שתף קטע נבחר

נדחתה בקשת נובל אנרג'י להיתר הפליטה באסדת לוויתן

המשרד להגנת הסביבה דחה את בקשת נובל אנרג'י להיתר פליטה לאסדת לוויתן בעקבות בדיקות שהעלו כי כמות רכיבי הציוד גבוהה ממה שהוצהר. המשמעות: נובל אנרג'י תצטרך להגיש מחדש את הבקשה ותשלם מאות אלפי שקלים

המשרד להגנת הסביבה הודיע היום (ד') לחברת נובל אנרג'י, המפעילה את אסדת לוויתן, כי הוא דוחה את בקשתה להיתר פליטה במתכונתה הנוכחית. זאת, בשל פער הנוגע למספר הרכיבים הצפויים להיות באסדה.

 

האסדה המוקמת מול חוף דור (צילום: שומרי הבית)
אסדת לוויתן(צילום: שומרי הבית)

אסדת לווייתן ()

בבקשה של נובל מיוני 2018, צוין כי יהיו באסדה 1,403 רכיבי ציוד בעלי פוטנציאל דליפה של חומרים אורגניים (ללא מתאן) - מה שעשוי להיות מקור פליטה. מומחי המשרד להגנת הסביבה, שבחנו את סבירות הנתונים ואת הבקשה, דרשו מנובל לבצע גם בדיקה חוזרת של מספר זה.

 

לאור הבדיקה החוזרת, שבוצעה על ידי חברה חיצונית באוקטובר 2018, נובל אנרג'י עדכנה כי מספר הרכיבים העדכני הוא 8,852 רכיבים - שינוי מהותי שלא ניתן לקבלו.

בעקבות הנתון המעודכן המשרד להגנת הסביבה דוחה את בקשתה הנוכחית של נובל.

 

המשרד הדגיש כי אם נובל תבחר להגיש מחדש את הבקשה עליה לכלול בה אמצעי טכנולוגיה מיטבית (BAT) לרכיבי ציוד, כולל רכיבים ללא דליפות וכי על החיבורים להיות אטומים טכנית. אחת המשמעויות מדחיית הבקשה היא שהחברה תצטרך לשאת מחדש בכל העלויות הכרוכות בהגשה נוספת של בקשה להיתר הפליטה, בהיקף של מאות אלפי שקלים.

 

שותפות לוויתן מסרה בתגובה כי "שותפות לוויתן מעריכה את חשיבות עבודתו ופיקוחו של המשרד להגנת הסביבה. כחלק מההערכות מקצועית ולבקשת המשרד להגנת הסביבה נערכה בדיקה שבעקבותיה עודכן מספר הרכיבים באסדה. בדיקה נוספת מטעם צד שלישי שבוצעה עבור נובל אנרג'י על ידי חברה חיצונית מצאה כי בהתאם למודלים המחמירים הנהוגים לאסדות בים הצפוני אין שינוי מהנתונים שמסרה החברה עד כה ביחס לפליטות.

 

"לבקשת המשרד נגיש בקשה להיתר פליטה בהתאם למספר הרכיבים החדש. יחד עם זאת, אנחנו נוקטים בצעדים שיבטיחו כי הפליטות יהיו מתחת למספר עליו הצהרנו במקור כדי לעמוד בהתחייבות שלנו ואף מתחת למה שהובטח. כפי שעשינו עד כה, נמשיך לפעול בשקיפות ובאחריות מול המשרד להגנת הסביבה ומול הציבור. אסדת לוויתן שנבנית בטכנולוגיה הטובה ביותר ובסטנדרטים המחמירים של ה -OECD תחל להזרים גז בסוף שנת 2019, היא לא תפגע באכות האוויר ביבשה ובחוף, לא תזהם את הים ותביא לשיפור משמעותי באכות האוויר בישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שומרי הבית
אסדת לוויתן
צילום: שומרי הבית
מומלצים