שתף קטע נבחר

כ-1.3 מיליון ש' לטכנאי מחשבים שנפצע בעבודה

איש מקצוע בישיבת בני עקיבא סבל מפריצת דיסק עקב הרמת מסך מחשב כבד. ביהמ"ש: הישיבה התרשלה כשלא סיפקה לו אמצעי שינוע

בית משפט השלום ברמלה חייב לאחרונה ישיבה של בני עקיבא לשלם פיצוי של כ-528 אלף שקל לטכנאי מחשבים בן 49, בעקבות פריצת דיסק שנגרמה לו לאחר שהרים מסך מחשב כבד. השופטת שרון צנציפר הלפמן קבעה כי הישיבה התרשלה כשלא סיפקה לו אמצעי שינוע או הדרכה על הרמת משא כבד. בתוספת תגמולי ביטוח לאומי יעמוד הפיצוי על כ-1.3 מיליון שקל.

 

באחד מימי דצמבר 2006 נדרש התובע להעביר מחשבים מהמעבדה למחסן. כשהרים את אחד המסכים הישנים והכבדים הוא הרגיש דקירה בגב וכאבים עזים. לימים התגלה שמדובר בפריצת דיסק שבגינה הוא עבר שני ניתוחים, אך למרות זאת מצבו לא אפשר לו לחזור לעבוד במקצוע. ביטוח לאומי הכיר באירוע כתאונת עבודה וקבע לו 30% נכות.

 

בתביעה שהגיש נגד בני עקיבא הוא טען לרשלנות משום לא סופקו לו אמצעי עזר או נהלי עבודה מסודרים. מנגד, הישיבה התכחשה לכך שהתאונה התרחשה וביקשה לדחות את עדותו של התובע, תוך שהפנתה לתיעוד הרפואי מאותו יום, שבו נרשם כי לא היה "סיפור חבלתי".

 

אלא שהשופטת שרון צנציפר הלפמן האמינה לגרסת הטכנאי, שנתמכה בעדויות עובדי הישיבה. היא שוכנעה שהוא לא דיווח על התאונה בפנייה הראשונית למוקד כי היה בטוח שבסך הכול נתפס לו הגב.

 

באשר לאחריות לתאונה טענה בני עקיבא כי מאחר שמשקלו של המסך לא ידוע, והעברת המחשבים לא הייתה חלק מעבודתו השוטפת של התובע, הרי שלא הוכח כי התרשלה. לדבריה, הוא יכול היה להסתייע בתלמידי הישיבה ולא לבצע את הניוד בגפו. אבל גם כאן העדיפה השופטת את עמדת הטכנאי וציינה כי מומחה בטיחות מטעם התנועה אישר שמדובר במסך כבד ששוקל כ-19 ק"ג לכל הפחות.

 

נקבע כי התובע הוכיח שנדרש לסחוב מחשבים כבדים לעיתים תכופות. "עוד הוכח", נכתב בפסק הדין, "כי ניודם של צגי המחשבים נעשה בתנאים אגרונומיים מורכבים, שאינם נשיאה במישור, כל זאת בלא שהועמדו לרשות התובע אמצעי עזר לנשיאת המסכים ובלא שהתובע קיבל מהנתבעת הדרכה ראויה".

 

השופטת צנציפר הלפמן ציננה שהרמת משאות כבדים היא טריגר לפריצות דיסק, וקבעה שהאחריות של הישיבה לתאונה הוכחה, אם ייחסה לתובע 15% אשם תורם משום שהרים את המחשבים לבדו מבלי לבקש סיוע.

 

בהתאם לחוות הדעת הרפואיות הועמדה הנכות הרפואית של התובע על 24%. לאחר שהתרשמה כי הפגיעה משפיעה משמעותית על היכולת של התובע לעבוד במקצוע שלו, קבעה השופטת שהנכות התפקודית שלו גבוהה יותר ועומדת על 30%.

 

בהתאם לכך הועמדו הנזקים שלו (כאב וסבל, הפסדי שכר ופנסיה, הוצאות רפואיות וכיו"ב) על מיליון ו-560 אלף שקל. לאחר ניכוי האשם התורם וקיזוז תגמולי הביטוח הלאומי, חויבה ישיבת בני עקיבא לשלם לו 527,695 שקל בנוסף להוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד בשיעור של 23.4% מסכום הפיצוי.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עו"ד יהודה אדרי
  • ב"כ הנתבעת וחברת הביטוח הכשרה: עו"ד אריה כרמלי, עו"ד אסף שפירא
  • עו"ד יואב צח-וכס עוסק בנזיקין
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
מיכל אביטל
עו"ד יואב צח-וכס
מיכל אביטל
מומלצים