שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  נעילה אדומה בבורסה: ת"א 35 איבד 2.5%

  מדד ת"א 125 נסוג ב-2.5%, מדד הבנקים רשם ירידה של 1.8% וכל המניות בת"א 35 ננעלו באדום. הרקע לירידות: הסלמה במלחמת הסחר בעקבות מעצרה של בתו של מייסד וואווי הסינית בקנדה - לבקשת ארה"ב

  הבורסה נעלה את יום המסחר האחרון של השבוע בירידות חדות - ת"א 35 ות"א 125 נפלו ב-2.5%, מדד הבנקים איבד 1.8%.

   

  אופקו רשמה את הצניחה המשמעותית ביותר במדד ת"א 35 ומחקה 8.2% מערכה, מזור רובוטיקה נפגעה הכי פחות מבין מניות המדד הבכיר ונסוגה ב-0.5%. איי.אף.אף התחזקה ב-0.8% במחזור הגבוה בבורסה, פריגו איבדה 2.3% במחזור השני וטבע מחקה 4.7% במחזור השלישי.

   

  בסיכום שבועי: ת"א 35 נחלש ב-2.1%, ת"א 125 נסוג ב-1.7%. איירפורט סיטי רשמה את התשואה הגבוהה ביותר במדד ת"א 35 - 2.5%, טבע סגרה את המדד הבכיר עם נפילה של 7.8%.

   

  "שיפוע העקום האמריקאי, הנחשב לאינדיקאטור מקדים למיתון, ירד לרמה הנמוכה ביותר מאז 2007", כך אמרה נירה שמיר, הכלכלנית הראשית בבנק דיסקונט. "השילוב של השתטחות העקום, עם סימנים להאטה בכלכלה הגלובלית, מגבירים את החששות ממיתון קרב. עם זאת, אנו מעריכים כי ההאטה בארה"ב ב-2019 אינה צפויה להיות חריפה".

  חנויות מנד וואנזו (צילום: רויטרס)
  הרקע לירידות בין היתר: הסלמה במלחמת הסחר בעקבות מעצרה של בתו של מייסד וואווי הסינית בקנדה (צילום: רויטרס)

   יציגים: הדולר טיפס היום ב-0.2% בשוק המט"ח המקומי ושערו היציג נקבע על 3.731 שקלים, היורו התחזק ב-0.1% ושערו היציג נקבע על 4.231 שקלים.

   

  מניות מרכזיות

  נייס הודיעה כי פוסטפייננס (PostFinance), אחד המוסדות הפיננסיים הגדולים בשווייץ וספק שירות התשלום המוביל בשווייץ, בחר במערכת של נייס כדי לסייע לו להיות המוביל בבנקים הדיגיטליים במדינה. מניית נייס ירדה ב-2.13%.

   

  אליום מדיקל הודיעה למשקיעיה שמשרד הפטנטים האמריקאי אישר רישום של פטנט לטכנולוגיית הליבה של החברה הבת אלווטיקס מדיקל בע"מ. אלווטיקס מפתחת מערכת זעיר פולשנית לטיפול בסוכרת מסוג 2 והשמנת יתר, שמפחיתה משמעותית את ספיגת הסוכרים והשומנים ונועדה להוות תחליף בטוח, יעיל והפיך לניתוחים לקיצור ומעקף קיבה.מניית החברה עלתה ב-4.14%.

   

  אפקון החזקות זכתה במכרז לתכנון והקמה של בתי המשפט בטבריה ובצפת. בנוסף, אפקון תתחזק את בתי המשפט למשך כ-22.5 שנים וכל זאת בתמורה כוללת של 140 מיליון שקל.

   

  פרשן "כלכליסט" אורי טל טנא מתייחס למסחר: "מדדי ת"א 35 ות"א 125 סיימו אתמול בעלייה, למרות ירידות השערים יום קודם בארה"ב, בעקבות ביקוש מצרפי עצום של 600 מיליון שקל שקרנות הסל הזרימו למניות עם הוצאת מניית סודהסטרים מהמדדים. עלייה זו נבעה מסיבה טכנית, ולכן היום מדדי המניות צפויים לפתוח בירידות שיקזזו חלק ניכר מעלייה זו, ויגיבו לירידות השערים בארה"ב מיום שלישי ולירידה הנוכחית בחוזים העתידיים על מדדי המניות בארה"ב.

    

  "גם היום קרנות הסל צפויות לפעול בשלב הנעילה (שיוארך היום ב-20 דקות) בעקבות עדכון המשקל החודשי של דצמבר. בעדכון זה בולטת כניסת IFF למדדים שתוביל לביקוש של 238 מיליון שקל למניה והתאמת פקטור המשקל במניית פריגו שתוביל לביקוש של 112 מיליון שקל למניה. מנגד, צפוי היצע מצרפי גדול יחסית למניות המדדים המובילים שעלול ללחוץ אותם כלפי מטה. הטבלה המצורפת מסכמת את הביקושים וההיצעים שקרנות הסל צפויות להזרים למניות היום בשלב נעילת המסחר".

   

  ברקע למסחר

  בצל הירידות החדות בשוקי המניות האסייתים - בעקבות מעצרה של בתו של מייסד וואווי בקנדה: הבורסה בתל אביב פתחה את יומו האחרון של שבוע המסחר. בטוקיו והונג קונג נרשמות ירידות של למעלה מ-2.5%.

   

  בדיקת כלכליסט מעלה כי יתרות המכירות בחסר (שורטים) של איגרות החוב שנסחרות בבורסת תל אביב הגיעו בסוף נובמבר לשיא כל הזמנים, והן מסתכמות ב־19.7 מיליארד שקל. זהו זינוק של 32.6% לעומת יתרת המכירות בחסר הגבוהה ביותר שדווחה לבורסה במהלך 2017 ועמדה על 14.9 מיליארד שקל.

   

  מכירה בחסר היא פעולה שבה המשקיע מוכר נייר ערך שאינו בבעלותו, מתוך כוונה לקנות אותו בעתיד במחיר נמוך יותר. אפשר להתייחס למכירה בחסר כאל הימור נגד נייר ערך, מתוך הערכה שמחירו יירד. המשקיעים הבולטים בתחום המכירות בחסר הן קרנות הגידור ושחקני הנוסטרו, שמספרם והיקפי הפעילות שלהם נמצאים במגמת עליה בשנים האחרונות.

   

  אתמול המסחר בתל אביב ננעל באדום כאשר המדדים המובילים ננעלו בירידות שערים של עד 0.7%. בצד החיובי של המסחר בלטו עם עלייה של יותר מ-2% חברת התרופות פריגו והחברה לישראל של עידן עופר. בצד השלילי בלטו טבע שירדה ב-1.7%, ומניות הבנקים לאומי ופעולים שירדו ביותר מ-1%.


  פורסם לראשונה 06/12/2018 10:14

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Gettyimages
  בורסה מסחר אחוזת בית תל אביב עליות ירידות שוק ההון ניירות ערך
  צילום: Gettyimages
  מומלצים