שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בשל חשש מחומרים מסרטנים: תרופות נפוצות ללחץ דם יורדות מהמדפים
  חברת "מיילן" מודיעה הערב על ריקול של כל התרופות המכילות את המרכיב הפעיל "ואלסרטן", מחשש להימצאות חומרים מסרטנים. רופאים הונחו לנפק חלופות לאצוות החשודות בתרופות Vector , Vector Plus , Duplex

  חברת התרופות  מיילן הודיעה הערב (ג') כי היא מסירה מהשוק האמריקני תרופות לטיפול ביתר לחץ דם המכילות את המרכיב הפעיל "ואלסרטן", עקב חשש להימצאות חומרים מסרטנים. תרופות המכילות מרכיב זה נמכרות גם בישראל. מדובר בתרופות Vector, Vector Plus, Duplex מאצוות מסויימות.

   

  לפני שבועיים כבר הורה משרד הבריאות לרופאים להימנע מניפוק התרופות הללו - ולהשתמש בחלופות אחרות במקרה של חוסר לחולים הסובלים מיתר לחץ דם, ואי ספיקת לב.

   

  הפרשה החלה לפני כשבועיים, כאשר יצרן חומר הגלם הודיע כי קיימת סבירות גבוהה של עקבות החומר NDEA שהוכרז על ידי ארגון הבריאות העולמי כמסרטן אפשרי בניסויים בבעלי חיים. על פי הידוע, גורם החומר לפגיעה באנזימי הכבד העלולים לגרום לסרטני הקיבה והמעי הגס. עם זאת, לא ברורה ההשפעה המדויקת בבני אדם.

   

  ואלסרטן (ואלסרטן)

   

  אתמול (ב') הודיעה חברת אוניפארם, אחד ממשווקי תכשירים המכילים את החומר הפעיל "ואלסרטן" כי היא משתמשת ביצרן מיילן כאחד מהספקים שלה, ולכן חלק מהאצוות המשווקות על ידה עלולות להכיל עקבות של החומר החשוד.

   

  משרד הבריאות החל בבדיקות התכשירים שבנדון, ובשלב זה נמצאה בארץ אצווה שמכילה את החומר המזהם בכמות חריגה ועל כן הוחלט כאמצעי זהירות על החזרת כל התכשירים המכילים את חומר הגלם של מיילן מכל מלאי בתי המרקחת.

   

  משרד הבריאות עצמו הפיץ לפני כשבוע הנחיות לרופאים, כי יש להימנע ממתן מרשמים הכוללים את התרופות החשודות, אולם אין להפסיק את הטיפול ביתר לחץ דם, שכן הפסקת הטיפול עלולה לסכן את חיי החולים.

   

  משרד הבריאות הישראלי טרם הפיץ הנחיות מעודכנות.

   

  התרופות החשודות: שאלות ותשובות

  מה עליי לעשות אם אני מטופל בתרופה?

  אין להפסיק את הטיפול בתרופה. יש להגיע אל הרופא המטפל בימים הקרובים לשם שקילת המשך טיפול.

   

  קניתי תרופות למספר חודשים קדימה. האם להחזירן לבית המרקחת?

  בשלב זה אין הנחיה להחזיר תרופות שנקנו. חברת התרופות תנחה בימים הקרובים כיצד לנהוג בתרופות שנקנו.

   

  אני נוטל את התרופות, האם עליי לגשת להיבדק?

  אין הוכחה כי החומר "ואלסרטן" גורם לסרטן בבני אדם. משרד הבריאות וארגוני הבריאות בעולם בודקים את המרכיב והתרופה. בשלב זה אין כל הנחיות לבדיקות מיוחדות בקרב אלה שנוטלים את התרופות.

   

  האם צפוי מחסור בתרופות ליתר לחץ דם?

  חברת "אוניפארם" הודיעה כי ייתכן ובחודש הקרוב יהיה מחסור בחלק מהמינונים בתרופות "וקטור" ו"דופלקס". רופאי קופות החולים הונחו לנפק תכשירים חלופיים, שבהם אין מחסור.

   

  בית המרקחת ניפק לי את התרופה. האם היא בטוחה לשימוש?

  חברת "אוניפארם" הודיעה כי כל התרופות שנופקו מאתמול לבתי המרקחת, הן מאצוות תקינות, שאינן מכילות את הרכיב "ואלסרטן" שיוצר על ידי חברת "מיילן" ועל כן הן בטוחות לשימוש.

   

  צפו: האם יתר לחץ דם תוקף מבוגרים בלבד?

   

  צילום: ניצן דרור

  צילום: ניצן דרור

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים