שתף קטע נבחר

הצפות ונזקים במושב אחיעזר: "המים הגיעו עד למיטות. נותרנו בלי בגדים"

עשרות מתושבי המושב בשפלה שהוצף כתוצאה ממי הגשמים הרבים שירדו בנחל שפירים פונו. "קמנו בבוקר וכל הבית היה מוצף", סיפר אחד מהם ל-ynet - ואחרת הוסיפה: "כשהתעוררתי, ראיתי שהמים הגיעו עד מדרגות הכניסה. הוצאנו את הילדים והתינוקות לשכנים". תושב אחר שיתף גם הוא: "נגרמו נזקים אדירים". רשות המים: "אירוע חריג"

תושבי רחוב הזית במושב אחיעזר שבשפלה לא תיארו לעצמם שמזג האוויר הסוער שהביא עמו כמויות משקעים גדולות בפרקי זמן קצרים במיוחד יגרום הבוקר (ו') לפינוי של עשרות מהם מבתיהם. שבר הענן שהמטיר עשרות מילימטרים של גשם על נחל שפירים, שעובר בסמוך לבתיהם - הביא לעליית מפלס המים ולהצפות של המבנים.

 

 

אחיעזר מוצפת לאור מזג האוויר הסוער (צילום: רועי רובינשטיין )
חילוץ בסירות באחיעזר(צילום: רועי רובינשטיין )

אחיעזר מוצפת לאור מזג האוויר הסוער (צילום: רועי רובינשטיין )
חילוץ בסירות באחיעזר(צילום: רועי רובינשטיין )

"קמנו בבוקר והחדרים היו מוצפים", סיפר ל-ynet שרון טרי, שמתגורר בכניסה למושב בעודו מפעיל משאבת מים בחצר ביתו שהוצפה לחלוטין. "כל הבית היה מוצף וכך גם החצר. מיד הזעקנו עזרה". את אותה משאבה, כך הוא מספר, הוא קנה אחרי הצפה אחרת שהתרחשה במושב - לפני כארבע שנים. "שמתי את הילדים אצל משפחה והתחלתי לשאוב". "עוד לא אמדתי את הנזקים, אבל אני מקווה שהכול בסדר". 

 

אחיעזר מוצפת לאור מזג האוויר הסוער (צילום: רועי רובינשטיין )
ההצפה באחיעזר(צילום: רועי רובינשטיין )

אחיעזר מוצפת לאור מזג האוויר הסוער (צילום: רועי רובינשטיין )
"המים הגיעו עד המיטות"(צילום: רועי רובינשטיין )

מפת אחיעזר ()
מפת אחיעזר

300 מטרים מביתו של טרי, מנסות המשפחות האחרות במקום לאמוד גם הן את הנזקים. בין הבתים, בכביש שהוצף, נקוו מים שעליהם נעים כוחות החילוץ וההצלה בשתי סירות. עינב משה, שפונתה מביתה, סיפרה גם היא ל-ynet: "במשך הלילה שמעתי את הגשם יורד. כשהתעוררתי, ראיתי שהמים הגיעו עד מדרגות הכניסה לבית. חשבתי שהם לא ייכנסו. פתאום החשמל נפל, אז הלכתי להעיר את בעלי. כשהוא הגיע - המים כבר נכנסו הביתה".

 

לדברי משה, "המים הגיעו עד לגובה המיטות והמשיכו לעלות. התחלנו להוציא את הילדים הקטנים והתינוקות לשכנים ואני נשארתי בבית. כל המגירות והמקררים - הכול מלא מים. אין לנו בגדים, אנחנו בלי גרביים ונעליים לנו ולילדים והארונות הוצפו. אני ממש לא יודעת מה לעשות".

  

אברהם מגנזי, שגם ביתו הוצף, שיתף בחוויה הלא נעימה, בלשון המעטה: "לקראת הבוקר מזג האוויר הפך סוער והחמיר. נגרמו פה נזקים עצומים. יש פה מכוניות ובתים שנהרסו. לי אישית נגרם נזק לתקרות הגבס ולמחסן שלי. צריך לטפל בזה".

 

 

 
מזג אוויר חורפי נחל לכיש דרום (צילום: רועי עידן)
הצפה בנחל לכיש(צילום: רועי עידן)

רמי אברהם, מפקד תחנת כיבוי אש איילון, סיפר על פעולות החילוץ: "בעקבות הגשמים היינו כל הלילה באירועי חילוץ, אבל האירוע המרכזי היה כאן באחיעזר. קרוב ל-90 לכודים חולצו באמצעות סירות, טרקטורים ואמצעים אחרים. מדובר במשפחות מרובות ילדים, בכל דירה שהגענו אליה חילצנו 9-15 אנשים".

 

טל אחיאל, בת 20 שמתגוררת במושב, סיפרה: "זה ככה כמעט כל שנה. ההצפות הגיעו לקראת הבוקר לרמה לא נורמלית. הפעם המים לא הגיעו אלינו הביתה, אבל הפכנו את הבית שלנו לנקודת ריכוז של הכבאים".

 

ראש המועצה האזורית שדות דן, דוד יפרח, אמר: "אנחנו רגילים להצפות, אבל לא ברמה הזאת. אנחנו בשיא הטיפול במשפחות. כבר ב-05:00 הבנו שיש כאן אירוע רציני. פתחנו חפ"ק ורוב המשפחות התפנו לבתים בתוך היישוב. תודה לאל שלא היו נפגעים בנפש".

 

 

 
גן משחקים מוצף במזכרת בתיה  (צילום: אהובה ליבמן)
גן משחקים מוצף במזכרת בתיה (צילום: אהובה ליבמן)

עצים שקרסו במזכרת בתיה (צילום: יוסי טובול)
עצים שקרסו במזכרת בתיה(צילום: יוסי טובול)

עצים שקרסו במזכרת בתיה (צילום: יוסי טובול)
עצים שקרסו במזכרת בתיה(צילום: יוסי טובול)

עצים שקרסו במזכרת בתיה (צילום: יוסי טובול)
עצים שקרסו במזכרת בתיה(צילום: יוסי טובול)

כ-20 דקות נסיעה מאחיעזר, במועצה המקומית מזכרת בתיה, ירדו גם כן כמויות גשמים גדולות שגרמו לנזקים. מירי עמיר, תושבת המקום, סיפרה ל-ynet: "הבית שלנו נבנה במודל ישן ולכן הוא נמוך יחסית משאר הבתים ברחוב. לפנות בוקר, בסביבות 04:00, קרסו עצים ברחוב על מכוניות וחסמו את יציאות הביוב. לכן כל המים הציפו את הבית שלנו הנזק לשאר לא היה כל כך נורא כי הבית שלנו נמוך.

 

"כל הבית והחצר הוצפו במים ובמשך כשש שעות ניסינו להוציא את המים ללא הצלחה כי הם כל הזמן חזרו פנימה. עכשיו נשאב אותם באמצעות משאבה מבחוץ".

מזג אוויר הצפות בית דגן  (צילום: עידן קליימן)
הצפה בבית דגן(צילום: עידן קליימן)

הצפה בראשון לציון (צילום: שרית אוסקר)
הצפה בראשון לציון(צילום: שרית אוסקר)

השירות ההידרולוגי: "כמויות משקעים חריגות באגנים שורק ואיילון"

מהשירות ההידרולוגי ברשות המים נמסר כי "ביממה האחרונה ירדו כמויות משקעים חריגות באגנים שורק ואיילון. בחלק מהמקומות הגיעו הכמויות לכ-200 מילימטרים, כשלמעלה מ-100 מילימטרים ירדו בזמן קצר - משעות הלילה ועד כה.

 

"כמויות אלה גרמו לשיטפנות חריגים בנחלים הראשיים במרכז הארץ ולהצפות ביובלים ובתוך הערים, שהתמקדו ברחובות, נס ציונה, יבנה, גדרה, ראשון לציון (אגן שורק) ובאזור שפירים - אור יהודה, כפר חב״ד, חמד, גהה וצפריה (אגן איילון)".

 

ברשות המים הוסיפו כי "בנחל שורק הגיע הספיקה לכ-110 קוב לשנייה (לעומת כ-150 באירוע השיטפונות הגדול בינואר 2013) ובנחל איילון ל-267 קוב לשנייה, לעומת 400 קוב לשנייה בינואר 2013. זוהי הספיקה הגבוהה ביותר שנמדדה, למעט ינואר 1992 ו-2013. תקופת החזרה לספיקה זו היא אחת לעשר שנים.

 

"גם בנחלים בשרון (חדרה ואלכסנדר) נרשמו ספיקות גבוהות (כ-100 קוב/שנייה בנחל חדרה). בגליל המערבי ובאגן הכינרת ירדו כ-60-80 מילימטרים, אולם לא נרשמו ספיקות גבוהות. באגן ההר (ירקון-תנינים) ירדו כ-100-130 מילימטרים במקומות רבים וזו בהחלט תרומה למשק המים. אירוע חריג זה מהווה המשך לתחילת עונת הגשמים הפעילה הפוקדת אותנו עד כה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי רובינשטיין
פינוי תושבים באחיעזר
צילום: רועי רובינשטיין
מומלצים