שתף קטע נבחר

גם בתימן ולכיוון סוריה: מנהרות חיזבאללה

סייע לחות'ים לחפור מערכת שלמה של מנהרות, מסתיר נשק מאיראן מתחת לקרקע בבקעת הלבנון. תפקיד חיזבאללה בסוריה הסתיים לאחר שאסד הצליח לשרוד - וכעת נסראללה חוזר לעסוק במטרה הקבועה: הכנת המלחמה נגד ישראל

 

 

תפקיד חיזבאללה בסוריה הסתיים. כעת חוזר הארגון לעסוק במטרתו הקבועה מאז היווסדו: הכנת המלחמה נגד ישראל. חיזבאללה מכין את המערכה הבאה באוויר, בקרקע ומתחתיה: אלפי טילים שעברו שדרוג לאחרונה, לוחמים שהתאמנו באש חיה בסוריה ובמנהרות תת-קרקעיות. "העולם התחתון" של הארגון אינו רק אמצעי התקפה. למה משמשות המנהרות שחפר הארגון בלבנון לסוריה ולישראל, ומהן שאר הכנות הארגון למערכה הבאה?

 

בניגוד לסערה בישראל בנושא חשיפת מנהרות חיזבאללה, הדיווח על המנהרות בערוץ "אל-מנאר" של חיזבאללה אתמול היה לקוני ומיתמם: "גבול הדרום (של לבנון) שקט לחלוטין מלבד פעולות חפירה של דחפורים ליד כפר כילא ומעבר פאטמה, בעקבות הצהרת דובר צבא האויב הישראלי על מבצע 'מגן צפוני' לחשיפת מנהרות שחפר חיזבאללה".

 

גם בערוץ "אל-מיאדין" הלבנוני דיווחו על מבצע לחשיפת המנהרות ש"האויב הציוני טוען שנחפרו על ידי חיזבאללה". בחודשים האחרונים עלתה בתקשורת הערבית השאלה אם חיזבאללה חופר מנהרות בלבנון כהכנה לסבב הבא במלחמה נגד ישראל. הדאגה גברה במיוחד בלבנון. הפרשנית רוזנה בומנצף העלתה אתמול בעיתון "א-נהאר" הלבנוני שאלה מטרידה: "האם מדיניות חיזבאללה משרתת את מטרות לבנון או את מטרות הארגון בלבד?". מתברר כי חיזבאללה עסוק כבר שנים בחפירת מנהרות לא רק בלבנון, אלא גם לכיוון סוריה וישראל ואף בתימן.

 

מנהרה שנחפרה בתימן ()
מנהרה שנחפרה בתימן

המנהרות בתימן נחפרו בהדרכת חיזבאללה

למי שהיה ספק בנושא יכולות החפירה של חיזבאללה, ההוכחה לפעילות זו באה דווקא מתימן הרחוקה. זה כמה שנים נשלחים יועצים של חיזבאללה לסייע לחות'ים השיעים בתימן, הנלחמים נגד סעודיה. הייעוץ כולל את נושא הלחימה נגד צבא סדיר, כיוון טילים והסתתרות מפני הפצצות.

 

כבר לפני ארבע שנים חשף העיתון "קורייש", היוצא לאור בלונדון, כי החות'ים חופרים מערכת שלמה של מנהרות באל-חודיידה שבצפון תימן, באורך מאות מטרים. כל זאת לשתי מטרות, הגנתית והתקפית: הסתתרות והסתרת אמצעי לחימה בשעת הפצצות, וחדירה אל תחום הממלכה הסעודית. לטענת העיתון, "החפירה מתבצעת בסיוע מומחים איראנים שפיקחו על העבודה מהסוג הזה גם בדרום לבנון מאז המלחמה נגד ישראל ב-2006". הסעודים חשפו את המנהרות באוקטובר 2014 ופוצצו את החלק שבתוך סעודיה.

תיעוד של צה
תיעוד של פעיל חיזבאללה במנהרה בצפון(צילום: דובר צה"ל)

מנהרה של חיזבאללה (צילום: דובר צה
מנהרה של חיזבאללה(צילום: דובר צה"ל)

מנהרות מסוריה ללבנון

אם נותר עדיין ספק לגבי יכולת החפירה של חיזבאללה, הרי שדיווח מ"אוריינט" מאוקטובר 2018 חשף כי נשק המובא בטיסות אזרחיות מטהרן לביירות ולדמשק מועבר לאחסון במנהרות תת-קרקעיות בין סוריה ללבנון (בקלמון ואל-קוסייר שבאזור בקעת הלבנון), מנהרות שחפר חיזבאללה מאז התערבותו במלחמת האזרחים בסוריה.

 

מחסני הטילים ואמצעי הלחימה התת-קרקעיים הללו מצטרפים לאלה שחשפה ישראל לאחרונה בבירה ביירות - ליד שדה התעופה ומתחת למגרש כדורגל גדול. לפי כמה מקורות, המנהרות לסוריה נועדו לא רק להסתרת נשק אלא גם לאימון החות'ים ואף להברחת סמים.

מנהרה של חיזבאללה (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

מנהרה של חיזבאללה (צילום: דובר צה
מנהרה של חיזבאללה(צילום: דובר צה"ל)

הלבנונים "מגן אנושי"

רוב הפרשנים הצבאיים הלבנונים מסבירים כי חפירת המנהרות היא תוצאה של לקחי מלחמת לבנון השנייה, והן נועדו להגן על הלוחמים והציוד של חיזבאללה מההפצצות הבאות של ישראל. אזור הגבול של אל-קוסייר-זבדאני נוח לחיזבאללה מבחינה אסטרטגית מכיוון שהוא הררי, וביחס לאזורים אחרים למטוסי קרב קשה להפציץ אותו.

 

הפרשן הלבנוני אחמד אל-איובי טען שחיזבאללה פועל ללא שום התחשבות בלבנון, כבעל הבית במדינה, וב-2006 הביא לאסון ולהרס אדיר ללבנון, והכל בשל צעד חסר אחראי של חטיפת חיילים, המשרת אך ורק את האינטרסים של הארגון. כעת עלולות המנהרות להביא לאותן תוצאות ממש. לטענת אל-איובי, חיזבאללה מגן על עצמו ולא על הלבנונים. במלחמה הבאה לוחמי הארגון ישהו במנהרות, בעוד שהאזרחים יחטפו את אש המטוסים הישראליים. האזרחים הלבנונים הופכים למגן אנושי של הארגון.

מנהרת הטרור של חיזבאללה (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

פלישה קרקעית

בשיח המנהיגים של הארגון חוזר המוטיב של "כיבוש הגליל" שלקראתו מתאמן הארגון. התירוץ האידאולוגי למבצע כזה קשור להיסטוריה של דרום לבנון. ההסבר הוא שינויי הגבול שחולל המנדט הבריטי ב-1923, כשהגבול נע כמה קילומטרים צפונה ושבעה כפרים שיעים בצפון הגליל עברו לתחום פלשתינה המנדטורית. כפרים אלה אינם קיימים עוד ותושביהם ברחו ללבנון במלחמת העצמאות, אך חיזבאללה טוען ששטחים אלה עדיין שייכים ללבנון בכלל, ולעדה השיעית בפרט.

 

האימון המשמעותי ביותר שקיים הארגון לקראת מלחמה קרקעית נגד ישראל לא היה במחנות של חיזבאללה או של "משמרות המהפכה", אלא בסוריה עצמה, באש חיה ובקרבות אמיתיים נגד מתנגדיו של אסד וארגוני האופוזיציה. זאת, במהלך שש השנים האחרונות. המוטיבציה וההצלחות של חיזבאללה בקרבות בסוריה, ובעיקר בשנים 2014-2012, צריכות לשמש נורת אזהרה לצה"ל.

 

ומעל לקרקע - הטילים

סרטון שהפיץ לאחרונה חיזבאללה מראה את השדרוגים האחרונים שביצע בדיוק הפגיעה של הטילים שלו - או ליתר דיוק, השדרוגים שאיראן ביצעה. כדאי לשים לב למטרות שאותן סימן בסרטון בצירוף תצלומי אוויר: רשימת מחנות צבאיים (פלמחים, תל נוף, רמת דוד ועוד) וגם הכור בדימונה ומפרץ חיפה (בפי נסראללה: "פצצת האטום של חיזבאללה"), שכל פגיעה בו יכולה להיות קטלנית ביותר.

 

אם כן, חיזבאללה אינו טרוד עוד בהצלת נשיא סוריה אסד והוא פנוי כעת לעיסוקיו המסורתיים - הכנת המלחמה נגד ישראל. הצלחתו במשימה בסוריה מעניקה לארגון מוטיבציה צבאית גבוהה ואמונה ביכולותיו. אחרי המערכה בסוריה לוחמיו מאומנים כראוי. בזכות ההתערבות הישירה של רוסיה בסוריה, חיזבאללה לא צריך "לבזבז" את הטילים שלו נגד המורדים. ארסנל הטילים עצום, וכעת מתברר שיש לו גם מנהרות לישראל.

 

תגלית המנהרות היא רק קצה הקרחון למערכת מנהרות שלמה של חיזבאללה בלבנון ובגבול עם סוריה וישראל. למעשה, חיזבאללה מוכן למערכה נגד ישראל הרבה יותר טוב מאשר ב-2006. האם על ישראל לשבת ולחכות כעת שהארגון יקבל מאיראן עוד נשק, עוד אימונים ועוד סיוע כלכלי ולוגיסטי? אמנם המצור הכלכלי של ארה"ב על איראן יכול להביא בטווח הארוך לפגיעה משמעותית בחיזבאללה, אולם האם יכולה ישראל להרשות לעצמה מבחינה ביטחונית להמשיך לחכות לכך?

 

ד"ר ירון פרידמן, פרשן ynet לענייני העולם הערבי, הוא בוגר אוניברסיטת סורבון בפריז, מרצה על האיסלאם ומלמד ערבית באוניברסיטת חיפה בחוג ללימודי המזרח התיכון והאיסלאם. ספרו "העלווים – היסטוריה, דת וזהות" יצא לאור באנגלית בהוצאת בריל-ליידן בשנת 2010.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
איש חיזבאללה במנהרה שנטרל צה"ל
צילום: דובר צה"ל
מומלצים