שתף קטע נבחר

המנהרות הן רק חלק אחד: "אלפי לוחמי חיזבאללה אומנו לחדור לישראל"

בפיקוד הצפון זיהו בשנה האחרונה התעצמות שיא בהכנת התוכנית המבצעית של חיזבאללה. "אחרי סוריה - נסראללה התאהב ברעיון ההתקפי. אנו נערכים בהגנה חזקה", הבהיר קצין בכיר באוגדת הגליל בשיחה עם ynet. פלוגות הכוח המיוחד הפכו לגדודים עם פיקוד סדור, תפיסה מבצעית שלמה ועידוד מהניסיון שנצבר בסוריה. צפו בדיווח המיוחד מאתר החפירות בגליל המערבי

 

"המנהור בצפון הוא רק חלק מתוכנית התקיפה של חיזבאללה": באוגדת הגליל נכנסו אתמול (ה') ליום השלישי של מבצע "מגן צפוני" לאיתור והשמדת המנהרות החודרות של חיזבאללה, בסימן מזג האוויר הגשום שלא עצר את העבודות בשטח. בינתיים, אמש אישר יוניפי"ל את קיומה של אחת ממנהרות חיזבאללה.

 

קצין אג"ם של אוגדת הגליל, סא"ל יפתח נורקין, העריך כי בניגוד למנהרות טרור ברצועת עזה שקרסו בשנים האחרונות בשל הצפות, הגשמים לא ישפיעו על קצב העבודות או על המנהרות עצמן בשל סוג האדמה הקשה. בסיור לאורך הגבול בגזרה המערבית של גבול לבנון, ניכרים האזורים בהם צה"ל אוחז או מחפש את המנהרות על פי כלי החפירה והדחפורים במקום וישנם מספר כאלו.

 

צה
צה"ל במבצע "מגן צפוני" סמוך לזרעית(צילום: אביהו שפירא)

באזור מושב זרעית ובמוקדים נוספים בגליל ממשיכים הכוחות לחפש את מנהרות חיזבאללה. על פי אחת ההערכות, התכנון של חיזבאללה היה להחדיר דרך מנהרות אלה עשרות לוחמים שישלטו בתצפית ובאש על קו הרכס הגבוה ששולט על מרחב היישובים והמוצבים הישראליים, ולאחר מכן יכנסו לארץ יתר המחבלים באופן עילי ויכבשו למספר שעות ישוב או מוצב ישראלי.

 

הכוחות בשטח דרוכים מאוד השבוע. הכניסה עם הקצין הבכיר לאתר העבודות הסמוך לזרעית עוכבה למשך מספר דקות במחסום של לוחמי גולני והמשטרה הצבאית, כאשר כל גורם צבאי שנכנס ויוצא מאתרים אלה קיבל צמיד זיהוי מיוחד. "מעט מאוד מהקצינים באוגדה ידעו על המבצע עד לשבוע האחרון", סיפר סא"ל נורקין, בן דודו של מפקד חיל האוויר.

 

"נסראללה התאהב ברעיון ההתקפי"

"חיזבאללה חיזק מאוד את התכנית ההתקפית שלו ועדיין מפתח אותה. זה כבר לא פלוגות אלא גדודים עם אלפי לוחמים מיומנים שמתכננים לחדור לשטחנו תחת פיקוד ושליטה סדורים, אש ותצפית", אמר סא"ל נורקין ל-ynet. "לכך אנו נערכים בתכנית הגנה חזקה, שברור לנו שתכלול גם תקיפה של אותם גדודי חיזבאללה, תוך ניצול העובדה שמדובר בכוחות גדולים מאוד שינועו לעברנו, כיתרון לנו. גם את רקטות הרעד (הכבדות, לטווח הקצר, שמכילות מאות ק"ג חומר נפץ בכל ראש קרב, י"ז), שאינן מדויקות, נרצה לתקוף לפני שישוגרו. בעקבות הניסיון שצבר במלחמה בסוריה, נסראללה התאהב ברעיון ההתקפי נגדנו".

 

סא"ל נורקין ביקש גם להכניס לפרופורציה הנכונה את המנהרות: "בתת-קרקע יש הרבה מימד תודעתי, ועבורי, כאיש צבא, המנהרות לא בהכרח מביאות את ההישג המבצעי הגבוה ביחס להשקעה הרבה שבהקמתן. זה לא הכלי הכי יעיל לפעולה ולוקח זמן רב ליצרו. אבל ראינו בצוק איתן, וזה חיזק אצלנו וגם אצל חיזבאללה, את ההבדל בין כניסה אלייך מהדלת הראשית או מהמרתף".

 

אלוף פיקוד צפון יואל סטריק עם מפקד יוניפי
אלוף פיקוד צפון יואל סטריק מראה למפקד יוניפ"ל את אחת המנהרות(צילום: דובר צה"ל)
 

יפתח נורקין (צילום: יואב זיתון )
סא"ל יפתח נורקין(צילום: יואב זיתון )

 

מנגד, למרות המידור הכבד שהוטל על הפרויקט גם בצד השני של הגבול, חיזבאללה עשה את הטעויות שלו שעזרו לצה"ל להשיג קצות חוט מודיעיניים: פינוי חשוד וארוך טווח של אדמה וסלעים מרוסקים, ללא שינויים בקרקע כמו הקמת מבנים או יצירת מחצבה לצד כניסה ויציאה תמוהה לבתי מגורים מבלי שתהיה בהן משפחה, קירבו עוד יותר את צוות המשימה המיוחד (צמ"מ) לפיצוח.

 

עובדים חשופים על הגבול: "אתגר פיקודי"

המנהרה של זרעית, כמו זו שליד מוצב דבורנית שבאזור שלומי, טרם אותרה. כוחות הנדסיים, בעיקר אזרחיים, חופרים וקודחים, מחפשים את המיקום המדויק. מולם, במרחק של כמה עשרות מטרים, רכבים לבנונים נוסעים בבטחה ומעליהם מוצב של צבא לבנון. הכוחות שחופרים וקודחים זוכים לאבטחה כבדה, במעגלים קרובים ורחוקים, של טנקים ולוחמי יחידות מובחרות, אך חלק מהעובדים לא חובשים שכפ"ץ וקסדה כמתחייב.

 

"זה אתגר פיקודי לשמור על המתח הזה, בטח בפעילות שתימשך בתקופה הקרובה, ואנחנו נותנים עליו את הדגש למפקדים וגם לחיילים. חיזבאללה יכול לצלוף ולירות נ"ט על אתרי העבודות שצמודים לגבול ודווקא החומות הגבוהות והמכשולים ההנדסיים שפרסנו בשנים האחרונות בגבול, לצד לוחות מיגון ניידים שהצבנו בסמוך לעובדים, נותנים מענה הגנתי אם יתרחש אירוע או אם יהיה אף ירי תועה", הסביר נורקין.

 

אחת השאלות שעלו לגבי הכרזת המבצע עסקה בעיתוי. בעוד שבאמ"ן היו שסברו שחיזבאללה עוד רחוק מהשלמת החפירה, ואף פיר לא עלה עדיין בצד הישראלי, באוגדת הגליל מסמנים את העיתוי שנבחר כנכון ביותר. לדברי נורקין, "יש לנו ידיעה טובה על היקף המנהרות ומיקומן. לא רצינו שהמנהרות יתקדמו מעבר לכמה מטרים או עשרות המטרים מעבר לגבול, וגם מיצינו לאחרונה חלק מטכנולוגיות האיתור".

 

צה
צה"ל ואנשי יוניפ"ל סמוך לגבול(צילום: אביהו שפירא)
 

המשך פעילות צה
החומות הגבוהות מסייעות לשמירה על הכוחות מפני צלפים(צילום: דובר צה"ל)

"אם נצטרך פתרון חדש - נחרוג מהגבול"

בנוגע לשאלה הקריטית אם פעולת השמדת המנהרות תגלוש לשטח לבנון, אמר הקצין: "אנו רוצים להשמיד את כל התוואי ולא נסתפק רק במה שקיים בשטח הישראלי. זו השאיפה שלנו אבל לכל דבר מספר שיטות פעולה. כל מנהרה שונה מרעותה, יש זוויות שונות ועל כך נחליט בהמשך כאשר נגיע פיזית למנהרות. קיבלנו משימה להשמיד את המנהרות הללו מבלי להיכנס למלחמה, ויש עשר דרכים אחרות להתחיל מלחמה אם נרצה. המבצע מתנהל בשטחנו אבל אם נצטרך פתרונות אחרים יתכן ונחרוג מכך והמשימה תגבר על הכל".

 

אחת האפשרויות היא השמדה מהאוויר של המנהרות, שנכון לעכשיו ירדה מהפרק. "העברנו מאוגדת עזה אמצעים טכנולוגיים שונים, כמו חיישנים סיסמיים, וגם הכוחות הגדולים שמתגברים את האוגדה נבעו מהרצון שלנו לא להסתכן, למרות שהערכנו שהסיכוי להסלמה הוא קטן", הוסיף הקצין. "הבאנו סדר כוחות איכותי ולא הפרזנו. נבצע התאמות ונתגמש בנושא בהתאם להערכות המצב".

 

בימים האחרונים נראו בקרבת הגבול יותר ויותר כוחות של צבא לבנון, מה שלא הרשים במיוחד את קציני פיקוד הצפון. סא"ל נורקין אמר כי "ציפינו שתהיה התעניינות מצדם בעקבות הגילוי, אבל היעילות שלהם מול חיזבאללה נמוכה ואין להם מושג בחלק מהמקרים מה חיזבאללה עושה".

 

אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו ערך לשגרירים זרים סיור באזור ואמר: "אנחנו שוללים מהאויבים שלנו את נשק המנהרות בשיטתיות ונחישות ונפעל ככל שדרוש. כל מי שיתקוף אותנו דמו בראשו, חיזבאללה וחמאס יודעים את זה. אמרתי לשגרירים שהם צריכים לגנות את התוקפנות בצורה חד-משמעית ולהעצים את הסקנציות נגד הגורמים הללו. הפעולה הזאת בתחילתה, אבל בסופה נשק המנהרות שחיזבאללה השקיע בו כבר לא יהיה אפקטיבי". 

 


פורסם לראשונה 06/12/2018 21:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
כוחות צה"ל סמוך לזרעית
צילום: אביהו שפירא
מומלצים