שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ירושלים: במזרח העיר ישלמו רק עשרה ש"ח בחודש לצהרונים

  בעירייה מעוניינים להגדיל את אחוזי ההרשמה בקרב האוכלוסייה בחלקה המזרחי של הבירה, כשהמחיר החדש הוא הנמוך ביותר שייגבה עבור צהרונים. המבקרים טוענים כי המהלך נובע ממניעים פוליטיים: "היה צריך לעשות זאת מוקדם יותר"

  בימים האחרונים החליטה עיריית ירושלים להוזיל את מחיר הצהרונים לילדי מזרח העיר, לסכום של עשרה שקלים בלבד לחודש. מדובר במחיר הנמוך ביותר שייגבה עבור צהרונים, כ-40 שקלים פחות מהעלות המינימלית שקבע משרד החינוך.

  המחיר הזול ביותר שייגבה בארץ". צהרונים (ארכיון) ()
  המחיר הזול ביותר שייגבה בארץ". צהרונים (ארכיון)

  המטרה, על פי גורמים בעירייה, היא להעלות את אחוזי ההרשמה לצהרונים בגני הילדים במזרח העיר ובכיתות א'-ב', בהתאם לתכנית הצהרונים הממשלתית "ניצנים". יש לציין כי ההחלטה נוגעת אך ורק לבתי הספר המוכרים במזרח העיר, ולא לתלמידים הלומדים במסגרות שאינן מוכרות.

   

  ההחלטה על ההוזלה היא חלק מתוכנית כוללת של העירייה להשקעה בחינוך בחלקה המזרחי של העיר. "בשנתיים האחרונות עיריית ירושלים ומשרד החינוך מובילים צעדים חסרי תקדים לשינוי פני מערכת החינוך הרשמית במזרח ירושלים", כתב אתמול (שלישי) אביב קינן, ראש מנהל החינוך בעיר, והצביע על צעדים כמו חוגים, מרכזי למידה ותכניות העצמה לבני הנוער שיצאו לפועל לאחרונה.

   

  מנגד עולות טענות כי גם ההחלטה הזו, בדומה להחלטות קודמות, היא פוליטית ומטרתה - החלה של ריבונות ישראלית גם על מערכת החינוך במזרח העיר.

   

  משרד החינוך מתקצב באופן דיפרנציאלי את הצהרונים, במסגרתם זוכים התלמידים לפעילות נוספת עד השעה 16:00 בבתי הספר ובגנים. התקצוב נעשה בשני מודלים: סטנדרטי ומורחב. ברשויות חזקות יותר גובים סכומים גבוהים יותר וברשויות החלשות משלמים פחות. ביישובים כמו רמת גן, קריית אונו הסכום המינימאלי לגבייה עבור צהרונים בסיסיים הוא 500 שקלים.

  "להגדיל את אחוז הנרשמים". צהרונים (ארכיון) ()
  "להגדיל את אחוז הנרשמים". צהרונים (ארכיון)
   

  בירושלים משלמים במגזר הכללי בין 250 ל-285 במגזר הכללי ו-100 שקלים במגזר החרדי. במזרח ירושלים שילמו ההורים 50 שקלים, ואולם בעירייה לא היו מרוצים מאחוזי ההרשמה. "ההחלטה התקבלה באופן מדורג בימים האחרונים", אומר גורם בעירייה. "יש במזרח העיר עוני גדול, והוזלה של 40 שקלים במחיר החודשי יכולה לחולל שינוי".

   

  כיום רשומים כאלף ילדים בתוכנית הצהרונים, ומטרת ההוזלה היא להגיע ל-2,500 תלמידים בסך הכל. בעירייה טוענים כי מאז שפרסמו את דבר ההוזלה – קיבלו פניות רבות מצד הורים המעוניינים לרשום את ילדיהם לצהרונים ומכחישים כי המהלך נבע ממניע פוליטי.

   

  "הייתי יכול להבין את הכוונות הטובות אם היו מתעוררים לפני הרבה זמן", אומר פרופ' חאלד אבו עסבה, ראש בית הספר לחינוך במכללת אל קאסמי בבאקה אל גרבייה ומנהל מכון מסאר למחקר חברתי. "יש תוהו ובוהו אחד גדול במזרח ירושלים". פרופ' אבו עסבה אמנם מברך על ההחלטה, אך מטיל ספק באשר למניעיה.

   

  "ההחלטות הן לא חינוכיות ובמקרים רבים נובעות משיקולים פוליטיים, ולא כי באמת רוצים לעזור לאוכלוסייה. האוכלוסייה במזרח ירושלים היא לא חלשה, אלא מוחלשת. היה צריך להתעורר הרבה יותר מוקדם".

   

  בעיריית ירושלים מסבירים כי עד כה אחוזי ההרשמה הנמוכים נבעו מחוסר מודעות לצהרונים, אך אבו עסבה מתאר מציאות אחרת. "יש מתח בין ההורים למערכת. וועדי ההורים לא רוצים להרגיש שהם נשלטים על ידי העירייה, גם בחינוך הרשמי". מנגד, אומרים בעירייה כי "כשזה נעשה מתוך רצון אמיתי וכן – התוכניות מתקבלות בזרועות פתוחות. תושבי מזרח ירושלים רוצים ללמוד עברית ולהגיע לאקדמיה הישראלית. יש גורמים פוליטיים בשטח שהיו רוצים שנמשיך להזניח את הילדים האלו, אבל בשטח אנחנו רואים בעיקר צמא גדול".

   

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים