שתף קטע נבחר

הפרויקט הירוק שיביא לעוד מקומות עבודה בגולן

ברחבי העולם הוקמו בשנים האחרונות חוות של טורבינות רוח להפקת חשמל ירוק. מלבד היתרון הירוק, חוות הטורבינות גם מספקת דבר חשוב נוסף - עבודה באזורי הפריפריה. האם זו התעשייה שתניע את שוק התעסוקה בצפון?

בשיתוף אנרגיית רוח ישראלית

 

עד לפני עשור, העיירה רוסקו שבמערב טקסס הייתה עוד נקודה שכוחת אל על מפת ארצות הברית. העיירה סבלה, כמו אזורים כפריים רבים בארצות הברית, מאבטלה גבוהה. אבל ב-2009 נבנו ליד העיירה 634 טורבינות רוח להפקת חשמל ירוק - וכללי המשחק השתנו.

 

טורבינות הרוח בחוות רוסקו, שנחשבת היום לחוות הרוח הגדולה בעולם, מספקת 781.5 מגה וואט חשמל ירוק ליותר מחצי מיליון בתי אב בטקסס, מדינה שהפכה למובילה בארצות הברית בייצור חשמל מתחדש מטורבינות רוח.

 

 

מלבד היתרונות הירוקים הרבים של אנרגיית הרוח, בין היתר בשל מניעת זיהום אוויר בתהליך ייצור החשמל באמצעות דלקים מזהמים, הטורבינות הביאו דבר נוסף לרוסקו ולמחוז נולאן שבו היא ממוקמת - עבודה. תושבי המחוז, שרובם עבדו בעבר בעיקר בתעשיית קידוחי הנפט באזור, מצאו בעשור האחרון את אנרגיית הרוח בתור אפיק תעסוקה יציב ומכניס הרבה יותר.

 

הדרישה לעובדים מתחומים שונים להקמה, לתחזוק ולתפעול טורבינות הרוח במערב טקסס (בין היתר טכנאים, אנליסטים, מטאורולוגים, בקרים ומדריכי סיור), נמצאת בעלייה חדה בעשור האחרון. בעקבותיה נולדו באזור גם עשרות תוכניות לימוד באוניברסיטאות, במכללות המקומיות ואף בבתי הספר התיכוניים, שמכשירים עובדים חדשים לתעשייה הירוקה.

 

אנרגיית הרוח הנקייה והמתחדשת היא תחום שתופס בעשור האחרון תאוצה והוא נחשב לאחת התעשיות המשגשגות והמצליחות בעולם. גם בשוק התעסוקה התחום נהנה מדרישה גבוהה, כאשר טכנאות טורבינות רוח היא מתחומי התעסוקה הצומחים ביותר בשנים האחרונות. בארצות הברית, הדרישה לטכנאי טורבינות רוח גדלה בממוצע פי 2 מדי שנה. טכנאי בתחום יכול להרוויח כיום עד 90 אלף דולר לשנה, נתון גבוה בהרבה מהשכר הממוצע במדינה.

 

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיות מתחדשות (IRENA) מדווחת כי תעשיית אנרגיית הרוח העסיקה בשנת 2016 כ-1.2 מיליון עובדים ברחבי העולם. למעלה ממחצית המשרות המוצעות בתחום גדלו ב-2 אחוזים בשנתיים האחרונות והצפי הוא כי עד שנת 2050 מספר העובדים בתעשייה יעמוד על 3.8 מיליון.

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

כיוון שתעשיית אנרגיית הרוח היא כפרית ביסודה - 99% מטורבינות הרוח מותקנות כיום בפריפריות כפריות - היא גם מתפקדת בתור קטר משמעותי להנעת שוק העבודה באזורים אלו, שרבים מהם סובלים ממחסור בעבודה ומשיעורי אבטלה גבוהים.

 

הקמת חוות טורבינות רוח מאפשרת לספק מגוון אופציות תעסוקה במרחבים פריפריאליים כפריים; מנתונים של סוכנות IRENA עולה כי שלב תכנון חוות טורבינות רוח בקיבולת של 50 מגה וואט אורך כשבע שנים, נדרשים לו עובדים שונים, בין היתר מתחומי המשפט, המיסוי, הנדל"ן וההנדסה. יש חשיבות רבה לידע מקומי בתחומים אלו ויתרון גדול להעסקה של עובדים מקומיים בתפקידים אלו.

 

כ-16% מימי העבודה הנדרשים לתכנון טורבינות רוח מאוישים על ידי מומחים ברגולציית אנרגיה, בסביבה ובגיאו טכנולוגיה. אמנם בפלח זה אין יתרון מובהק לכוח עבודה מקומי, אך כפי שמקרה מערב טקסס מעיד, ניתן להכשיר בהצלחה כוח אדם מתאים למילוי התפקידים האלו.

 

גם בשלב תפעול ותחזוקת טורבינות הרוח רצוי להעסיק עובדים מקומיים על מנת להוזיל עלויות. בשלב זה סוגי המשרות כוללים מפעילים, מהנדסי טלקומיוניקיישן, טכנאים, מומחים סביבתיים, מפעילי מערכות להגנה על בעלי הכנף, מדריכי סיורים ועוד.

 

ובישראל: טורבינות הרוח יספקו מאות מקומות עבודה ברמת הגולן

אחרי שנים של פיגור מאחור, גם ישראל מתחילה לאחרונה להדביק את הקצב בתחום האנרגיה המתחדשת. בחודש אוקטובר האחרון שר האנרגיה יובל שטייניץ הכריז כי המשרד יפעל להפסקה מוחלטת של שימוש בדלקים מזהמים לייצור חשמל עד 2030.

 

היעד בתחום החשמל ל-12 השנים הקרובות הוא ייצור חשמל שיהיה מורכב מ- 83% מגז טבעי ו-17% מאנרגיות מתחדשות. תהליכים אלו יביאו להפחתה משמעותית בזיהום האוויר וגם מקומות עבודה באזורי הפריפריה.

 

בימים אלו צפויות להתחיל עבודות ההקמה של חוות הרוח עמק הבכא, פרויקט הרוח הגדול מסוגו בישראל בשיתוף החברה בשליטת ד"ר אלי בן-דב, מחלוצי תעשיית הרוח בארץ, ולחברת אנלייט אנרגיה מתחדשת.

 

עבודות ההקמה וכן תפעול ותחזוקת חוות הרוח ברמת הגולן למשך 20 שנה יבוצעו על ידי מיזם משותף לחברות מינרב ונקסטקום בהיקף של 136 מיליון שקלים.

 

נתן ריקה, סמנכ"ל טכנולוגיות ופיתוח עסקי בקבוצת נקסטקום, מעריך כי בפרויקט עמק הבכא יועסקו כ-100 עד 150 עובדים בתקופת השיא של הפרויקט, באופן ישיר או על ידי קבלני משנה. בין היתר יועסקו מנהלי פרויקטים, צוותי ביצוע, טכנאים, מהנדסים, אדמיניסטרציה, אנשי רכש ולוגיסטיקה. "כל אלו יהוו תוספת תעסוקה מבורכת לרמת הגולן", מציין ריקה.

 

בשיתוף אנרגיית רוח ישראלית

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הירוק שיביא גם עבודה
צילום: shutterstock
מומלצים