שתף קטע נבחר

זו ההשפעה של פורטנייט על הילדים שלכם

מחקר ישראלי מצא קשר בין התמכרות של ילדים למשחקי מחשב לטיב היחסים עם ההורים. ככל שההתמכרות חמורה יותר עלולה להיות הרעה בקשרים המשפחתיים. החוקרות ממליצות להגביל את שעות המשחק ולטפל במכורי משחקי מחשב כמו שמטפלים בהתמכרויות אחרות

מרגישים שאתם מתווכחים כל הזמן עם הילדים על ההתמכרות שלהם לפורטנייט? מחקר ישראלי חדש מראה קשר בין התמכרות של ילדים למשחקי מחשב לטיב היחסים עם ההורים. למי שבמקרה לא מכיר את פורטנייט, מדובר במשחק מחשב בו כל שחקן הופך לדמות עם נשק שמשחקת עם או נגד שחקן או קבוצה.

 

על פי המחקר, שבוצע בחוג למערכות מידע באקדמית ת"א יפו, ככל שילדים מכורים למשחקי מחשב ישנה הרעה ביחסים עם ההורים. עוד נמצא כי ככל שתחושת הקשר להורים גבוהה יותר, כך מספר שעות המשחק במחשב נמוך יותר.

 

נער משחק במחשב (צילום: shutterstock)
מעדיפים לשחק מאשר לבלות עם המשפחה(צילום: shutterstock)

במחקר שביצעו דניאלה מושייב וניקול יצחקוב, בליווי ד"ר גלית גורדוני, גויסו כ-200 משתתפים בגילאי 18-16 המכורים למשחקי מחשב, באמצעות קבוצות פייסבוק סגורות המיועדות לחובבי משחקי מחשב בלבד. 85% מהנבדקים היו בנים ו-15% היו בנות, בהתאם להתפלגות בקבוצות משחקי המחשב.

 

המשתתפים ענו על שאלון הבודק כיצד מידת התמכרות למשחקי מחשב משפיעה על טיב היחסים במשפחה וכיצד טיב היחסים משפיע על דפוסי השימוש של המשתתפים. על מנת ליצור אווירת הזדהות, השאלון עוצב בהתאם למשחק המחשב הפופולרי ביותר ב-2018 - פורטנייט.

 

קראו עוד:

היום שבו יתחילו ללמוד פורטנייט בבית ספר

מכורים לפורטנייט: כשהילד סגור כל הקיץ לבד בחדר

המלצות חדשות: להוציא מסכים מחדרי הילדים

 

המשתתפים דירגו מאחד ועד חמש עשרות משפטים הנוגעים להתמכרותם וההשפעה על היחסים המשפחתיים כמו: "אני מעדיף להישאר בבית לשחק במחשב מאשר להיות חלק מהמפגשים המשפחתיים", "בילוי עם המשפחה הוא נטל עבורי", "אני חושב שאינני מצליח לשלוט בכמות השעות במשחקי מחשב" ועוד.

 

בנוסף, החוקרים ניתחו פורומים ואתרי התייעצויות בנוגע להתמכרות של ילדים למשחקי מחשב. במאגרים אלה נמצאו מאות התייעצויות של בני משפחה מתוסכלים של אנשים שמבלים שעות רבות מול מסך המחשב ומחפשים פתרון או ייעוץ.

 

 

לאחר ניתוח הנתונים, נמצא כי קיים קשר שלילי מובהק בין טיב היחסים בין ההורים הגרים באותו בית לבין התמכרות למשחקי מחשב של הילד. כלומר, ככל שההתמכרות חמורה יותר, תהיה הרעה בין היחסים ושהתמכרויות למשחקי מחשב משפיעות על חיי השחקן המכור ובמיוחד על מערכות היחסים שבין בני ביתו.

 

"לא רק שההתמכרות משפיעה על היחסים, גם היחסים משפיעים על ההתמכרות", מסבירות החוקרות. "מצאנו שככל שהמשתתפים מעדיפים לשחק במחשב מאשר להיות חלק מהמפגשים המשפחתיים, כך מספר שעות המשחק במחשב היה גבוה יותר".

 

כמו כן, אצל ילדים ששיחקו פחות במשחקי מחשב, נמצא קשר חזק יותר אל ההורה וכן נמצא כי מספר שעות משחק מרובות יותר עולות יחד עם מעורבות נמוכה בסביבה החברתית. ממצא מעניין נוסף הוא שמספר שעות המשחק, כאשר לא היה שחקן נוסף בבית, היה גבוה לעומת שעות המשחק כאשר היה שחקן נוסף בבית.

חשוב שיהיה שיח פתוח על הילדים (צילום: shuttersttock) (צילום: shuttersttock)
חשוב שיהיה שיח פתוח על הילדים(צילום: shuttersttock)

 

לפיכך, ממליצות החוקרות להגביל את שעות המשחק של הילדים, וזאת כדי למנוע השפעות שליליות ולהימנע מהתמכרות למשחקים. הן ממליצות על משחק של שעה אחת ביום, וכדאי להתחיל להוריד מינונים לילדים בהדרגה.

 

בנוסף, חשוב לטפל במכורי משחקי מחשב כמו שמטפלים בהתמכרויות אחרות, תוך שימת דגש על ההכרה בדבר ההתמכרות למשחקים: "צריך ליידע את הציבור שקיים מושג שנקרא התמכרות למשחקי מחשב ולטפל בכך כפי שעושים עם התמכרויות אחרות", אומרות החוקרות.

 

לכתבות נוספות - היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

 

"אחד הנושאים הטעונים ביותר היום בין הורים לילדים הוא השימוש במסכים", אומרת אורנה היילינגר, מנהלת 'נטיקה'- כלים להתנהלות חברתית ברשת באיגוד האינטרנט הישראלי. "מתוך מפגשים עם מאות הורים, הם מעידים כי המאבק סביב ריסון השימוש במסכים פוגע בהרמוניה המשפחתית. יחד עם זאת, מסוכן להגדיר כי שימוש מוגבר במשחקי מחשב הוא תוצאה של משפחה מרוחקת.

 

"עוד חשוב להדגיש שכמו בכל דבר גם כאן האיזון והמינון הם שורש העניין. לא כל ילד שמשחק הרבה זמן במשחקי מחשב מכור, ולא כל משחק מחשב הוא אויב הנוער. להתמכרות סימנים ברורים, ויצירת מסגרות וגבולות מוסכמים, הכרות והבנה מה מושך את הילד למשחק ושיח פתוח בין ההורים לילד, יכולים במרבית המקרים למתן את התופעה ולהפחית לחצים משפחתיים".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
האיזון והמינון הם שורש העניין
צילום: shutterstock
מומלצים