שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בניגוד להערכה הקודמת, החשמל הביתי צפוי להתייקר בינואר בין 6.5% ל-8.1%

  עפ"י הערכה קודמת של רשות החשמל התעריף היה אמור לעלות בינואר בכ-6%. כעת מוסרת רשות החשמל שחישובים עדכניים כוללים את עלויות התשתית, ולכן ההתייקרות לצרכן הביתי עשויה להגיע אפילו עד 8.1%

   

   

  השימוע בנוגע להתייקרות הצפויה בתעריף החשמל עוד לא הסתיים, וכבר הוא מתעדכן לרעה - לפי חישובים עדכניים שעשתה רשות החשמל התעריף הממוצע לצרכן הביתי יתייקר בינואר הקרוב בשיעור שבין 6.5% ל-8.1%. כך נודע ל"כלכליסט".

   

  התייקרות תעריפי החשמל: "אנשים צריכים להבין שעובדים עלינו"

   

  אחד הראשונים שעלו על בעיות בחישוב המקורי בחישוב המקורי היה עו"ד נדב אולגן ממשרד עו"ד ארדינסט בן נתן טולידאנו, שניתח את השימוע של רשות החשמל ומצא לטענתו אי דיוקים בחישובי הרשות.

    (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
  (צילום: Shutterstock)

   

  לטענת אולגן, רשות החשמל פיצלה בינואר 2018 את תעריף התשתית בתצורתו הנוכחית לשני רכיבים: תעריף הזרמה (באג' לקוט"ש לפי שימוש), ותעריף תשתית קבוע (בשקל לגודל החיבור). לפיכך, הפרדה זו אינה מאפשרת לכאורה לערוך השוואה אפקטיבית של השינוי שירשם בינואר, כלומר ההתייקרות שרשות החשמל סימנה בשיעור של כ-6%.

    

  אז מה תהיה ההתייקרות שכולם נרגיש בכיס כבר בעוד שלושה שבועות? לפי אולגן, "האמור בהודעת הרשות ביחס לשימוע, אינו מדויק". הוא מסביר כי "לפי הודעת הרשות צפוי תעריף החשמל לעלות בממוצע לצרכן הביתי בכ-6% ויעמוד מעתה על כ-49 אג' לקוט"ש (לא כולל מע"מ - ל"ג), הרי שלפי חישובנו יעמוד שיעור העלייה, כאשר מביאים בחשבון את שני רכיבי תעריף התשתית, על כ-7.5% לצרכן ביתי שגודל החיבור שלו 25 אמפר ועל כ-10% לצרכן ביתי שגודל החיבור שלו 40 אמפר".

   

  לפי אולגן נכונים והניתוח שמשרדו עשה מדויק יותר מזה של רשות החשמל, אזי בתים חדשים מהשנים האחרונות, שמחזיקים חיבור של 40 אמפר, יספגו זינוק של כ-10% בתעריף החשמל. הדרך היחידה להישאר בטווח ה-6% עליה הצהירה הרשות היא לתת פטור לשנת אחת מעמלת תשתית שפוצלה בינואר 2018.

    

  מרשות החשמל נמסר בתגובה שחישובים עדכניים כוללים את עלויות התשתית ולכן ההתייקרות לצרכן הביתי תנוע בין 6.5% ל-8.1%.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים