שתף קטע נבחר

תיעוד: פלסטיני מוגבל שכלית נורה בגבו בפעילות מבצעית של צה"ל בטול כרם

סרטון שפרסם "בצלם" מציג את תקרית הירי שבה נורה למוות מוחמד חבאלי, בן 22, בידי חיילים בעת פעילות מבצעית במחנה הפליטים. בצה"ל אמרו כי האירוע התרחש במהלך הפרת סדר אלימה, אך הדגישו כי "נפתחה חקירת מצ"ח. הממצאים ייבחנו על-ידי הפרקליטות הצבאית והאירוע מתוחקר ברמה הפיקודית"

לפני שבוע נורה למוות מוחמד חבאלי, פלסטיני בן 22 עם מוגבלות שכלית, תושב מחנה הפליטים טול כרם, בידי חיילי צה"ל בעת פעילות מבצעית במחנה הפליטים. תיעוד וידאו של ערוץ מקומי בטול כרם שפורסם לפני כמה ימים הראה שחבאלי נורה כשהוא עם גבו לחיילים.

 

 

התיעוד של ''בצלם'', שצולם מארבע מצלמות אבטחה בשני מוקדים שונים ברחוב, בנוסף לתיעוד הווידיאו שכבר פורסם, מאפשר לנתח את התמונה המלאה של ההתרחשות בזירת האירוע ומראה כי האזור המסוים שבו נורה חבאלי היה שקט לחלוטין וכי לא היו במקום הספציפי הפרות סדר.

 

עדויות שגבה "בצלם" יחד עם התיעוד מראים כיצד התקדמו קצין ושני חיילים לכיוון מסעדה בהמשך הרחוב ועצרו במרחק של עשרות מטרים ממנה. על פי העדויות, כמה שניות לאחר מכן ירו החיילים לעבר צעירים מול המסעדה ואלו נמלטו מהמקום.

 

ההרוג מירי צה
מוחמד חבאלי

חבאלי, הנראה בסרטון כשהוא אוחז מקל עץ ארוך, היה האחרון להתרחק. לאחר שהתקדם מספר צעדים - נורה בראשו מאחור, ממרחק של כעשרות מטרים. ירייה נוספת פגעה ברגלו של תושב טול כרם. כדקה לאחר הירי נראים שלושת החיילים כשהם מצטרפים לשאר החיילים שבאזור ועוזבים את המקום, מבלי להעניק לחבאלי או לפצוע טיפול רפואי.

 

חבאלי פונה לאחר הירי לבית החולים בטול כרם, שאליו הגיע מחוסר הכרה, כשהוא אינו נושם וללא דופק, לאחר שכשלו ניסיונות ההחייאה - נקבע מותו. הפצוע השני פונה לבית החולים ברכב אחר, שם עבר צילומי רנטגן בהם התגלה שהכדור חדר לרגלו השמאלית.

מ"בצלם" נמסר כי "בתגובה לפרסום האירוע, טען הצבא שבמקום התפתחה הפרת סדר אלימה ושעשרות פלסטינים יידו אבנים ושהחיילים הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ולאחר מכן בירי חי.

 

"בתיעוד המצולם ובעדויות שגבה בצלם מאנשים שנכחו בסביבתו של חבאלי אין זכר לדבר מכל אלה. לא ל"הפרת סדר", לא ליידוי אבנים ולא לירי של אמצעים לפיזור הפגנות. ההיפך הוא הנכון: החיילים נראים כשהם מתקדמים לאיטם, הפלסטינים משוחחים ביניהם, ואז יורים החיילים, ממרחק, בראשו של חבאלי והורגים אותו. הירי הקטלני נעשה ללא שום אזהרה, בלי כל הצדקה ובניגוד לחוק".

 

מצה"ל נמסר כי "ביחס לאירוע נפתחה בשבוע שעבר חקירת מצ"ח. בשלב זה ניתן לציין כי במהלך פעילות מבצעית של לוחמי צה"ל בטול כרם, התפתחה הפרת סדר אלימה שבמהלכה עשרות פלסטינים יידו אבנים לעבר הלוחמים. בתגובה, הלוחמים השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי חי. דווח כי פלסטיני אחד נהרג ואחר נפצע.

 

"עם סיום החקירה, ייבחנו ממצאיה על ידי הפרקליטות הצבאית. בנוסף, האירוע מתוחקר ברמה הפיקודית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים