שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מהכהונה בכנסת ועד הבריחה מהצרפתים: חייו של פלאטו שרון

  מרבית 88 השנים הסוערות של פלאטו שרון סוקרו בהרחבה בכלי התקשורת בישראל. עוד משנות השבעים חייו של הח"כ שהתברג בחברה הגבוהה, נמלט מהמשטרה במילאנו והתחתן בשנית בגיל 85 סקרנו את הישראלים

   

  שמואל פלאטו שרון בשנת 2016 במשרדו שבדיזינגוף סנטר (צילום: עידו ארז )
  שמואל פלאטו שרון(צילום: עידו ארז )

  איש העסקים והפוליטיקאי שמואל פלאטו שרון, שהובא אתמול (שישי) למנוחות, העסיק רבות את כלי התקשורת בישראל מאז שעלה לארץ בשנת 1973. תחילה העיתונאים הסתקרנו מדמותו של האיש שהרוויח מיליארדים בצרפת, עלה לישראל ופיתח בה את עסקיו. בהמשך גם הוא עצמו התמסר לתקשורת ושמח על כל הזדמנות להתראיין לעיתון או להגיע לאולפן.

   

  התנהלותו של פלאטו-שרון בשנים הראשונות אחרי העלייה הייתה שונה מאוד מזו שהציבור למד להכיר בעשורים שלאחר מכן. תחילה הוא ניהל את עסקיו בחשאיות, וניצל את העובדה שעיברת את שמו, מסמי פלאטו לשמואל שרון, כדי לטשטש את הקשר לעברו ולעסקיו בצרפת.

   

   

  הלוויתו של שמואל פלאטו-שרון, אתמול    (צילום: עמית הובר)

  הלוויתו של שמואל פלאטו-שרון, אתמול    (צילום: עמית הובר)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בשנת 1975 פרסם עיתונאי "ידיעות אחרונות" אריה אבנרי כתבות שנועדו לפזר את הערפל שאפף את איש העסקים המסתורי, שתוך זמן קצר הצליח להשיג אחיזה במגוון תחומי פעילות בארץ. "יהודי מצרפת אשר הגיע ארצה לפני שנתיים מיד אחרי המלחמה השקיע בישראל עשרות מיליארדי דולר והיד עוד נטויה. קרוב לוודאי שהאיש, שמואל שרון, יכול היה להמשיך ולהשקיע כספים הרחק מזרקורי הפרסומת ומבלי שיהיה מוכר בכלל לציבור הישראלי, אילמלא פורסמה עליו לפני כחודש ימים כתבת-מחקר בשבועון הפריזאי הידוע 'ל'אקספרס'", כתב אבנרי.

   

  בכתבות מתאר כיצד במקביל לפרסומים על פועלו העסקי ובדיקת רשויות החוק בעניין מעשיו, הפך פלאטו שרון לאדם מעורה בחיי החברה התל אביביים של שנות השבעים. "הגבר בן ה-45 בעל ההופעה הנאה, מתגורר עם רעייתו הצעירה והיפהפיה בחווילה בסביון", הוסיף אבנרי. "נוכח כי הציבור הישראלי סלחן לגבי פירסומים שיוחסו לו, והחברה התל-אביבית הגבוהה מוכנה לקלטו בזרועות פתוחות. כאשר הופיע בערב הפתיחה של פאב חדש בתל-אביב, הפך להיות האורח המבוקש ביותר ורבים מהאורחים ביקשו את קרבתו", נכתב עליו.

   

  שמואל פלאטו שרון 23 במרץ 1977 ()

  שרון זכה לבולטות רבה בעקבות התמודדותו לכנסת בבחירות ב-1977, החלטה שהתקבלה בתגובות מעורבות. היו שזעמו על כך שחשוד שנדרש להסגרה לצרפת מתמודד לכנסת, וראו בכך ניסיון מתוחכם להימלט מאימת החוק. "צריך חוש הומור מיוחד במינו, או, לחילופין, קהות חושים גמורה, כדי לא להתפלץ מזעם וחרפה למראה ולמישמע האדון שמואל פלאטו-שרון, כשהוא מכריז על החלטתו 'לרוץ'", התרעם הפרשן הפוליטי ישעיהו בן-פורת יום למחרת ההכרזה על התמודדותו של העולה החדש. 

   

  שרון ניהל את מסע הבחירות תחת הסיסמה "האיש הבודד לכנסת", ובתעמולת הבחירות שהפיץ הבטיח "מפנה במדיניות השיכון, מפנה בהשקעות ההון, מפנה בביטחון כלכלי, מפנה באיכות החיים". לאחר סגירת הקלפיות התברר כי איש העסקים הצליח מעבר לציפיותיו והשיג מספיק קולות לשני מנדטים.

   

  למרות זאת, הוא נכנס לכנסת לבדו מכיוון שהרשימה שהגיש כללה רק את שמו שלו. הוא לא נכנס לממשלת בגין, אך במהלך הכהונה טבע את המשפט שהפך למזוהה עמו בעשורים שלאחר מכן: "מה אתה עשית בשביל מדינה?", אותו הטיח ביריביו הפוליטיים. בבחירות שלאחר מכן הוא כבר לא הצליח לעבור את אחוז החסימה, ונותר מחוץ לכנסת.

   

  פלאטו שרון 20 מאי 1985 ()
  מושעה מהכנסת במאי 1985

  שמואל פלאטו שרון מורשע בשוחד 28 יוני 1984 ()

  פלאטו שרון נעצר חשד שיבוש הליכים משפט 1996 22 ינואר ()

  בשנת 1984 פורסמה בעיתון הכותרת "פלאטו שרון הורשע שוב בשוחד-בחירות – ונידון ל-3 חודשים". הכתבים גד ליאור וחיים רביה דיווחו כי בית המשפט העליון דחה את ערעורו של פלאטו שרון, והרשיע אותו סופית בעבירות שביצע בזמן הבחירות ב-1977. נקבע בין השאר כי פלאטו-שרון הבטיח למצביעים טובות הנאה בדיור תמורת תמיכתם, וכן שילם משכורות לאנשים שכביכול עבדו עבורו ביום הבחירות, אך למעשה לא הועסקו כלל וקיבלו כסף תמורת תמיכתם. במסיבת עיתונאים שכינס אחרי הדיון טען: "אני זכאי. כל המפלגות עשו אותו דבר במדינה שלנו 35 שנה". את העונש ריצה חבר הכנסת לשעבר במסגרת עבודות שירות.

   

  ב-1986 נקלע שרון לעלילה שנדמה כי לקוחה מהסרטים. במסגרת נסיעת עסקים לחו"ל נעצר הח"כ לשעבר בנמל התעופה במילאנו, נוכח בקשת ההסגרה נגדו מטעם צרפת. הוא הוחזק במעצר במשך חמישה חודשים לפני ששוחרר בערבות ונאסר עליו לצאת מאיטליה. במבצע מתוחכם הוא הצליח לחמוק בתחפושת דרך הגבול עם שוויץ, ולהימלט בחזרה לישראל.

   

  שמואל פלאטו שרון 14 פברואר 2000 ()

  פלאטו שרון 25 אוקטובר 2015 ()
  מתחתן בשנית

  שמואל פלאטו שרון 16 אפריל 1986 ()

  "הבריחה התחילה באופן תמים לכאורה", תיארה הכתבת ג'ודי ניר מוזס. "ליד הדירה השכורה חיכו לפלאטו שתי מכוניות. פלאטו עם שפם מלאכותי, שיער צבוע ומשקפי שמש, נכנס למרצדס".

  לאחר שובו ארצה אמר פלאטו שרון: "אני פייטר. חושב כל הזמן איך לצאת מצרות, לא משלים איתן".  

   

  אחרי שנים ארוכות שבהן הצליח לחמוק מהפרשות הפליליות ללא עונש משמעותי, נשלח בשנת 2000 למאסר. בכתבה "פלאטו שרון הולך לכלא" דווח כי איש העסקים בן ה-70 הורשע על-פי הודאתו בעבירות הונאה ומרמה שביצע שמונה שנים קודם לכן בצרפת. בתום שמונה חודשי מאסר שוחרר פלאטו-שרון מהכלא אחרי שנוכה לו שליש בגין התנהגות טובה, ובכך נחתמו עלילותיו הפליליות.

   

  בין העניינים הפליליים והפוליטיים, פלאטו שרון היה אורח קבוע במדורי הרכילות ובעמודים האחוריים, גם בגילו המתקדם. כך למשל ב-2015 דווח כי "אחרי 23 שנה של חיים בנפרד, שמואל (סמי) פלאטו-שרון ופרודתו, אנט פלאטו-שרון, סוף סוף חתמו על גט". לשאלת הכתבת, האם כעת יתחתן עם בת זוגו קלרה, ענה "אני חושב שכן". ואכן, כעבור חמישה חודשים דווח כי פלאטו-שרון בן ה-85 שוב עמד תחת החופה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים