שתף קטע נבחר

"אני משוויץ בקסם שלי - כמו שחקנית פורנו"

יענקל'ה פילצר הוא "גם וגם": גם חרדי לשעבר, גם דוגמן, גם רקדן ויוצר מחול וגם יוצא ריאליטי. כעת הוא מעלה מופע מחול משלו בו הוא מספר את סיפור חייו, ורוקד בין כל העולמות

גם אם תרצו מאוד, לא תצליחו לקטלג את היוצר והרקדן יענקל'ה פילצר. בגיל 25 הוא רוקד ויוצר מחול עכשווי והיפ הופ, דוגמן בינלאומי, דתי לשעבר וגם יוצא ריאליטי. הוא דווקא אוהב שיש הגדרות, אבל מסרב להישאר כבול לאף אחת מהן, אוהב לנוע בין העולמות - לרקוד על כל החתונות.

 

 

כשפילצר פגש את עולם המחול, סביבתו הייתה עדיין מותאמת לזו של ילד דתי בירושלים. "המשפחה שלי הייתה מאוד מנותקת, ושם כבר התחיל הסיפור של שני העולמות – הורים גרושים, אמא חילונית, אבא חרדי וחור שחור באמצע שאני נמצא איפשהו בו. לא ראיתי את העולם כדבר אחד, ראיתי שני עולמות שלא ידעתי איך להכיל את הפער ביניהם. ולמרות שהאמנתי והזדהיתי יותר עם העולם הדתי, עדיין הייתי בין שניהם".

 

ואז הוא נחשף למופע מחול ראשון. "היום אני יודע שזה היה מופע לא אמנותי במיוחד, כמו של ילדים שמציגים כמה קטעים בסוף השנה. אבל אני לא הכרתי, צפיתי בזה, בכיתי ואמרתי לאמא שלי: 'זה מה שאני רוצה לעשות. בפעם הבאה אני אהיה שם על הבמה'".

 

מופע המחול של יענקל'ה פילצר (צילום: דומיניק לאפון )
מופע המחול של יענקל'ה פילצר(צילום: דומיניק לאפון )

בשלב זה החל פילצר ללכת אל הסטודיו, מסתיר את הכיפה בכיס, מנסה להימנע ממגע עם בנות, הולך שעות ברגל לחזרות בשבתות. "משהו בשני העולמות האלה גרם לי לגדול בלי מרכז, בלי הבנה פשוטה של מה הבסיס שלי. זה התבטא בדברים כמו שלא הייתי יודע איפה אני גיאוגרפית, לא הייתי מתמצא, לא הייתי זוכר שמות של אף אחד, בקושי זכרתי מה הגיל שלי. והרגע בו הבנתי שאני רוצה לרקוד – היה הרגע הראשון של איזושהי הבנה".

 

"אבא שלי היה יכול לשבת עליי שבעה - ובחר שלא"

חצי שנה אחרי בר המצווה, בעודו בתהליך של מיונים לישיבות, החליט לפתוח את כל השאלות וידע שגם תהיה תשובה. "זה היה רגע מכונן. הלכתי לטייל ביער ירושלים ליד הבית ואמרתי לעצמי שבגלל שאני יודע בוודאות שהדת נכונה, זאת האמת ואני מאמין בה – אין לי בעיה לפתוח את השאלות, להבין אותן, לסגור אותן ולהמשיך הלאה בכיף. פתחתי שאלות כמו למה אני דתי, האם אני באמת רוצה לרקוד בצורה מקצועית עד הסוף, שזה אפשרי רק בשבת עם נשים - ואז הבנתי שלא. שהתשובות לשאלות האלו לוקחות אותי בדיוק הפוך. אם אין לי תשובה טובה ללמה להיות דתי עכשיו, ויש לי תשובה טובה ללמה לרקוד עכשיו - זה היה די ברור".

 

אז גם התחיל הצורך לשמור את עולמו החדש בסוד. "זה לא היה קל בהתחלה. כשסיפרתי לאבא שלי הוא הרגיש שאני גם עושה טעות וגם בוגד במה שנכון מבחינתו, מה שהוא חינך אותי עליו שנים. היה לו מאוד לא פשוט והוא לא אמר יותר מדי, רק ביקש שליד האחים הקטנים שלי אשמור על זה בסוד".

 

במשך שנים פילצר לא יכול היה לחלוק עם אחיו החרדים את שעובר עליו, אבל המציאות עשתה את שלה. אחותו שמה לב לסימנים, השיער שהתארך, סרטון וידאו שהגיע וכעבור זמן בבית הכנסת כבר התייחסו אליו כיענקל'ה שרוקד. "בעצם בשני העולמות התייחסו אלי יותר טוב ממה שיכולתי לדמיין, פרגנו ועד היום מפרגנים. אבא שלי יכול היה לשבת עליי שבעה, אבל הוא לא עשה את זה ועד היום אני ממשיך לשמור איתו על קשר מאוד טוב".

 

מופע המחול של יענקל'ה פילצר (צילום: דומיניק לאפון )
יענקל'ה פילצר במופע המחול(צילום: דומיניק לאפון )

 

"אמרו לי שהסיפור שלי לא מספיק צהוב"

הנכונות של יענקל'ה להיחשף עם סיפור חייו המורכב נפלה כפרי בשל למלתעותיו הרעבות של ז'אנר הריאליטי, כשהפך לאחד הפיינליסטים בתחרות הריקוד של קשת "רק רוצים לרקוד".

 

למה יוצא אנסמבל בת-שבע, אמן ויוצר צריך בכלל ללכת לריאליטי?

"הרבה אנשים אמרו לי למה אתה עושה את זה, אל תעשה את זה לעצמך. בסצנה המאוד קטנה של המחול שמעתי הרבה התנגדות. ובצדק, למה באמת? אפשר להמשיך פשוט ליצור. בדיוק מהסיבה שמבחינתי אם אני נמצא בעולם מסויים ואני שוקע בו עד הסוף זה מדהים, אבל זה לא מספיק. אני לא יכול לא להתחייב עכשיו, אבל אני יכול במקביל להתחייב ולהתנסות גם בעוד עולם אחר".

 

אתה לא מרגיש שהם ניצלו בתוכנית את סיפור החיים שלך בשביל רייטינג?

"עוד הרבה לפני התוכנית רצו לעשות עליי סרט. נפגשתי עם היוצרת, סיפרתי לה את כל הסיפור שלי והיא אמרה לי: 'מצטערת, אני לא יכולה לעשות עליך סרט – זה לא מספיק צהוב'. אתה שומר על קשר עם אבא שלך, הוא לא זרק אותך מהבית, אני חושבת שזה מאוד מעניין אבל לצערי לטלוויזיה זה לא יספיק. גיליתי שהיא לא צדקה לגבי הטלוויזיה, גיליתי שם שהטלוויזיה איפשרה לי לספר את הסיפור שלי כמו שאני רוצה עם כל המורכבות שלו.

 

מופע המחול של יענקל'ה פילצר (צילום: מיכל חלבין)
"זה לא היה קל". פילצר(צילום: מיכל חלבין)
 

"אם הם קיבלו רייטינג על המסר שהעברתי אז אני מאוד שמח. יש משהו לא פשוט בלעמוד מול מערכת כזאת גדולה ומשומנת שיש לה הרבה ניסיון ומעט אכפתיות ממני, ומולה לחשוף את הלב שלי. זה משהו שהיה מאוד קשה ומפחיד. לקחתי סיכון ומבחינתי זה יצא הרבה יותר טוב ממה שציפיתי".

 

"רק רוצים לרקוד" הייתה הזדמנות גם לסגור מעגל עם משפחתו החרדית. "לא באתי אל התוכנית הזו כדי לפתור דברים במשפחה, אבל זה פשוט קרה. ביקשתי מהמשפחה לבוא לצפות בי רוקד שם והם אמרו: 'טוב, בסדר'. עבדנו קשה כדי לארגן את זה שהם יבואו ולא יצטרכו לראות נשים רוקדות, הם נכנסו רק לקטע שלי וסידרנו גם שלא תהיה שירת נשים, מוזיקה שהיא של גבר, אני לבד והכל בסדר. זו הייתה נקודת מפנה ביחס שלנו אחד לשני. פתאום, מעבר להבנה הטכנית של זה שאני רוקד, הם הבינו את זה באמת, הם חוו את זה שאני רוקד. זה היה מאוד מרגש, בכינו והרגשתי שהם גאים בי".

 

"כשאני מגיע לסט כדוגמן אני תמיד מתחיל לרקוד"

הרומן של פילצר עם המצלמה לא התחיל בריאליטי. כבר שנים שהוא משתתף בהפקות אופנה נחשבות ואת התמונות שלו תוכלו למצוא מתנוססות במגזינים יוקרתיים ונחשבים בעולם כמו "ווג" האיטלקי וווינר ג'ורנל. אבל גם כאן הוא עובד קשה כדי שלא יכניסו אותו לקופסאות. "אני מאוד אוהב את עולם הדוגמנות, אני מחובר אליו והוא יותר עמוק ממה שחושבים. אני מרגיש שיש שם תהליך יצירתי אמיתי. אבל זה כשאבוא לסט תמיד אתחיל לרקוד, כי אני רוצה להראות שאני לא רק דוגמן. אני עובד מאוד קשה כדי להוכיח, כי בסופו של דבר אני מביא קודם כל את המראה שלי ואני מבין את זה, אבל תכלס לא רק, אני עובד מאוד קשה כדי שזה יהיה לא רק".

 

מופע המחול של יענקל'ה פילצר (צילום: דומיניק לאפון )
מופע המחול של יענקל'ה פילצר(צילום: דומיניק לאפון )

 

את סיפור חייו יוצק יענקל'ה בימים אלו למופע חדש שנקרא Heaven on Earth שבו הוא מנסה לעבור מהעבר אל "סופו של ההווה", כפי שהוא מכנה אותו ולהביט על התרבות החילונית הפעם גם כמי שמרגיש שייך אליה, אבל גם עדיין כמתבונן מהצד. המופע מורכב מקטעי היפ-הופ לצד מחול עכשווי ובלט קלאסי, סרטוני יו-טיוב, קוקה-קולה, צ'אלנג' מהאינסטגרם וגם ריאיון עם שחקנית פורנו – את כולם הוא שולף אחד אחרי השני מתוך הסמארטפון שלו, ותוך כדי המופע מתפעל אותם מהנייד.

 

"אני לא שונה משחקנית הפורנו במופע שלי"

"מי שבא למופע מבין שאני לא שונה משחקנית הפורנו. בריאיון וידאו במסגרת המופע היא מדברת על היכולות המדהימות שלה, היא ממש משוויצה. וכשאני צופה בזה אני מרגיש שאני לא שונה מזה - אני צריך לייצג משהו ולהביא סחורה מסויימת ולהיות ממש טוב בזה – הכי טוב שאפשר. אני משוויץ בקסם שלי, אני מנסה להביא את היכולות שלי לקצה מכל בחינה כדי לרצות, כדי לספק את הסחורה, להגשים את החלומות שלי, אבל זה כולל משהו עם אלמנט של סבל".

 

פילצר עומד שוב, כמו לאורך כל סיפור חייו, לרקוד את כל העולמות. הפעם הוא ירקוד בין העולם היהודי-ערבי-נוצרי, בפסטיבל בחיפה שחוגג את החגים של שלושת הדתות בתקופה זו, בניסיון להדהד ולחזק את הדו-קיום ומכונה "החג של החגים". בפסטיבל יפגוש פילצר את המשורר רוני סומק והשחקן רביע חורי ולצד הקראתם של שירים בעברית, ערבית, אנגלית וצרפתית ירקוד קטעי אימפרוביזציה.

 

וכשהוא מספק את הסחורה מאוד חשוב לו שיאהבו אותו. "יש לי חשש לא להיות נאהב מספיק. זה לא מפתיע שבנאדם שכל היום על הבמה החשש שלו זה שלא יאהבו אותו מספיק. הייתי רוצה גם שיאהבו אותי כמו שאני, שאני ארגיש בנוח לבטא את כל מה שיש בתוכי ושיאהבו את זה כמו שזה. וצריך לזכור שלהיות אהוב זה גם איזון של להיות אוהב".

 

 

המופע של יענקל'ה פילצר יתקיים היום (ה') ומחר במסגרת פסטיבל "החג של החגים" בחיפה.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכל חלבין
רוקד בין העולמות. פילצר
צילום: מיכל חלבין
לאתר ההטבות
מומלצים