שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  בגידה, הסתה וניכור: הילד הוצא מחזקת האב

  נישואים שהתפרקו פיצלו את ארבעת הילדים: 3 נשארו עם אמם, ובן 8 עבר להורי האב, שגרמו לו לתעב את אמו. בית המשפט נאלץ להתערב

  בית המשפט למשפחה בנצרת הכריז לאחרונה על ילד כבן 8 כ"קטין נזקק" והורה על העברתו המיידית ממשפחת אביו לאמו למשך שלושה חודשים. השופט אסף זגורי קבע שהמהלך הקיצוני הכרחי לנוכח תסמונת ניכור הורי קשה כלפי האם שמקורה בהסתה שספג ממשפחתו הדומיננטית של האב.

   

  בני הזוג נפרדו לאחר שהתגלה כי האם ואחיו הצעיר של הבעל ניהלו רומן. ארבעת ילדיהם התפצלו: בן ה-8 נלקח על ידי משפחת האב ואילו שלושת הילדים האחרים מתגוררים עם אמם בבית הוריה. פסק הדין ניתן במסגרת בקשה שהגיש האב לצו הגנה שירחיק את הילדים מהאם, בטענה שהיא נוהגת כלפיהם באלימות. הסיפור המשפחתי המורכב התגלה לשופט זגורי רק לאחר שעיין בתיק פלילי חסוי שמתנהל בעניין.

   

  לבית המשפט הוגש תסקיר של עובדת סוציאלית שממנו עלה כי הורי האב עומדים מאחורי הבקשה. הם אלה שמסרבים בכל תוקף לכך שבן ה-8 ייפגש עם האם ודורשים להרחיק "את המופקרת" גם מיתר הילדים. העובדת הסוציאלית דיווחה שהאב פסיבי לחלוטין ובכל המפגשים עמה הוריו דיברו בשמו.

   

  התברר שהילד נמצא אצל סבו וסבתו והאב לא מטפל בו. הוא מגיע לבית הספר מוזנח ביותר מבחינה הגיינית וללא מזון. הוא לא מטופל ומצבו החברתי והחינוכי קשה: הוא פוחד מבני אדם, אין לו חברים והוא כנוע לסביו.

   

  העוינות והשנאה שלו כלפי אמו הייתה בולטת. הוא סירב לקרוא לה אימא, גינה אותה בכל הזדמנות והאשים אותה בחטיפת אחיו. העובדת הסוציאלית התרשמה כי הוריו של האב מפעילים עליו אמצעים פסיכולוגיים כדי לגייס אותו "לצד שלהם" תוך "הסתה קשה ופרועה נגד האם".

   

  לעומת זאת, שלושת הילדים שנמצאים אצל האם מטופלים יפה, מה גם שהיא "מודעת לחסרונותיה" ומקפידה להגיע לטיפול. בנסיבות ,אלה וכדי למנוע את הסלמת מצבו של הילד, המליצה העובדת הסוציאלית להעביר את הילד לאמו למשך שלושה חודשים.

   

  השופט אסף זגורי קיבל את ההמלצה וכתב: "חיזיון של ניכור הורי בקרב ילדים הינו חיזיון שכיח למרבה הצער במקרים של סכסוכי גירושין בעצימות גבוהה. כאשר מדובר במגזר הערבי השמרני/מסורתי, נלווים מאפיינים נוספים של ניכור פתוגני והיעדר נפרדות בין הורים לילדים. בייחוד נכונים הדברים כאשר נחשדת האישה בקיום מערכת יחסים עם גבר מחוץ למשפחה. חשד זה, למעשה, 'שורף' כל קשר וקשר בין הילדים לבין אמם".

   

  השופט מצא כי הניכור ההורי הפתולוגי שממנו סובל הילד נחשב להתעללות נפשית ומהווה עילה להכרזתו כקטין נזקק. אף שהתיק אמור לעסוק בצו הגנה, השופט ציין כי עליו לנהוג באומץ ולנקוט מהלך חירום הכרחי כדי להציל את נפשו של הילד "מחטיפה והשתלטות עוינת" ולמנוע נתק בלתי הפיך מאמו.

   

  לפיכך הילד הוכרז קטין נזקק ובית המשפט הורה על הוצאתו ממשמורת האב ובני משפחתו והעברתו לידי האם. בחודשים הקרובים האב ייפגש עם ילדיו במרכז קשר בהתאם להוראות העובדת הסוציאלית.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים