שתף קטע נבחר

הצרפתים באים: תגובש תוכנית להגברת העלייה מצרפת

שר החינוך והתפוצות, נפתלי בנט, הציג לממשלה את הנתונים שלפיהם 200 אלף יהודים בצרפת רוצים לעלות לישראל, אך מערכות המדינה אינן ערוכות לנושא. לדבריו, "יחסי ישראל והתפוצות נמצאים במשבר חסר תקדים בגלל חוסר אכפתיות הולך וגדל של יהודים בתפוצות גם מיהדותם וגם מישראל"

שר החינוך והתפוצות, נפתלי בנט, אמר היום בישיבת הממשלה כי "נושא העלייה מצרפת הוא החמצה היסטורית של ממשלות ישראל לאורך שנים. ישנם 200 אלף יהודים בצרפת שרוצים לעלות לכאן, וכל מערכות המדינה פשוט לא ערוכות לזה. אלו אנשים ציוניים, ערכיים, אוהבי עם ישראל וארץ ישראל - וזו חובה מוסרית שלנו להרים את הכפפה ולסייע להם. בכלים שלי, השקתי לפני שבועיים תוכנית לחינוך בלתי פורמלי בקרב עולי צרפת, אבל זה לא מספיק ודרוש מהלך כולל בהובלת הממשלה".

 

עולים חדשים מצרפת בקבלת הפנים בנתב"ג (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
עולים חדשים מצרפת בקבלת הפנים בנתב"ג(צילום: מוטי קמחי)

 

במהלך הישיבה הנחה ראש הממשלה לגבש תוכנית אב להגברת העלייה של יהודי צרפת ולהביאה לדיון בוועדת השרים לקליטה ועלייה בראשותו. בוועדה ישתתפו השרים יריב לוין, זאב אלקין ומשה כחלון, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה אבי שמחון וראש הסגל של רה"מ, יואב הורוביץ.

 

ערים קולטות עלייה מצרפת ()
ערים קולטות עלייה מצרפת

 

בנט הציג בישיבה תמונת מצב עדכנית של יהדות התפוצות, ואמר כי לראשונה ישנו בישראל ריכוז היהודים הגדול בעולם - מעל 6 מיליון, בזמן שבארה"ב ישנם 5.7 מיליון יהודים. לדבריו, "יחסי ישראל והתפוצות נמצאים במשבר חסר תקדים. נוהגים לספר לנו שזה בגלל הכותל ובגלל הנושא הפלסטיני ובגלל מחלוקות אידיאולוגיות אחרות - זה לא נכון. ישנה בעיית התבוללות חמורה, וחוסר אכפתיות הולך וגדל של יהודים בתפוצות גם מיהדותם וגם מישראל. זה כל הסיפור, וזה בגדר אתגר לאומי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
עולים חדשים מ צרפת מגיעים ל ישראל מדליקים נרות חנוכה נתב"ג
צילום: מוטי קמחי
מומלצים