שתף קטע נבחר

הנערה שנלחמת בשינויי האקלים: "המנהיגים מתנהגים כמו ילדים"

לוועידת האקלים בקטוביץ הגיעה גרטה טונברג בת 15 משוודיה, שפתחה במאבק נגד המשך פליטת גזי החממה. "אנחנו נצטרך לנקות את הבלגן שהדורות הקודמים השאירו לנו. אנחנו נצטרך לנקות הכול עבורם. זה לא הוגן"

גרטה טונברג היא רק בת 15, אבל מחאה שהובילה בארצה נגד המשך התחממות כדור הארץ, שהגיעה למדינות נוספות בעולם, הביאה את מארגני ועידת האקלים, הנערכת בימים אלה בעיר קטוביץ שבפולין, להזמין אותה להרצות בפני המשתתפים. הנערה השוודית אמרה כי "מנהיגי העולם מתנהגים כמו ילדים".

 

  

בריאיון לסוכנות הידיעות הצרפתית אמרה טונברג: "אנחנו אמורים לחיות בעולם הזה. אם אחיה עד גיל 100, אז אני אהיה פה בשנת 2103 ומדובר בזמן רב". היא הפנתה אצבע מאשימה לעבר מנהיגי העולם ואמרה: "נצטרך לנקות את הבלגן שהדורות הקודמים השאירו לנו. אנחנו נצטרך לנקות הכול עבורם. זה לא הוגן".

 

מחאת יחיד בשבדיה

טונברג עלתה לראשונה לכותרות באוגוסט, לאחר שפתחה בשביתת יחיד מול הפרלמנט בשטוקהולם בדרישה ששוודיה תעמוד בהתחייבויות שלה מוועידת האקלים בפריז. היא קראה לבני הנוער לעזוב את בתי הספר ולהצטרף אליה במאבק. לפי ה"גרדיאן" הבריטי, כ-20 אלף תלמידים ברחבי העולם הצטרפו למחאה שהיא מובילה. 

 

טונברג היא למעשה השם המוביל בעולם במאבק של בני נוער נגד התחממות כדור הארץ. היא וחברי המחאה שהיא מובילה דורשים ממדינות ומחברות להפחית את פליטת גזי החממה כדי לעצור את התחממות כדור הארץ.

 

גרטה טונברג. "מה יהיה אם אחיה עד גיל 100" (צילום: AFP)
גרטה טונברג. "מה יהיה אם אחיה עד גיל 100"(צילום: AFP)

 

בוועידה בקטוביץ דנים נציגים מכ-200 מדינות ברחבי העולם כיצד למנוע מכדור הארץ להגיע לרמה של 1.5 מעלות יותר מהטמפרטורה הממוצעת שהייתה טרם המהפכה התעשייתית. בנוסף דנים הנציגים ביישום הסכם פריז, שנחתם בבירת צרפת בסוף שנת 2015, ובו נקבע כי על המדינות לצמצם את פליטת גזי החממה ולעבור בהדרגה לייצור אנרגיה באמצעות מקורות ירוקים.

 

גרטה טונברג במחאה בשבדיה (צילום: EPA)
גרטה טונברג במחאה בשבדיה(צילום: EPA)

 

לדברי טונברג, למרות הסכנות הנשקפות לכדור הארץ משינויי האקלים, הפוליטיקאים מסרבים להתייחס ברצינות לנושא. "הם התחייבו להוריד את כמות הפליטות, אבל הכמות עולה", היא אמרה.

 

לפולין הגיעה טונברג יחד עם אביה, השחקן סוונטה טונברג. אמה היא הזמרת מאלנה ארנמן, שייצגה את שבדיה באירוויזיון ב-2009. לאחר שלמדה על ההשפעות של פליטת גזי חממה על כדור הארץ, גרטה השפיעה על בני משפחתה להיות טבעונים. הנערה עצמה אמרה כי היא לא תטוס יותר, כדי להפחית פליטת גזי חממה לאטמוספירה.

 

"עבורי זו לא הקרבה. אני לא צריכה את הדברים באלה", היא אמרה. "אני מבינה שיש אנשים שחושבים שמדובר בהקרבה. אנשים לא רוצים להפסיק לטוס, אבל זה צעד שאנחנו צריכים לעשות. אין דרך אחרת".

גרטה טונברג ואביה בוועידת האקלים (צילום: AFP)
גרטה טונברג ואביה בוועידת האקלים(צילום: AFP)

גרטה טונברג, משכה תשומת לב של עיתונאים (צילום: רויטרס)
גרטה טונברג, משכה תשומת לב של עיתונאים(צילום: רויטרס)

 

הנערה הוסיפה כי "זה איום קיומי שאנחנו ניצבים מולו, וזה המשבר הגדול ביותר שבו נתקלה האנושות. אנחנו צריכים לעשות משהו עכשיו, כי מחר זה עלול להיות מאוחר מדי".

 

בקטוביץ היא זכתה להתעניינות רבה, בין היתר בקרב העיתונאים המסקרים את הוועידה. "אני לא אתחנן לפני מנהיגי העולם כדי שידאגו לעתיד שלנו", היא אמרה לכתבים. "במקום זאת אני אגיד כי השינוי מגיע - בין אם הם אוהבים את זה או לא". היא הוסיפה: "המנהיגים שלנו נכשלו".

 

היא התייחסה גם למחאת בני הנוער בעולם - מחאה שלא הגיעה לישראל - ואמרה כי "הצעירים צריכים להשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותם - בין אם ברשתות החברתית ובין אם בהפגנות, כמו שביתת בית הספר - כדי להעלות את המודעות לבלגן שנוצר על ידי אנשים מבוגרים" בתחום התחממות כדור הארץ ושינויי האקלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
גרטה טונברג בוועידת האקלים
צילום: AFP
מומלצים