עורכת הדין קיבלה מהמשטרה את שם הקוד 3838 כשפעלה כמודיעה בין השנים 2009-2005. היא שמרה על קשר יומיומי עם המפעילים שלה, שהעבירו את המידע שסופק על ידה לכוחות מיוחדים של המשטרה, כך עולה ממסמכי בית המשפט.

   

  בית המשפט הזכיר רק את מוקבל ומקורביו, אך לפי העיתון המקומי "מלבורן הראלד סאן", ייתכן שהיו עוד יותר מ-600 מקרים נוספים. מוקבל נכלא בשנת 2012 ל-22 שנים לפחות בגין ניהול אימפריית סחר בסמים. בעקבות החלטת בית המשפט, עבריינים נוספים שהורשעו יקבלו דיווח על פעילות עורכת דינם, והם יוכלו לערער על הרשעתם.

   

  עד כה הודיעה התביעה הציבורית במדינת ויקטוריה ל-20 מורשעים על הפרשה, ונבדקים מקרים נוספים. ראש הממשלה המקומית במדינת ויקטוריה, דניאל אנדרוס, הכריז על הקמת ועדה ממלכתית שתחקור את השערורייה, ואמר כי "לציבור יש זכות לדעת שכל חלק ממערכת המשפט פועל בצורה הוגנת וחוקית בכל עת".

   

  מפקד משטרת ויקטוריה, גרהם אשטון, אמר כי המשטרה שינתה את האופן שבו היא מנהלת את המודיעים שלה ב-2009, ולכן מקרים כאלה לא יכולים להתרחש כיום. אשטון אמר כי המשטרה תשתף פעולה עם החקירה, אך הוסיף כי יש לקחת בחשבון את מה שהתרחש בעולם התחתון באותה תקופה. "מלבורן הייתה נתונה למלחמות של משפחות פשע. הסיכון לקהילה בתקופה זו היה משמעותי", הוא הוסיף.

   

  ארגון זכויות אדם, The Human Rights Law Centre, קרא להקים גוף חקירה עצמאי, כדי לחקור את כל הטענות בדבר התנהגות בלתי הולמת של המשטרה. "המקרה הזה נוגע לרמות הגבוהות ביותר של משטרת ויקטוריה. אמנם זה מקרה קיצוני, אבל זה לא מקרה בודד של התנהגות לא הולמת של המשטרה", אמרו בארגון.

  פורסם לראשונה 03/12/2018 23:56

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  "יסודות מערכת המשפט הפלילי נפגמו"
  צילום: shutterstock
  מומלצים