שתף קטע נבחר

מהומה באירוע הוקרה לאייל גולן בכנסת: "בושה לתת פרס לאדם כזה"

קריאות ביניים קטעו את הטקס שבו הוענק אות הוקרה לזמר אייל גולן. חלק מהמפגינות הורחקו. פנינה רוזנבלום: "הוא יצא זכאי". קרוביה של נעמי שמר ז"ל ויתרו על האות: "אין לנו מה לחפש בטקס כזה". גם הזמרת אילנית, המלחינה נורית הירש, המפיקה טמירה ירדני וקרובי אהוד מנור ז"ל נעדרו

 

 

 

קבוצת נשים שהשתתפה בצהריים (יום ג') בטקס הצדעה לזמר העברי לדורותיו במשכן הכנסת ניסתה להפסיק את האירוע בעקבות הענקת פרס הוקרה לזמר אייל גולן. "בושה לתת פרס לאדם כזה", צעקו חלק מהנשים. גולן אמר בתגובה לח"כ נאוה בוקר (הליכוד) שיזמה את הטקס: "בואו נתעלם מרעשי הרקע". בוקר עצמה אמרה: "אתן צועקות על אדם שלא הורשע". אשת העסקים פנינה רוזנבלום עלתה לבמה וצעקה: "זה בן אדם שיצא זכאי". ynet העביר את האירוע בשידור חי.

 

המפגינות צעקו עוד: "זו בושה וחרפה לכנסת ישראל. זנאי, מנצל קטינות". אחרי קריאות הביניים, שכללו תמלילים מעדויות הנערות נגד גולן, הורחקו המוחות מהאולם. מיד לאחר מכן שר גולן יחד עם ח"כ בוקר את שירו "צליל מיתר".

התפרעות באירוע הצדעה ליקירי הזמר העברי שם אייל גולן קיבל פרס (צילום: אלכס גמבורג )
גולן וח"כ בוקר על הבמה(צילום: אלכס גמבורג )

טקס כנס אירוע הצדעה יקירי הזמר זמר העברי עברי כנסת ישראל התפרעות נגד אייל גולן קבלת פרס  ()
האירוע נקטע בשל מחאת נשים שהשתתפו בטקס

טקס כנס אירוע הצדעה יקירי הזמר זמר העברי עברי כנסת ישראל התפרעות נגד אייל גולן קבלת פרס  ()

רני רהב, איש יחסי הציבור של גולן, אמר בתגובה: "מותר ולגיטימי להביע מחאה. זו הדמוקרטיה שלנו. זו זכותן של נשים, אבל שתהיה בנימוס. אני תומך בכל התארגנות של נשים נגד אלימות ופגיעות מיניות. אני מבין לליבן, זו מלחמת קודש, אבל חושב שבמקרה הזה זו הייתה טעות. אלה היו רק ארבע נשים מול 400 שהריעו לאייל".

 

זכייתו של גולן בפרס עוררה בימים האחרונים סערה ציבורית, על רקע החשדות נגדו בבעילה אסורה בהסכמה של קטינות וסגירת התיק בעניינו בשנת 2014 מחוסר ראיות. האירוע הוקדם בגלל טקס האשכבה לזמר יגאל בשן והלווייתו, ובתחילתו עמדו הנוכחים דקת דומייה לזכרו של בשן.

 

בטקס בלטה היעדרותם של כמה מהזוכים: עפרה פוקס, אלמנתו של אהוד מנור ז"ל, לא הגיעה לקבל את הפרס בשמו. יוזמת האירוע, ח"כ בוקר, הכריזה שפוקס לא חשה בטוב. הזמרת אילנית לא הגיעה אף היא לטקס, ונציג אקו"ם קיבל את הפרס בשמה. המנחה הכריז כי מהמלחינה נורית הירש "נבצר מלהגיע". גם בני משפחתה של המשוררת והפזמונאית נעמי שמר ז"ל לא נכחו בטקס. המפיקה טמירה ירדני לא נכחה אף היא בטקס.

 

 

אירוע ההצדעה ליקירי הזמר העברי בכנסת ישראל לזכר יגאל בשן והענקת פרס לאייל גולן נאווה בוקר (צילום: אלכס קולומויסקי)
אייל גולן לצד ח"כ נאוה בוקר בטקס בכנסת(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

ממשפחתה של נעמי שמר נמסר: "הרגשנו שאין לנו מה לחפש בטקס כזה. להבנתנו, גם בתוך השדולה התגלעו מחלוקות, וחלק מחברי הכנסת בשדולה לא מסכימים עם זהות מקבלי הפרסים ולא יגיעו לטקס, ולכן החלטנו שלא להגיע. אנחנו לא רוצים שאמא שלנו תהיה קשורה לעניינים שאין בהם הסכמה רחבה. היא מדברת לכולם, כולם שרים את השירים שלה, ואנחנו לא רוצים שהיא תיקלע לאי-הסכמה פוליטית".

 

ברקע ההיעדרויות מהטקס, המנחה גיא זו-ארץ הדגיש במהלכו כי "כל מקבלי האותות אישרו את הגעתם וביקשו להגיע". בלשכת ח"כ בוקר טענו כי חלק מהזוכים נעדרו בגלל הלוויית בשן.

התפרעות באירוע הצדעה ליקירי הזמר העברי שם אייל גולן קיבל פרס נאווה בוקר (צילום: אלכס קולומויסקי)
אחת המוחות מוצאת מן האולם(צילום: אלכס קולומויסקי)

ח"כ בוקר יזמה את האירוע כיו"ר השדולה לעידוד וקידום זמר עברי בישראל, אך בימים האחרונים, בעקבות מחאה מצד ארגוני נשים, התנערו חברים בשדולה מההחלטה להעניק אות הוקרה לגולן והודיעו כי יחרימו את הטקס. יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הבהיר כי הפרסים אינם מטעם הכנסת. אדלשטיין עצמו העניק באותה השעה את פרס יו"ר הכנסת לאיכות חיים למייסדי ארגון "מסע ישראלי" ולהדס תגרי, שפועלת למניעת תאונות עבודה.

 

אדלשטיין אמר כי "חשוב לי להדגיש ש'פרס יו"ר הכנסת לאיכות החיים' הוא הפרס היחיד המוענק על ידי הכנסת ועל ידי יו"ר הכנסת. אין אף פרס אחר מטעם הכנסת".

 

יו"ר הכנסת הוסיף: "הכנסת היא בית העם, והיא מייצגת את התקוות שלנו ואת הרצונות שלנו. ממשכן הכנסת צריכה לצאת בשורה של ערבות הדדית, של מחויבות אזרחית, של אמונה בכוח שלנו להפוך את מדינת ישראל למקום שאי אפשר להתחרות באיכות החיים שלו".

מחאה התפרעות נגד אייל גולן קיבל פרס נאווה בוקר (צילום: יהונתן אלפס)
חזיות ותחתונים של ילדות על פסל המנורה בכנסת(צילום: יהונתן אלפס)

בימים האחרונים התעורר כאמור גל מחאה ברשת בעקבות הכוונה להעניק לגולן את הפרס. בין היתר נפתחה עצומה נגד הענקת הפרס, שעד כה חתמו עליה יותר מ-32 אלף איש. בנוסף, נשים כתבו פוסטים בטוויטר ובפייסבוק תחת ההאשטאג #ישלירקחלום, כשם שירו של גולן, שבהם סיפרו מהן החלומות שלהן בהקשר של שינוי חברתי, מיגור שוביניזם גברי ותרבות האונס ועוד.

 

כחלק מפעולות המחאה נתלו בבוקר תחתונים וחזיות של ילדות סביב שלט "פותמוביל" שהודבק על פסל המנורה שמחוץ לכנסת. הנשים המוחות, פעילות "היחידה למאבק בטרור המגדרי", אמרו כי "הענקת פרס יקיר הזמר העברי לזמר אייל גולן היא יריקה בפרצופה של כל אישה שהוטרדה, הותקפה או הושפלה בשל מיניותה, של כל נערה שתמימותה נוצלה על ידי חזקים ממנה ושל כל ילדה שיש לה חלום - לגדול בסביבה בטוחה ומכבדת".

 

הן הוסיפו כי "זה אירוני שדווקא לאחר שבוע שבו החברה הישראלית הביעה בצורה כה נחרצת התנגדות לאלימות כלפי נשים, החליטה כנסת ישראל, שאמורה להיות המצפן המוסרי והערכי של המדינה, להעניק פרס למי שהתנהגותו מבזה, מחפיצה ומשפילה נשים. האם זוהי המורשת הערכית שכנסת ישראל מעוניינת להנחיל לדורות הבאים? האם היא מסתפקת בכך שהתנהגותו של הזמר לא הובילה להרשעה פלילית, כדי שיהווה מודל לחיקוי עבור גברים, נערים וילדים?".

 

עוד אמרו כי "אין לנו חלום שיקנו לנו יהלום. אנחנו שואפות לדברים הרבה יותר בסיסיים, כמו לקבל יחס מכבד ממש כאילו היינו בנות אדם, ולא חפצים שנועדו לסיפוק צרכים מיניים של גברים המנצלים את כוחם".

 

בוקר: "גולן כנראה לא נמצא בצד הנכון של המפה"

ח"כ בוקר אמרה בסיום האירוע: "זה היה מופע של צביעות ומוסר כפול. אותם ח"כים שחיממו את האווירה בכלל לא הגיעו לדיונים בשדולה על הפרס. לא שמענו אותם במקרים אחרים, כשאמנים שנויים במחלוקת קיבלו פרסים חשובים בתיאטראות מכובדים, כי להם הרי מותר הכול. אייל גולן כנראה לא נמצא בצד הנכון של המפה. זו פוליטיקה זולה, זה לא לגיטימי בעיניי, אבל לצערי זה היה צפוי.

 

היא אמרה עוד: "לא עושים דבר כזה. אני, גם אם משהו לא מצא חן בעיניי - מעולם לא הגבתי בצורה כזו. מצער מאוד שזו הרמה. עושים לו רצח אופי, ולמה - כי ככה החליט חלק מהציבור, ולא משנה מה רשויות החוק הכריעו. אצלי לא יהיו משפטי שדה. הוא קיבל אות הוקרה על תרומתו האדירה לזמר העברי. על זה הוא נבחר. לא על שום דבר אחר. גם לאייל גולן מגיע. זה אחד האמנים הפופולריים במדינת ישראל".

התפרעות באירוע הצדעה ליקירי הזמר העברי שם אייל גולן קיבל פרס נאווה בוקר (צילום: אלכס קולומויסקי)
"עושים לו רצח אופי". ח"כ בוקר וגולן(צילום: אלכס קולומויסקי)

בטקס, שנערך באודיטוריום המרכזי במשכן, הוענקו אותות ליוצרים, פזמונאים, מלחינים וזמרים ישראלים אשר הטביעו את חותמם על הזמר הישראלי. מלבד הנעדרים וגולן קיבלו את הפרס אבי סינגולדה, יוסי גיספן, ישי ריבו, עינת שרוף, האחים ראובני וארקדי דוכין.

 

"המוזיקה היא שפה אוניברסלית אחידה אשר בכוחה לגשר על מחלוקות, תפיסות ועמדות חברתיות ולחבר את כולנו יחד תחת קורת גג משותפת אחת", הסבירו מארגני הטקס את חשיבותו. "בכוחה לאחד את כל קצוות העם בישראל תחת מכנה משותף אחד, המשתקף בדמותן של המנגינות ובדמותם של הצלילים, הלחנים והשירים המוכרים והאהובים על כולנו לאורך השנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס גמבורג
גולן וח"כ בוקר בטקס
צילום: אלכס גמבורג
מומלצים