שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עימות מצולם בבית הלבן, טראמפ: "אשבית את הממשל"
  הנשיא נפגש לראשונה עם מנהיגי הדמוקרטים שוּמר ופלוסי והטונים עלו מהר. טראמפ דרש מימון לחומה בגבול מקסיקו ואיים: "אם לא נקבל את מה שאנחנו רוצים אשבית את הממשל". כשפלוסי אמרה שאין לו רוב בבית הנבחרים קטע אותה: "ננסי, יש לי". שומר: "התפרצות הזעם לא תעזור לו"

  נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התעמת הערב (יום ג') בפומבי בבית הלבן עם מנהיגי המפלגה הדמוקרטית, ואיים להשבית את הממשל אם הקונגרס לא יספק את הכסף שלדבריו דרוש כדי להקים בגבול מקסיקו את החומה שבעזרתה הוא רוצה למנוע הסתננות של מהגרים. היה זה עימות גלוי יוצא דופן, כזה שנדיר לראות מול המצלמות.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  נשיא ארה
  טראמפ מול שומר. "גאה להשבית בגלל הביטחון"(צילום: MCT)
  נשיא ארה
  (צילום: MCT)

  טראמפ השמיע את הדברים בפגישה מתוחה בינו לבין מנהיג הדמוקרטים בסנאט צ'אק שומר ומנהיגת הדמוקרטים בבית הנבחרים ננסי פלוסי. הממשל האמריקני בוחן בימים אלה את האפשרות של השבתה חלקית החל מ-21 בדצמבר, אז יפוג תוקף תקציבן של כמה משלוחותיו.

   

  המפגש הערב עם שומר ופלוסי היה הראשון של טראמפ עם מנהיגי הדמוקרטים מאז בחירות האמצע בחודש שעבר, שבהן כבשו הדמוקרטים את בית הנבחרים וקבעו מציאות חדשה בוושינגטון: אם בשנתיים הראשונות לכהונתו של טראמפ שלטו הרפובליקנים הן בסנאט והן בבית הנבחרים, כעת תהיה להם אחיזה בסנאט בלבד, והממשל הרפובליקני יצטרך לעשות ויתורים לדמוקרטים כדי להעביר חוקים.

  נשיא ארה
  נשיא ארה"ב. "ננסי, יש לי"(צילום: MCT)

  במעין קדימון למערכת היחסים הצפויה בין שני המחנות בשנתיים הבאות התווכחו טראמפ, שומר ופלוסי בשידור חי מול מצלמות הטלוויזיה בחדר הסגלגל. הפגישה החלה כפגישה מנומסת, אבל ברגע שהנשיא הזכיר את החומה בגבול מקסיקו העניינים הסלימו מהר.

   

  טראמפ אמר שהמימון לבניית החומה הענקית נחוץ. "אם לא נקבל את מה שאנחנו רוצים בדרך זו או אחרת – בעזרתכם, בעזרת הצבא או בעזרת מה שתרצו – אשבית את הממשל", אמר טראמפ. "אני אעשה את העבודה. אני אהיה זה שישבית אותו". הוא פנה לשומר והזהיר: "אני גאה להשבית את הממשל בגלל אבטחת הגבולות, צ'אק, כי האנשים במדינה הזאת לא רוצים שפושעים ואנשים שיש להם הרבה בעיות וסמים יזרמו לתוך המדינה שלנו".

   

  הדוברת: טראמפ שמח שצילמתם את זה

  טראמפ התעמת עם שומר ופלוסי על השאלה אם מימון החומה יכול לקבל את אישור בית הנבחרים או הסנאט בלי קולות הדמוקרטים, והתפרץ כמה פעמים לדבריהם. כשפלוסי אמרה שאין לו את תמיכת בית הנבחרים קטע אותה טראמפ וענה: "ננסי, יש לי".

  נשיא ארה
  טראמפ: "אנחנו מתווכחים באופן ידידותי"(צילום: MCT)

  "אם הייתי צריך את הקולות לחומה בבית הנבחרים הייתי משיג אותם במכה, זה היה קורה", התרברב טראמפ, ופלוסי השיבה לו: "אם ככה – קדימה, תעשה את זה, קדימה". סגן הנשיא מייק פנס ישב בצד בשקט ובפנים חתומות. פלוסי אמרה לטראמפ: "אני לא חושבת שאנחנו צריכים לנהל את הוויכוח על זה מול התקשורת", והוא השיב: "אנחנו עושים את זה באופן ידידותי מאוד".

   

  אחרי שפלוסי ושומר ציינו את ההצלחה של הדמוקרטים בבחירות אמצע הכהונה שאל טראמפ בציניות אם לא היו אלה הרפובליקנים שניצחו בבחירות לסנאט ואף הגדילו בו מעט את הרוב שלהם. שומר השיב בחיוך: "כשהנשיא מתרברב שהוא ניצח בצפון דקוטה ובאריזונה הוא באמת בבעיה".

  נשיא ארה
  פנס ישב בשקט ובפנים חתומות(צילום: EPA)

  נשיא ארה
  שומר ופלוסי. "התפרצות זעם"(צילום: MCT)

  בקושי חצי שעה חלפה עד שהדמוקרטים יצאו מהפגישה הסגורה שערכו עם טראמפ אחר כך – והשמיעו אזהרות חמורות: "ה'השבתת-טראמפ' הזאת, התפרצות הזעם שלו, לא תשיג לו את החומה שלו – והיא תפגע בהרבה אנשים", אמר שומר. טראמפ דורש לקבל עבור החומה שלו, שבנייתה מתעכבת כבר זמן רב, הרבה יותר מ-1.6 מיליארד הדולרים שהסנאט הסכים להקצות לאבטחת הגבול הדרומי.

   

  אחרי הפגישה הפרטית אמרה דוברת הבית הלבן שרה סנדרס כי בין הצדדים היה "דיאלוג בונה" וכי טראמפ "אסיר תודה" על כך שהוא תועד נלחם למען הגנת הגבולות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים