שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  סעודיה: "חיזבאללה ואיראן רוצים להקים רפובליקה איסלאמית גדולה"
  שגריר סעודיה בארה"ב יצא במתקפת ציוצים נגד טהרן וארגון הטרור הלבנוני, ופרסם סרטון של נסראללה מלפני שנים רבות, שבו דיבר על "פרויקט" להפוך את לבנון לחלק מרפובליקה שינהיגו האייתוללות באיראן. "האם הערבים יסכימו להיכנע לשליט האיראני?", שאל

   

   

  בעוד ראש הממשלה בנימין נתניהו ומזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו דנו בסוגיית מפעלי דיוק הטילים של חיזבאללה בלבנון - סעודיה יצאה במתקפה חריפה נגד ארגון הטרור: חאלד בן סלמאן, שגריר סעודיה בארצות הברית, יצא אמש (יום ב') במתקפת ציוצים בחשבון הטוויטר שלו נגד ארגון הטרור הלבנוני, מזכ"ל הארגון חסן נסראללה ופטרוניתם - איראן. השגריר, שהינו אחיו של יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, האשים כי איראן ונסראללה מתכוונים "להפוך את כל האזור לחלק מ'רפובליקה איסלאמית גדולה', שתישלט על ידי האייתוללה של איראן".

   

  באחד מהציוצים שלו צירף השגריר הסעודי סרטון של נסראללה מלפני שנים רבות, ובו אמר: "הפרויקט שלנו, שאין לנו ברירה אחרת אלא לאמצו בגלל האידיאולוגיה שלנו, הוא פרויקט המדינה האיסלאמית ושלטון האיסלאם, ולכך שלבנון תהיה לא רק רפובליקה איסלאמית יחידה, אלא חלק מהרפובליקה האיסלאמית הגדולה שתונהג על ידי חומייני". השגריר לא ציין באיזו שנה אמר נסראללה את הדברים, אך כיוון שהוא מדבר על מנהיגה העליון הקודם של איראן, אייתוללה רוחאללה חומייני, כמי שעוד חי - אפשר להבין שהוא נשא את הנאום לפני מותו ב-1989.

   

  חסן נסראללה ()
  "להקים רפובליקה איסלאמית גדולה". נסראללה בסרטון ששיתף השגריר הסעודי

   

  השגריר כתב עוד: "הייתכן שהערבים יסכימו להיות כלי בידי פרויקט הרסני שמטרתו לקרוע את האומה שלנו? האם יסכימו להיכנע לשליט האיראני ולהיות נאמנים לו במקום להיות נאמנים לאומה הערבית?".

   

  בן סלמאן תקף את המשטר האיראני גם בשל הסיוע שהוא מעניק למורדים החות'ים בתימן, נגדם נלחמת סעודיה במסגרת קואליציה של מדינות ערביות בהובלתה. לדבריו, טהרן מנסה להעתיק את המודל של חיזבאללה בלבנון לתימן. "המשטר האיראני לא הסתפק ברקורד הדמים שלו באזור אלא הוא שואף להקים חיזבאללה נוסף בחצי האי ערב, ואפשר לחות'ים לתקוף את העם התימני, לפגוע בנתיבי הסחר הבינלאומיים ולערער את יציבות האזור כולו".  

  ארכיון חסן נסראללה ()
  מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה

   

  ציוץ טויטר שגריר סעודיה בארה
  "האם הערבים יסכימו להיכנע לשליט האיראני?". אחד הציוצים של השגריר הסעודי

   

   

   

  מוקדם יותר השגריר צייץ על ביקורו של אחיו, יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, באלג'יריה, שאותה כינה "מדינת אחות". בן סלמאן, שעומד במרכזה של פרשת רצח העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י, מבקר בימים אלה בכמה מדינות ערביות לאחר שהשתתף בפסגת ה-G-20 בארגנטינה.

   

  מתקפת הציוצים של השגריר בטוויטר נערכה כאמור בשעה שראש הממשלה בנימין נתניהו ומזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו נועדו בבריסל, בירת בלגיה, במסגרת המאמצים הישראליים לשכנע את לבנון למנוע מחיזבאללה להקים מפעלי טילים מדויקים על אדמתה. נתניהו ביקש מפומפאו להעביר מסר ללבנון שלפיו אם לא תעצור את התחמשות חיזבאללה, תיאלץ ישראל לפעול בעצמה. מסר דומה הועבר באחרונה מישראל ללבנון באמצעות צרפת.

  ראש הממשלה בנימין נתניהו הדלקת נרות עם מייק פומפאו ()
  בזמן שהשגריר הסעודי מצייץ, נתניהו ופומפאו נועדו בבריסל
   

  נתניהו אמר בפתח הפגישה עם פומפיאו: "אני רוצה להודות לך על כל פועלך, על הצהרותיך התקיפות בנושא ההפרה האחרונה של איראן בעקבות ירי הטילים הבליסטיים. אני מצפה לדון עמך בדרכים שבהן נוכל לפעול יחד כדי לבלום את התוקפנות האיראנית באזור - בסוריה, בעיראק, בלבנון ובמקומות אחרים, ולהמשיך במאמצינו להשיג שלום וביטחון עבור כולם".

   

  עם סיום הפגישה, מסר פומפאו כי הוא הדגיש בפני נתניהו את "מחויבות ארה"ב לביטחון ישראל, לזכותה המוחלטת להגנה עצמית ולמאבק באנטי-ישראליות באו"ם". בהודעת מחלקת המדינה נמסר עוד כי "המזכיר שב וחזר על תמיכת ארה"ב ביחסים המתחממים והדיאלוג הגובר בין ישראל לשכנותיה באזור המזרח התיכון ואפריקה, כולל עם עומאן וצ'אד. הוא שב והדגיש את נחישות ארה"ב להתעמת עם עם כל האיומים של המשטר האיראני באמצעות לחץ מקסימלי". בציוץ בטוויטר שלו הוסיף פומפאו כי "היה זה משמח לאחל לנתניהו חג חנוכה שמח כאשר הדלקנו נרות".

   

  הפגישה נקבעה כבר בשבוע שעבר והייתה אמורה להתקיים ביום רביעי השבוע. ואולם, בשל הלווייתו של הנשיא ג'ורג' בוש האב, הוקדמה הפגישה ונקבעה בבריסל בשל ביקורו של פומפאו בעיר בפסגת מדינות נאט"ו. את נתניהו ליוו בפגישה ראש המוסד יוסי כהן, ראש המועצה לביטחון לאומי מאיר בן שבת ומזכירו הצבאי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נסראללה בצעירותו. מתוך הסרטון ששיתף השגריר הסעודי
  מומלצים