שתף קטע נבחר

המאפיה הישראלית בקולומביה: אלו עצורי "מבצע סדום"

ראש הרשת שסרסרה בילדות ונערות עבור צעירים בטיול אחרי צבא, ישראלי שהצטלם עם קרלוס ולדראמה וגם שוטר וצעירה מקומיים: החשודים הובאו בבית המשפט, נגד 8 אחרים הוצאו צווי מעצר בינלאומיים. מדריך טיולים לאולפן ynet: "הישראלים באים עם אנרגיות, מחפשים להשתחרר"

 

 

עצורי "מבצע סדום " בבית המשפט: חמישה מהישראלים שחשודים שסרסרו בנערות וילדות בקולומביה וסיפקו "חבילות תיירות מין" לחיילים משוחררים בטיול אחרי צבא הובאו לבית המשפט במדיין, העיר השנייה בגודלה במדינה, ושמותיהם פורסמו.

 

מדובר במי שלפי התקשורת בקולומביה הוא ראש הרשת, מור זוהר, וכן חברים נוספים ב"מאפיה הישראלית", כהגדרת התביעה הכללית במדינה הדרום אמריקנית – אייל שטי, יעקב צוקדיאן ויצחק זוריברובסקי. גבריאל קוניגסברגר, שאף הוא נעצר במבצע, שוחרר לאחר שבית המשפט הגדיר את מעצרו כלא חוקי.

עצורים מאפיה ישראלית ב קולומביה סרסור ילדות ונערות מבצע סדום (צילום: AFP)
החשודים בבית המשפט(צילום: AFP)

עצורים מאפיה ישראלית ב קולומביה סרסור ילדות ונערות מבצע סדום (צילום: AFP)
שטי וראש הרשת זוהר(צילום: AFP)

עצורים מאפיה ישראלית ב קולומביה סרסור ילדות ונערות מבצע סדום (צילום: AFP)
החשודה הקולומביאנית(צילום: AFP)

לצד הישראלים, נעצרו גם שלושה קולומביאנים - השוטר מרסיאל סרמיינטו, שעל פי החשד העביר מידע מסווג לחברי הרשת הישראלית - וכן ויקטור נבארו והצעירה יוליית לוזאנו. נגד שמונה ישראלים נוספים הוצא צו מעצר בינלאומי, ובהם מי שלפי הדיווחים נחשב לראש המאפיה הישראלית במדינה, בנימין מוש.

 

שטי, שמתגורר בקרטחנה, הצטלם ביוני האחרון עם גדול שחקני קולומביה בכל הזמנים, קרלוס ולדראמה, כחלק ממיזם כדורגל חדש באזור. לצוקדיאן, בן 42, זו אינה ההסתבכות הראשונה. לפני תשע שנים הוא נעצר בחשד לשותפות במעילת ענק והונאת ביטוח בפלורידה בסך 7 מיליון דולר.

 

מתכנן התרמית - בעלי חנות יהלומים בפאלם ביץ' - טען כי חשוד נכנס לעסק שלו, קשר במסקינג טייפ עובדת לכיסא וגנב תכשיטים רבים. אותו אדם היה צוקדיאן, שאותו גייס בעלי החנות בעצמו. צוקדיאן ברח עם היהלומים ואחר כך נמלט מהמדינה, כשהבין שנלקח DNA מהכפפה שבה השתמש. בהמשך הסגיר עצמו לרשויות והודה בתרמית. ב-2013 נגזר עליו מאסר על תנאי.

עצורים מאפיה ישראלית ב קולומביה סרסור ילדות ונערות מבצע סדום (צילום: AFP)
מימין: שטי, זוהר ושלושת החשודים המקומיים(צילום: AFP)

עצורים מאפיה ישראלית ב קולומביה סרסור ילדות ונערות מבצע סדום (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

קרלוס ולדראמה אייל שטי עצור קולומביה מאפיה ישראלית ()
שטי לצד ולדראמה

החקירה בקולומביה, שכונתה "מבצע סדום", נמשכה שנתיים והחלה לאחר חיסול הישראלי שי עזרן במדיין בקיץ 2016. בקולומביה אמרו כי כבר בתחילה עלה החשד שישראלים מעורבים ברצח, וכעת הסברה היא שהחשוד המרכזי הוא אסי בן מוש, בעלי מלון נופש שהיה על פי החשד ממארגני תיירות המין. הוא גורש מקולומביה בשנה שעברה.

 

במסגרת "חבילת התיירות" ששיווקה הרשת, הישראלים התגוררו במלונות והשתתפו בסיורים על יאכטות ובמסיבות מוזיקה שבהם הועמדו לרשותם קטינות, צעירות ונשים כ"שפחות מין" וכן סופקו להם סמים. לפי התובע הכללי במדינה הדרום-אמריקנית, במהלך החקירה נגבו 21 עדויות מקורבנות.  

עצורים קולומביה סחר במנשים ()
ספא בנחמין בטגנגה

קאסה מדיין  ()
קאסה מדיין

קאסה יפתח ()
קאסה יפתח

מהעדויות עולה כי הקטינות חויבו ליטול חלק בקבוצת הוואטסאפ "פורים". ערוץ תקשורת זה נוצר בכל עיר על ידי ראשי הרשת במטרה לשמש מנגנון לחץ והפחדה, וכדי לזמן את הנערות למלונות שבהם התארחו הישראלים.

 

המשטרה המקומית פשטה גם על כמה מלונות ואכסניות שהיו שייכים לסרסורים לכאורה, ולמעשה שימשו כמוקדי תיירות המין לחיילים משוחררים. לפי הקולומביאנים, מדובר בספא בנחמין בעיירה טגנגה, שהיה בבעלות בן מוש, בהוטל קאסה מדיין, בקאסה יפתח בבירה בוגוטה ובקאסה גולן שבקרטחנה.

 

נעם סלע, מדריך טיולים בקולומביה, אמר לאולפן ynet כי "תופעת החגיגות הפרועות אינה אופיינית רק לישראלים ואינה מתקיימת אך ורק בקולומביה. נפגשתי עם אנשים שהיו במסיבות כאלה ובדרך כלל מדובר בישראלים שמקימים הוסטלים, שאליהם מגיעים ישראלים עם האנרגיות הישראליות, אחרי צבא, חבר'ה שמחפשים להשתחרר. יש שם צעירים שמגיעים לשם ואומרים - אנחנו רוצים לחגוג, רוצים מסיבות. אם אתם חושבים שהדבר הזה מתבצע רק בקולומביה אני מציע לכולם לפקוח עיניים ולראות מה קורה בארץ".

 

אלכסנדרה לוקש ואטילה שומפלבי השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הצעירה הקולומביאנית העצורה
צילום: AFP
מומלצים