שתף קטע נבחר

בסנאט משוכנעים: "בן סלמאן המשוגע אחראי לרצח"

ראש ה-CIA תדרכה סנאטורים בכירים על רצח חשוקג'י, גם נאמני טראמפ המסרב להעניש את ריאד בטוחים: "אפס סיכויים שהנסיך לא מעורב, הוא איש מטורף ומסוכן". יו"ר ועדת החוץ: "בית משפט ירשיע אותו תוך 30 דקות"

בכירים בסנאט האמריקני הצהירו הערב (יום ג') כי הם בטוחים כעת יותר מאי פעם שיורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן הוא האחראי לרצח העיתונאי מתנגד המשטר ג'מאל חשוקג'י בקונסוליה הסעודית באיסטנבול באוקטובר השנה.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

יורש העצר של סעודיה מוחמד בן סלמאן ועידת השקעות ב ריאד (צילום: EPA)
יורש העצר בן סלמאן. "אפס סיכויים שלא היה אחראי"(צילום: EPA)

ולדימיר פוטין עם מוחמד בן סלמאן בועידת G20 (צילום: AFP)
בן סלמאן בפגישתו הלבבית עם פוטין בסוף השבוע(צילום: AFP)

הסנאטור הרפובליקני לינדזי גרהאם, מתומכיו הגדולים של הנשיא דונלד טראמפ במפלגה הרפובליקנית אבל גם אחד המבקרים החריפים ביותר של התנהלות סעודיה, אף הגדיל לעשות ואמר הערב כי הנסיך הוא אדם "משוגע ומסוכן".

 

הסנאטורים הבכירים השמיעו את הדברים אחרי שקיבלו תדרוך בדלתיים סגורות בנוגע לפרשה מפיה של ראש ה-CIA ג'ינה הספל. בעקבות הסקירה אמר הסנאטור גרהאם כי יש "אפס סיכויים" שבן סלמאן לא היה מעורב ברצח.

 

"אתה חייב להיות עיוור מרצון כדי לא להגיע למסקנה שכל זה תוכנן ואורגן על-ידי אנשים בפיקודו של מוחמד בן סלמאן", אמר גרהאם. הוא הצהיר כי הוא אינו יכול לתמוך במכירת נשק לסעודיה, וכי כעת יפעל יחד עם עמיתיו בסנאט כדי לאשר הצהרה שלפיה בן סלמאן היה מעורב ברצח.

ג'מאל חשוקג'י סעודיה טורקיה ארה

יו"ר ועדת יחסי החוץ של הסנאט, הרפובליקני בוב קורקר, אמר כי כעת הוא מאמין שאם יורש העצר היה עומד לדין בפני חבר מושבעים, חבר המושבעים היה מרשיע אותו "בתוך משהו כמו 30 דקות".

 

הסנאטור בוב מננדז, הדמוקרט הבכיר ביותר בוועדת יחסי החוץ של הסנאט, הצהיר לאחר התדרוך: "הדעה שהייתה לי לפני כן רק התחזקה". בעקבות הסקירה שקיבל הוא קרא להחליט על תגובה אמריקנית חריפה, בכלל זה העברת חוקים שישימו קץ לתמיכה אמריקנית מכל סוג שהוא בפעולות של צבא סעודיה בתימן, שם הוא נלחם נגד המורדים החות'ים, הזוכים לגיבוי ולסיוע מאיראן.

ולדימיר פוטין עם מוחמד בן סלמאן בועידת G20 (צילום: רויטרס)
טראמפ חושש לדחוק את ריאד לזרועות רוסיה(צילום: רויטרס)

התדרוך של ראש ה-CIA לסנאטורים בא בשעה שבסנאט שוקלים להטיל סנקציות על סעודיה, בעלת ברית של וושינגטון זה שנים ארוכות, בעקבות הרצח. הנשיא טראמפ הבהיר בשבועות האחרונים כי הוא אינו ממהר להאמין שבן סלמאן היה מעורב ברצח וכי כך או כך הוא אינו מעוניין להעניש בעלת ברית כמו סעודיה, משום שהיא חשובה לביטחון ארה"ב וישראל ומשום שהענשתה רק תדחק אותה לידי רוסיה וסין.

 

בשבוע שעבר, על רקע תסכולם מהיעדר תגובה ממשית של ממשל טראמפ, הצביעו סנאטורים בעד קידום החלטה שתפחית את הסיוע של ארה"ב ללחימה של סעודיה בתימן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
יורש העצר מוחמד בן סלמאן
צילום: EPA
מומלצים