שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מחשש לתבוסה: לחץ על תרזה מיי לדחות את הצבעת הברקזיט
  הפרלמנט הבריטי אמור להצביע ביום שלישי על הסכם הברקזיט שגיבשה רה"מ עם האיחוד האירופי, ומסתמן רוב ברור למתנגדיו. הפסד עשוי להפיל את ממשלתה של מיי ולהוביל לבחירות שבהן תוכל מפלגת הלייבור של ג'רמי קורבין לנצח. דובר רה"מ: "ההצבעה תיערך כמתוכנן"
  אתר "בלומברג" דיווח היום (ו') כי ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי שוקלת לדחות את ההצבעה שאמורה להיערך ביום שלישי הקרוב בפרלמנט הבריטי על הסכם הברקזיט שגיבשה עם האיחוד האירופי.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  בריטניה ברקזיט תרזה מיי מכה ב פרלמנט (צילום: AFP)
  תרזה מיי השבוע בפרלמנט. מבוכה היסטורית(צילום: AFP)

  בימים האחרונים התרבו הדיווחים כי רוב חברי הפרלמנט מתכוונים להצביע נגד ההסכם – הצבעה שלא רק תכשיל את יישומו אלא גם עשויה בסבירות גבוהה להביא להפלת ממשלתה השמרנית של מיי, ואולי לסלול את הדרך לבחירות חדשות, שבהן תוכל מפלגת הלייבור בראשות ג'רמי קורבין לנצח.

   

  כמה שעות אחרי הדיווח מסר דוברה הרשמי של תרזה מיי כי אין שום שינוי וכי ההצבעה תיערך ביום ג'. 

  בריטניה ברקזיט תרזה מיי מכה ב פרלמנט (צילום: AFP)
  בדיון שבו הוחלט כי הממשלה ביזתה את הפרלמנט(צילום: AFP)

  לפי הדיווח ב"בלומברג", מיי שוקלת לדחות את ההצבעה בשל חששה מתבוסה מוחצת, שעלולה להוביל את בריטניה למשבר פוליטי חריף. בדיווח נטען כי בעלי בריתה של מיי במפלגה השמרנית מפצירים בה לדחות את ההצבעה, וכי גורם הבקיא בפרטים סיפר שאתמול נפגשה מיי עם שריה הבכירים בלונדון כדי לדון באפשרויות העומדות בפניה.

   

  הסכם הברקזיט, נזכיר, קובע את התנאים שבהם תפרוש ב-29 במרץ בריטניה מהאיחוד – פרישה שעליה החליטו הבריטים לפני שנתיים במשאל עם. אחרי שההסכם אושר על-ידי ממשלת בריטניה ועל-ידי ראשי האיחוד נותר בפניו עוד מכשול אחד, והגדול מכולם – קבלת אישור מהפרלמנט הבריטי.

  האיחוד האירופי בריסל ועידת פסגה המנהיגים אישרו את ה ברקזיט (צילום: EPA)
  ראשי האיחוד האירופי מאשרים את הסכם הברקזיט. עוד תחנה אחת(צילום: EPA)

  פוליטיקאים משני המחנות בבריטניה, זה התומך בברקזיט וזה המתנגד לו, מסרבים לקבל את ההסכם שגיבשה מיי עם האיחוד. רבים מתומכי הברקזיט מתנגדים להסכם משום שלדעתם הוא יוצר ברקזיט "רך" בלבד, כזה המותיר למעשה את בריטניה כבולה לאיחוד האירופי, ואילו רבים מתומכי ההישארות באיחוד מתנגדים להסכם משום שהוא מציב מחסומים בין בריטניה לבין שותפת הסחר הגדולה ביותר שלה. גם במפלגתה השמרנית של מיי רבים הם המתנגדים להסכם.

   

  אם הפרלמנט הבריטי יכשיל את ההסכם, הדבר עשוי להוביל לפרישה של בריטניה מהאיחוד ללא שום הסדר, מצב העלול לגרום לכאוס תחבורתי וכלכלי בממלכה, שישפיע גם על מדינות האיחוד. סביר מאוד להניח שהפלת ההסכם בפרלמנט תביא גם להפלת תרזה מיי וממשלתה.

  האיחוד האירופי ()
  האיחוד האירופי

  בנק אנגליה הזהיר בשבוע שעבר כי אם הממלכה תפרוש מהאיחוד האירופי ללא הסכם, הדבר עלול להוביל את בריטניה למיתון חריף ולהתכווצות של הכלכלה ב-8% בחודשים שאחרי הפרישה. לדברי הבנק, במקרה כזה עשויים הצרכנים הבריטים לגלות שסכום ההוצאות השבועי שלהם בסופרמרקט עלה ב-10%.

   

  השבוע ספגה ממשלתה של מיי מבוכה היסטורית בפרלמנט הבריטי, כשלראשונה אי-פעם אישרו המחוקקים החלטה שלפיה הממשלה הבריטית ביזתה את הפרלמנט. ההחלטה התקבלה בשל סירובה של הממשלה לפרסם במלואן את ההמלצות שקיבלה מהתובע הכללי של בריטניה בנוגע להסכם הברקזיט העתידי. המפלה הזו בפרלמנט הייתה אירוע מבשר רעות למיי, והיא באה ממש לפני פתיחתם של חמישה ימי דיונים בפרלמנט, שבסופם ייקבע גורלו של הסכם הברקזיט.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים