שתף קטע נבחר

חילוץ הילדים מהגנים ברחובות: "שרנו להם סמי הכבאי כדי להרגיע, חלק בכו"

גיבורי היום הזה הם לוחמי האש שחילצו בשלום עשרות ילדים מארבעה גני ילדים שהוצפו עד לגובה של מטר וחצי לערך. דורון אלמשלי, מפקד משמרת ביחידת החילוצים המיוחדים, מספר כיצד פינו את הילדים בסבבים: "תמכנו בהם באווירה נעימה. חלקם היו לחוצים ובכו"

50 ילדים חולצו מארבעה גנים שהוצפו לחלוטין היום (חמישי) ברחובות. גיבורי היום הם לוחמי האש שחילצו אותם בשלום. דורון אלמשלי, מפקד משמרת ביחידת החילוצים המיוחדים של שירותי הכיבוי וההצלה, סיפר כי הגנים הוצפו עד לגובה של מטר וחצי: "הרגענו אותם, דיברנו בשפה שהם מבינים, תמכנו בהם רגשית על מנת לא להבהיל אותם. שרנו להם סמי הכבאי כדי להרגיע אותם". לדבריו, חלק מהילדים בכו.

 

 
חילוץ גן ילדים (צילום: עיריית רחובות)
"חלק מהילדים בכו". החילוץ מהגן ברחובות(צילום: עיריית רחובות)

חילוץ גן ילדים (צילום: עיריית רחובות)
(צילום: עיריית רחובות)

"ההוצאה של הילדים בני 5-3 החלה לכיוון הרחוב לפני שהמים עלו לגובה רב והצוותים הגיעו לרחוב, למזלנו הרב", סיפר דורון אלמשלי משירותי הכיבוי, "הצוותים עשו סריקה בגנים לוודא שאין ילדים נוספים, מכיוון שאין אפשרות להיכנס לשם וצריך ציוד מיוחד. לאחר מכן המשכנו לגן שנמצא בחלק התחתון של הרחוב, שם הייתה הבעיה המהותית כי המפלס הגיע ל-1.6-1.5 מטר עומק. בשני הגנים במקבץ השני היו 27 ילדים ושתי גננות, באירוע הזה הגענו לבצע חילוץ בעזרת סירת חילוץ מיוחדת ועשינו סבבים בסירה בטוחה. שישה ילדים ומישהו מבוגר בכל סבב שגם תומך מבחינה רגשית וגם מסייע".

 

 

היו הורים שהגיעו ופחדו?

"היו שהגיעו, הצוותים שלי הרגיעו אותם, הטיפול נמצא באופן מלא על ידי צוותי היחידה של היחידה לחילוצים מיוחדים, הסברנו להם שאין שום סכנה לחיי הילדים. הייתה התלבטות אם לחלץ את הילדים בגן השני כי המים עדיין לא נכנסו לגן. אם הגשמים היו ממשיכים, המפלס היה עולה והמים היו נכנסים לגנים. רצינו להגיע לשלב שאנו שולטים באירוע ובתנאים הסביבתיים. אין שום התרעות לדברים כאלה".

 

הוא סיפר כי הצוותים פעלו במהירות ובמקצועיות, "אנחנו צריכים לחלץ כמה שיותר מהר. מכיוון שמדובר בילדים קטנים אנחנו צריכים גם להיזהר ולתמוך בהם באווירה שתהיה להם נעימה. חלקם קצת היו לחוצים ובכו אבל בעזרת הגננות והכבאים שכל הזמן לקחו אותם הלוך חזור הרגענו להם, ניסינו להעביר להם את זה בתור חוויה".

 

מזג האוויר הסוער גרם להצפות בחלקים נרחבים בארץ. בתל אביב נקוו שלוליות ענק ברחוב אלנבי הסואן וגם ברחובות סמוכים. גם בראשון לציון הוצפו כבישים והעירייה מסרה שניקזה מים בשיכון המזרח בגלל הצפה. שני רחובות הוצפו באזור התעשייה ביבנה. במקביל הוצפו כבישים גם בבאר יעקב.

חילוץ גן ילדים (צילום: עיריית רחובות)
(צילום: עיריית רחובות)

חילוץ גן ילדים ברחובות (צילום: אבי מועלם )
(צילום: אבי מועלם )
  

חזאי מטאו-טק צחי וקסמן אמר כי המערכת הולכת ומתגברת: "אנחנו נכנסים לחלק הארי של המערכת. האזורים שבהם צפויות הכמויות הגבוהות ביותר של משקעים הם החוף והצפון". לדבריו, "זו המערכת הכי רצינית מתחילת העונה, שפותחת את החורף באופן רשמי. הרוחות יתחזקו בשעות הקרובות. באזורים הקרובים לים הרוח תגיע ל-70-60 קמ"ש. הבוקר החל לרדת שלג קל בפסגת החרמון. ההערכה היא שעד מחר הוא יכסה את חלקו העליון של האתר".

 

וקסמן אמר לאולפן ynet: "זו המערכת הרשמית שפותחת את עונת החורף. אני מניח שהרבה מאוד מקומות יהיו קרובים לסגור את הממוצע של חודש דצמבר".

 

בחברת החשמל שבים ומבקשים מהציבור להסיר ולפנות מגגות וממרפסות חפצים העלולים לעוף במשבי הרוח העזים ולפגוע במעופם בקווי חשמל סמוכים.

 

מידות החום החזויות להיום והלילה: קריית שמונה 11-13, קצרין 10-11, צפת 8-9, טבריה 12-17, נצרת 10-12, חיפה 13-16, תל אביב 14-18, ירושלים 9-13, אשקלון 14-18, עין גדי 17-24, באר שבע 12-18, ערד 10-16, מצפה רמון 8-14 ובאילת 15-21. 

 

אינפו משקעים גשם מזג אוויר מטאו טק ()

שיאנית הגשם: יבנה; כמויות נמוכות יחסית בצפון

מחברת החיזוי "מטאו-טק" נמסר כי שיא הגשמים בחלקה הראשון של המערכת נמדד ביבנה, שם ירדו עד עתה 55 מ"מ, כשבראשון לציון ירדו 50 מ"מ של גשם (באזור השפדן). בצפון ירדו כמויות נמוכות יחסית, אך לדברי החזאי צחי וקסמן המצב ישתנה בשעות הקרובות עם התחזקות הרוח והתעמקות המערכת.

 

אלו כמויות הגשמים עד השעה 13:00 כפי שנמדדו בתחנות מטאו-טק: בת ים 38 מ"מ, נתניה 29 מ"מ, רעננה 27 מ"מ, תל אביב 25 מ"מ, עכו 20 מ"מ, עמק יזרעאל (נהלל): 17 מ"מ, גליל תחתון (איכסל): 13 מ"מ, ירושלים (פסגת זאב): 10 מ"מ ובשאר התחנות נמדדו פחות מ-10 מ"מ.

 

באתר החרמון מצפים לשלג הראשון, ובמקום נמדדו 3 מעלות צלזיוס (שמרגישות כמו 0). באזור רוחות חזקות גשם וערפל. על פי התחזית, הלילה צפוי להתחיל לרדת שלג ראשון במפלס העליון. באתר אומרים כי הם ערוכים לפילוס באמצעות מפלסות וחתולי השלג וכי הוכנו 30 טון מלח לפיזור על צירי התנועה להמסת השלגים.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עיריית רחובות
המחלצים ברחובות
צילום: עיריית רחובות
מומלצים