שתף קטע נבחר

מסקוטלנד לר"ג: הכירו את דומינו הזאבה הטלואה

לספארי ברמת גן הגיעה דומינו, זאבה טלואה נדירה בת חמש מגן חיות בסקוטלנד והצטרפה אל מאיישה בת השמונה. באפריקה נותרו פחות מ-7,000 זאבים טלואים והם בסכנת הכחדה. בספארי שלוקחים חלק בפרויקט רבייה של המין הנדיר מקווים כי בעתיד יגיעו גם זכרים חדשים

 
להקת הזאבים הטלואים בספארי ברמת גן מוקמת מחדש לאחר מותם של שני זכרים קשישים בשנתיים האחרונות. מאיישה, בת השמונה, נותרה בגפה ובספארי החלו לפעול כדי להביא נקבה וזכרים צעירים במסגרת השתתפותם בתוכנית רבייה אירופאית למינים בסכנת הכחדה.

 

"מאז מותם של הזכרים הקשישים בהפרש של מספר חודשים, מאיישה שנותרה לבד, כבר לא תוכל להיות נקבת האלפא של הלהקה כי היא לא יכולה להמליט יותר מאחר ואין לה רחם", אומר ל-ynet שי קויפמן מהספארי ברמת גן. "מאיישה הובאה לפני מספר שנים כדי לשמש ככוח הצעיר של הלהקה ובחודש שעבר הגיעה נקבה חדשה מגן החיות בסקוטלנד".

 

דומינו (צילום: שי בן נפתלי)
דומינו(צילום: שי בן נפתלי)

דומינו (צילום: שי בן נפתלי)
דומינו(צילום: שי בן נפתלי)

 

חולקות חצר משותפת

דומינו, בת החמש נולדה בגן החיות באדינבורו ובמסגרת פרויקט לרבייה של הטורפים הנדירים בגני החיות באירופה, היא נבחרה להגיע לגן החיות בישראל. "חיבור בין זאבה טלואה ותיקה לחדשה הוא מסובך. עם הגעתה של דומינו אלינו היא הופרדה ממאיישה בשבועות הראשונים באמצעות דלת רשת, כדי שיוכלו לראות אחת את השנייה, להריח ובעצם לבצע היכרות ללא מגע".

 

לדבריו, בתום היכרות בסיסית בין השתיים בשבועות האחרונים, במהלכן כל אחת בילתה מספר שעות בחצר בגפה, אתמול הן נפגשו לראשונה בחצר המשותפת. "החיבור עצמו מתבצע תחת השגחת מטפלים, כדי לאפשר התערבות במידת הצורך. אלו זאבות טלואות שמורגלות למטפלים ואנחנו במקרים מסויימים יכולים להיכנס איתן לחצר תוך נקיטת אמצעי אבטחה כדי לעזור במידה ומתעוררת בעייה המסכנת אותן".

 

דומינו (צילום: שי בן נפתלי)
דומינו(צילום: שי בן נפתלי)

דומינו (צילום: שי בן נפתלי)
דומינו(צילום: שי בן נפתלי)

 

קטטה זמנית

דומינו שוחררה ראשונה לחצר וכשהגיע הרגע, מאישה הוכנסה לחצר. "היא זינקה בריצה כדי להראות את הכוח שלה כנקבה דומיננטית. פרצה ביניהן קטטה שצפינו מראש, כל אחת הצליחה לנשוך את השנייה מספר פעמים, לא התערבנו אך ניסינו להפריד באמצעות כניסה לחצר ויצירת רעשים", הוא משתף.

 

"זו הייתה התערבות מינימלית שגרמה להן להפסיק לריב ומאותו הרגע, הן בוחנות אחת את השנייה ללא הרף. מאישה מראה חוזקה גדולה יותר לעומת דומינו שמנסה להתקרב אליה ומייללת לעברה, כך שהיא מנסה לזכות בתשומת לב, למרות שהיא מודעת לכך שהיא בסכנה של מריבה ונשיכות".

 

דומינו (צילום: שי בן נפתלי)
דומינו(צילום: שי בן נפתלי)

דומינו (צילום: שי בן נפתלי)
דומינו(צילום: שי בן נפתלי)

 

 

שובבה ונמרצת

ההיררכיה בין השתיים תוכרע בסופו של דבר תוך מספר ימים. "המטפלים שלנו מפקחים אחריהן בתקופה הרגישה של ההתאקלמות יחד, בוחנים התנהגות והתפתחות מצד כל אחת. מאישה ודומינו יבינו שהן משפחה ויסתדרו יחדיו", הוא מפרט.

 

לדבריו, דומינו היא זאבה טלואה נמרצת, שרגילה לנוכחות קרובה של מטפלים מגן החיות בסקוטלנד, אך הוא מדגיש כי בספארי נוקטים בשיטת טיפול המאפשרת יותר מרחב לבעל החיים. "דומינו היתה רגילה לחיות בלהקה עם זאבים טלואים סביבה לעומת מאיישה שהייתה לבד זמן רב. בעוד שדומינו מורגלת לאכול יחד עם חברי הלהקה, כרגע בספארי אין להקה וכל אחת תצטרך להסתגל לתנאים החדשים. בינתיים, דומינו מתאקלמת היטב, היא חיונית, שובבה ומעניינת מאוד".

 

זאבים טלואים באפריקה (צילום: shutterstock)
זאבים טלואים באפריקה(צילום: shutterstock)

 

אלפים בודדים נשארו בטבע באפריקה

הזאבים הטלואים מצויים כיום בסכנת הכחדה בטבע. באפריקה הם מפוזרים במספר מדינות ומספרם מתמעט עם השנים עקב מחלות, קונפליקט עם רועי צאן וחקלאים. הזאב הטלוא מגיע למשקל של 18-34 קילוגרם והזכרים מעט גדולים יותר מהנקבות.

 

לכל זאב טלוא יש דפוס צבע ופרווה ייחודי משלו. כיום הזאב הטלוא מצוי בסכנת הכחדה חמורה באפריקה ומספרו מוערך בפחות בין 5,000 ל-7,000 פרטים ועל פי נתוני איגוד השימור העולמי לפני כשמונה שנים, הוערך מספר הפרטים הבוגרים ב-1,400 בלבד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שי בן נפתלי
דומינו זאבה טלואה ספארי רמת גן
צילום: שי בן נפתלי
מומלצים