שתף קטע נבחר

חיזבאללה מציג: חיילים מפעילים רובוט לגילוי מנהרות בגבול

ארגון הטרור השיעי ממשיך לעקוב מקרוב אחר מבצע "מגן צפוני" לאיתור מנהרות בגבול ולהשמדתן. הלילה פרסם תיעוד של חיילים ששלפו רובוט מפיר שנחפר בנקודה חדשה. מנגד, צה"ל הפיץ אתמול הקלטות של רעשי חפירת המנהרות על ידי חיזבאללה

חיזבאללה פרסם הלילה (יום ג') תיעוד שבו נראה רובוט צבאי בפעולה באזור המנהרה של כפר כילא. בסרטון נראה אחד החיילים שולף את הרובוט מפיר שנחפר באדמה באמצעות חבל.

 

 

תיעוד מהצד הלבנוני של ניטרול מנהרות חזבאללה רובוט ()
הרובוט נשלף מהמנהרה

 

מלבד הפעילות של הרובוט, התיעוד האינטנסיבי של חיזבאללה חושף אתר עבודות חדש באזור היישוב הלבנוני בלידא, שבו לטענת הארגון החלו לחפור. חיזבאללה תיעד שיח בין קצין ישראלי לנציגים מיוניפי"ל. הארגון מקפיד לפרסם סרטונים ותמונות מדי יום, במעקב אחר הכוחות הפועלים באזור במסגרת מבצע "מגן צפוני" לאיתור מנהרות של ארגון הטרור השיעי ולהשמדתן.

 

אתמול תיעד כתב של רשת "אל מנאר" ארוחה שאורגנה בשטח, קרוב מאוד לחיילים הישראלים הפועלים באזור, "על מנת להגחיך את המבצע הישראלי".

תיעוד מהצד הלבנוני של ניטרול מנהרות חזבאללה רובוט ()
תיעוד שפרסם חיזבאללה

 פיקניק בגבול לבנון ()
קרובים קרובים: כתב חיזבאללה תיעד ארוחה בגבול לבנון

 

כוחות ההנדסה של צה"ל משתמשים במגוון אמצעים טכנולוגיים ומכניים לאיתור המנהרות, בהם אמצעי ה"נמלה" - חיישנים שנפרסים על האדמה לאיתור תוואי המנהרה ורובוטים מסוגים שונים, חלקם חדשים, שמוחדרים ראשונים למנהרות לצורך חקר הנתונים שלהם כמו עומק, טווח, רוחב ואורך. עם רובוטים אלה ניתן לפרוס מטעני חבלה מסוגים שונים, בהם מטעני אל-הרג לצורך הפחדה והברחה פעילים שנמצאים בתוך המנהרות.

 

מטען כזה הופעל לפני כשבוע נגד פעילי חיזבאללה במנהרה הסמוכה למטולה. סרטון הרובוט שתועד בלבנון הוא עדות גם למרוץ הלמידה חסר התקדים בין הצדדים: בארגון הטרור השיעי נדהמו מהגילוי של המנהרות על ידי צה"ל, וכעת מנסים להשלים את הפער באמצעות מעקב וצילום מקרוב, כמו זה של הרובוט הקטן שנשלח למנהרה, והרמתו חזרה אל הקרקע.

 

ואולם, חיזבאללה לא מסתפק בכך ולפחות פעם אחת, ביום שבת, שלח את אנשיו, על אזרחי וללא נשק, לקחת את אמצעי הגילוי הטכנולוגיים שצה"ל פרס בשטח אך הורחקו בירי אזהרה על ידי הלוחמים.

 

בצה"ל רואים את התיעודים של הלבנונים כחלק מהשגרה שהייתה עד כה, עם צילומי תקריב שחיזבאללה עושה מהצד הלבנוני בקו המגע כמעט מדי יום. חלק מהאמצעים שצה"ל מפעיל בגבול לא ניתנים לצילום בשל הסתרתם, אך ההחלטה של חיזבאללה להסתפק בצילומים בלבד ולא בירי ואף לא בהשלכת אבן, מוכיחה עד כמה הארגון מורתע מלפעול נגד כוחות צה"ל.

 

 

במקביל, צה"ל חשף אמש טפח קטן מהמאמצים שנעשו בשנים האחרונות לאיתור מנהרות הטרור של חיזבאללה בגבול הצפון. בין היתר פורסמה הקלטה של רעשי חפירת המנהרות על ידי חיזבאללה. הסרטון התפרסם על רקע ההסברה והלוחמה הפסיכולוגית שחיזבאללה מנהל ביומיים האחרונים נגד צה"ל באמצעות צילום מקרוב של הפעילות הצבאית.

 

המעבדה הצפונית לגילוי מנהרות ואיתורן פעלה באופן חשאי עד לפני כשבוע, אבל גם לאחר שחיזבאללה עצר את חפירותיו, עם תחילת מבצע "מגן צפוני", המהנדסים והפיזיקאים במעבדה שבאוגדת הגליל ממשיכים לפענח ולחקור את הנתונים שמגיעים מהתוואים שנחשפים.

 

עד כה התגלו שתי מנהרות שחדרו לשטח ישראל - אחת מהן ליד מטולה. בצבא חוקרים כעת את המנהרות לפני שיקבעו כיצד ישמידו אותן, ואם נטרולן יכלול גם פעילות בשטח לבנון.

מבצע מגן צפוני (צילום: דובר צה
פעילות צה"ל בגבול הצפון(צילום: דובר צה"ל)

מבצע מגן צפוני (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

מבצע מגן צפוני (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 

סמל א', שמשרת במעבדה, סיפר: "הגענו לעוצבת הגליל מרצועת עזה כדי לעזור באיום המנהרות. אנחנו משתמשים בידע הטכנולוגי שצברנו במשך הזמן ברצועה על מנת להגיע לסיכול מהיר של המנהרות שנמצאות בצפון".

 

במקביל, לוחמי יחידת יהל"ם של חיל ההנדסה הקרבית ממשיכים להתפרס בשטח ולנייד את הגלאים הסיסמיים, שמהם זורמים הנתונים ישירות למעבדה. בצה"ל אמרו בשבוע שעבר שהמעבדה הצפונית גדולה פי כמה מהמעבדה הדרומית באוגדת עזה, שכבר חשפה בשנה וחצי האחרונות 17 מנהרות טרור של חמאס.

 

הבוקר אמר אלוף יאיר גולן בכנס של מכון ירושלים למחקרים אסטרטגיים, בהתייחסו לאיום מצד חיזבאללה: "אני לא אוהב שמדברים על 'אלפי טילים שמכוונים לעבר ישראל'. זה נכון, אבל זו דרך דמגוגית לתאר את המצב. אנחנו יכולים להתמודד עם חיזבאללה, אבל הוא בכל זאת איום רציני. אנחנו צריכים לשכנע את העולם שלצבא לבנון יש אחריות למה שקורה בשטח לבנון. זה בלתי מתקבל על הדעת. אנחנו צריכים להתמודד בהחלטיות עם הפרויקט האיראני בלבנון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חייל שלף רובוט מפיר שנחפר באזור המנהרה
מומלצים