שתף קטע נבחר

התובע המיוחד: "הקשר בין הרוסים לאנשי טראמפ התחיל ב-2015"

עורך דינו הפרטי של טראמפ, מייקל כהן, החל לשתף פעולה עם חוקרי ההתערבות בבחירות, ומסר מידע על פגישות עם רוסים שהציעו שיתוף פעולה פוליטי עם טראמפ. לעומת היועץ לביטחון לאומי לשעבר, הודאתו של כהן ככל הנראה לא תוביל להקלה משמעותית בעונשו

 

חוקרי פרשת "רוסיה-גייט", המתמקדת במעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארצות הברית, אמרו אמש (שישי) כי מייקל כהן, עורך דינו הפרטי של הנשיא דונלד טראמפ, מסר מידע בנוגע לניסיונות של הקרמלין ליצור קשר עם מטה הבחירות.

 

מייקל כהן עורך הדין לשעבר של נשיא ארה
"תיאר פגישה עם אזרח רוסי שהציע שיתוף פעולה פוליטי". מייקל כהן(צילום: רויטרס)

במסמכים שהוגשו לבית המשפט ע"י התובע המיוחד רוברט מולר נכתב כי הקשר בין הרוסים לאנשי טראמפ התחיל עוד ב-2015. כהן תיאר בחקירתו שיחה שערך עם אזרח רוסי שתואר כ"גורם מהימן" שניסה להפגיש בין טראמפ, אז מתמודד לנשיאות, לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין. לפי המסמכים, אותו גורם הציע לאנשי המטה של טראמפ "שיתוף פעולה פוליטי".

 

לדברי מולר, שהגיש את המסמכים לקראת העמדתו לדין של כהן בשבוע הבא, עורך הדין סייע להם להתקדם באופן משמעותי בחקירת המעורבות הרוסית. הוא ציין כי עדותו של כהן הצביעה על קשרים בין הרוסים ששוחח עמם לאנשי הבית הלבן בשנתיים האחרונות ותיאר אותה כאמינה ותואמת לממצאים נוספים שעלו עד כה. כהן, כזכור, הודה לאחרונה ששיקר לקונגרס על משא ומתן שניהל בעניין הקמת גורד שחקים של טראמפ במוסקבה.

 

התובעים טוענים כי טראמפ היה זה שהורה לכהן לשלם דמי שתיקה לשחקנית הפורנו סטורמי דניאלס ולדוגמנית פלייבוי קרן מקדוגל, שחשפו כי ניהלו עמו רומן בזמן שהיה נשוי למלניה. בנוסף דווח כי על פי החשד, הנשיא היה יותר מודע למתרחש עם הרוסים ממה שהוא מציג.

 

תמונות השנה של AFP (צילום: AFP)
טראמפ דוחה את העדות של כהן: "שקרן"(צילום: AFP)
 

: רוסיה גייט התערבות רוסיה ב בחירות ארה

טראמפ, מצדו, הכחיש כל קשר למעשים, והאשים את חוקריו של מולר בהפעלת לחץ על יועציו לשעבר על-מנת שישקרו בעדותם. עם הגשת המסמכים לבית המשפט צייץ טראמפ "הנשיא נקי מכל רבב!", וזכה לאלפי תגובות שבהן הטיחו הגולשים כי האלמוני שלו מייחסים את הידיעה על המעורבות הרוסית הוא לא אחר מאשר הנשיא עצמו. עוד קודם לכן הוא אמר כי אנשיו כבר עובדים על דו"ח שיפריך את ממצאי חקירת מולר. "אסור שדבר כזה יקרה לנשיא מכהן בעתיד", כתב טראמפ. 

 

הדמוקרטים, כצפוי, לא פספסו את ההזדמנות כדי לתקוף את הנשיא. הסנאטורית הבכירה דיאן פיינשטיין אמרה כי "המסמכים מצביעים על שורת מעשים פליליים,

בהם גם עבירות על חוק מימון הבחירות שנעשו בהוראת הנשיא".

 

דוברת הבית הלבן, שרה האקבי סנדרס, דחתה גם היא את הדברים וכינתה את כהן "שקרן". היא הדגישה כי כל מה שנכתב במסמכי התביעה שהוגשו לבית המשפט "לא מחדש דבר". 

 

בתחילת השבוע הודיע מולר כי בעקבות המידע המשמעותי שמסר מייקל פלין, לשעבר היועץ לביטחון לאומי, הוא לא ידרוש עבורו עונש מאסר בחקירת הפרשה. כהן ציפה שגם הוא יזכה להטבות דומות מחוקריו, אך התובעים תיארו את מעשיו כמונעים מתאוות בצע אישית והאשימו אותו בשימוש חוזר בכוחו ובהשפעתו - וככל הנראה ידרשו מאסר של 5-4 שנים לעורך הדין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים