שתף קטע נבחר

השר ישראל כץ: "נסראללה בהלם"

שר המודיעין אמר באולפן ynet כי הפעולה בצפון היא "מכה קשה לחיזבאללה, הפתענו אותם במנהרות". לדבריו, ליברמן הסתייג מהמבצע: "עכשיו גם הציבור מבין שההתפטרות שלו פוליטית וחסרת אחריות"

 

 

 

השר לענייני מודיעין תוקף את שר הביטחון לשעבר - וטוען כי מזכ"ל חיזבאללה "בהלם": בראיון לאולפן ynet הבוקר (ד'), יממה לאחר פתיחת מבצע "מגן צפוני", אמר חבר הקבינט, השר ישראל כץ, כי "חסן נסראללה בהלם. הם לא ידעו שאנחנו מכירים את הסוד הזה. זו מכה קשה לחיזבאללה, הפתענו אותם במנהרות".

 

"זה לא היה מובן מאליו שלא תהיה תגובה - עימות עם חיזבאללה זה לא חמאס, זה טילים על כל ישראל", אמר השר כץ. "חד משמעית כוחות מיוחדים של חיזבאללה אומנו לחדור מהמנהרות לחטוף ולרצוח מתיישבים בגליל. אנחנו מסירים כאן סכנה מאוד חמורה. ההרתעה הישראלית גברה ב-24 השעות האחרונות". לדברי כץ, "ישראל פיתחה טכנולוגיות שהמכשירים שמסתובבים שם עכשיו הם רק קצה הקרחון".

 

ישראל כץ באולפן ynet (צילום: אבי מועלם )
מזכ"ל חיזבאללה נסראללה ושר המודיעין ישראל כץ(צילום: אבי מועלם )

 

 

בראיון תקף כץ את יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, שהתפטר מתפקידו כשר הביטחון זמן קצר לאחר אישור המבצע בצפון - ועל רקע החלטת הממשלה להסכים להפסקת אש בדרום. "ליברמן הסתייג מהמבצע בצפון, היום הציבור מבין שההתפטרות שלו הייתה הפוליטית משיקולים אלקטורליים", אמר כץ.

 

"אני חושב שמדובר במבצע חשוב", אמר שר המודיעין בתחילת הראיון. "הנושא הזה של איום מנהרות חיזבאללה שחודרות לתוך שטח מדינת ישראל הוא איום חמור מאוד. הנושא הזה לווה, טופל וכאשר מערכת הביטחון ובראשה הרמטכ"ל וקציני צה"ל הבכירים באו לקבינט, הציגו והמליצו בצורה מאוד חדה לפעול עכשיו בעיתוי הזה אני תמכתי באופן נלהב.

 

ישראל כץ באולפן ynet (צילום: אבי מועלם )
ישראל כץ באולפן ynet(צילום: אבי מועלם )

על חשבון עזה?

אנחנו נמצאים במציאות ביטחונית מורכבת. הנושא הזה של המבצע בצפון היה הכרחי. תמכתי בזה בצורה נלהבת וחד משמעית בהמלצת הרמטכ"ל ואני חושב שטוב שעשינו את זה. כאשר נדון באותה ישיבה מפורסמת האם להמשיך את האש באותו סבב בעזה או לא, הנושא הזה היה מונח על השולחן, היו עוד סיבות אחרות ועודה עובדה שהקבינט החליט פה אחד שלא נמשיך את הסבב ההוא. זה לא אומר שלא נצטרך לפעול בעזה ולצערי יכול מאוד להיות שנצטרך. אבל מי שמנסה להגיד שלא היה צריך לפעול בצפון או להמתין הוא טועה.

 

למה המבצע הזה סותר את זה שהיה צריך לעשות משהו בעזה?

"לא אמרתי שזה סותר, אמרתי שזה היה מונח על השולחן וברור שבסופו של דבר יש גם קשר בין הדברים. אבל לא יכולנו להגיד את זה כאשר היו התקפות. שר הביטחון עשה כאן מעשה חמור. הוא ידע על מבצע המתוכנן וחומרת האיום הזה ולמרות זאת הוא הפיל את כל ההתפטרות שלו על עניין עזה כדי לייצר סדר יום פוליטי נפרד.

 

חיזבאללה צה
פעילות צה"ל באזור הגבול

הוא התנגד למבצע הזה בצפון?

כן. הוא הסתייג מהמבצע הזה.

 

ממה הוא הסתייג?

אני רואה את כל ההתנהלות שלו. היום, אחרי שהאינפורמציה כבר יותר ברורה אני חושב שהציבור מבין שההתפטרות שלו היתה פוליטית, משיקולים אלקטורלים. זו התפטרות חסרת אחריות, כולל העירוב הזה בין צפון לדרום.

  

נדמה שלחיזבאללה יש יותר הרתעה על ישראל משרצינו.

הכלים המדוייקים שלהם מוגבלים. יש פעילות שהרב בה נסתר על הגלוי וחלק גם גלוי שישראל פועלת כבר שנים כדי למנוע את דיוק הטילים של החיזבאללה. אם בהברחה, אם בדרך אחרת. אנחנו רוצים לצמצם את העוצמה של חיזבאללה, להרתיע את איראן, להסיג אותם אחורה. יש כאן מערכה משולבת והפעולה הזו היא נדבך מרכזי בפעולה הזו וכל מי שמנסה להמעיט בה מתעלם מהעובדה שישראל פיתחה טכנולוגיות שהמכשירים האלה שמסתובבים שם עכשיו הם קצה הקרחון. מי שיודע את זה יותר מכולם זה נסראללה, לכן הוא בהלם".

 

ישראל הפתיעה את חיזבאללה או שהם ציפו לזה שבסוף הם יתגלו?

"הם לא ידעו שאנחנו יודעים את הסוד הזה. לא רק שאנחנו יודעים, התחלנו לפעול".

תיעוד של צה
תיעוד של פעיל חיזבאללה במנהרה שאותרה ע"י צה"ל(צילום: דובר צה"ל)

הם התכוננו שתהיה פעולה ישראלית באזור המפעלים שלהם?

"החיזבאללה מעורבב בכל מיני מקומות. בסופו של דבר הייתה כאן פעולה והיא נמשכת אגב וזו מכה קשה מאוד לחיזבאללה".

 

אז ברגע שנסראללה רואה את זה הוא מובך. זה אומר שעכשיו הוא יושב בשקט או שיתקוף את ישראל?

"הכל יכול להיות. נסראללה כבר קיבל החלטה על מלחמת לבנון השנייה שהוא התחרט עליה. אנחנו בכל מקרה ערוכים בטווח המיידי ובכוחות הרבה יותר גדולים במידה שיפרוץ כאן סבב אלימות".

 

האם אתה תומך בפעולת מנע במבצע נגד מפעלי הדיוק של חיזבאללה בעת הזו?

"אנחנו מתמודדים ומטפלים בכל ההיבטים בדברים האלה, ואל תוציא מתוך האפשרות שגם היו פעולות בעבר נגד דברים כאלה. אמרתי, כל הזמן יש פעילות, יש פעולות בצורות כאלה ואחרות. גם בשרשרת האספקה וגם מול דברים יש כלים כאלה ואחרים".

 

אנחנו קרובים יותר היום לעימות עם חיזבאללה? נגיד בהשוואה ללפני 24 שעות?

"ההרתעה הישראלית גברה ב-24 שעות האחרונות. אני מדגיש שאנחנו רק בתחילת העניין בסופו של דבר ולא הייתי מציע להמעיט במה שעושים – ודאי שזה מגביר את ההרתעה. העובדה שאפשר להקנות שקט וזה חייב להיות גם בדרום, אני בדיונים מאוד תקיף בעניין הזה של שמירת הריבונות, זו האחריות שלנו כלפי האזרח".

 

גם בעוטף אנחנו מתקרבים לפעולה?

"אנחנו יותר קרובים שם מאשר ההפך כי ההרתעה נשחקה במידה מסוימת, למרות שמה שקורה כאן מקרין גם שם בסופו של דבר בגלל המיצוב מול עזה ודיברתי על זה כבר, הפרדה של העניין האזרחי מהביטחוני וליצור שם גבול, כמו בלבנון, עם אותה מורתעות והרתעה מולם – אנחנו נצטרך לייצב את זה".

 

אז סבב שם כבר לא ייגמר בהפסקת אש אחרי 24 שעות?

"צריך להבין שאנחנו חיים במציאות לא נכונה. אנחנו לא צריכים להיות אחראים על העניין האזרחי. את יכולה לתת להם מוצא לעולם מבוקר ביטחונית מבחינה אזרחית ולעסוק בהרתעה כמו מול נסראללה, ככה סינוואר והנייה צריכים להיות מורתעים ולא לטייל ליד הגדרות. אני מקווה מאוד שילכו לכיוון הזה".

 

ממפלגת ישראל ביתנו נמסר בתגובה לדבריו של כץ באולפן ynet: "אנו מציעים לשר התחבורה כץ במקום לחשוף פרטים מדיוני הקבינט בשידור ישיר להתמקד בפתרון בעיית הפקקים בדרכים, בהרחבת כביש 90 ובתפקודה של רכבת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
נסראללה וכץ
צילום: אבי מועלם
מומלצים