שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ניק קייב נגד ה-BDS: "החרם על ישראל פחדני ומביש"

  המוזיקאי ניק קייב התייצב לצד ישראל ונגד תנועת ה-BDS: "אני מופיע בישראל כעמדה עקרונית נגד מי שרוצה להתנהג בבריונות, לבייש ולהשתיק מוזיקאים", ענה כשנשאל על עמדתו כלפי החרם התרבותי על המדינה

  הוא מילא פעמיים את היכל מנורה מבטחים בתל-אביב, באחת מההופעות הטובות שהיו כאן בשנת 2017 ונהנה מעדת מעריצים גדולה. עכשיו המוזיקאי האוסטרלי הוותיק ניק קייב מתייצב לצידה של ישראל, ויוצא להגנתה אל מול תומכי ה-BDS והקריאות לחרם אמנים.

   

  ניק קייב: "החרם התרבותי על ישראל הוא פחדני ומביש" (צילום: אורית פניני) (צילום: אורית פניני)
  ניק קייב: "החרם התרבותי על ישראל הוא פחדני ומביש"(צילום: אורית פניני)

  באתר האינטרנט של קייב שבו הוא עונה באופן אישי לשאלות מעריצים, הוא נשאל על עמדתו ביחס לחרם על ישראל. בתשובתו גילה הזמר שגם אותו ניסו לשכנע תומכי ה-BDS שלא להופיע כאן, אך הוא דחה את הקריאות. בתגובתו צירף הזמר את המכתב שהעביר בזמנו למוזיקאי בריאן אינו, מהאמנים הבולטים בבריטניה שתומכים ב-BDS, לצד רוג'ר ווטרס.

   

  קייב הבהיר כי הוא לא תומך בממשלת ישראל הנוכחית, אבל הוא מתנגד להנחה שההחלטה להופיע במדינה מהווה הסכמה שבשתיקה עם מדיניות הממשלה. המוזיקאי סיפר על מודעותו הרבה לסבל הפלסטינים והרחיב על הפעילות שלו למענם, שכוללת גיוס כספים. אך באותה נשימה הכריז שהוא מתנגד לחרם. "החרם התרבותי על ישראל הוא פחדני ומביש", אמר, "למעשה, זה חלק מהסיבה שבגללה אני מופיע בישראל. לא כתמיכה בישות פוליטית כלשהי, אלא כעמדה עקרונית נגד מי שרוצה להתנהג בבריונות, לבייש ולהשתיק מוזיקאים".

   

  קייב הסביר למעריץ כי החרם יכול להביא להתחפרות ישראל בעמדות ניציות, וטען כי להחלטה להופיע בארץ ולהשמיע לציבור את דעתו יש השפעה גדולה יותר. "בסופו של דבר ישראל היא דמוקרטיה אמיתית, תוססת ומתפקדת", מסכם הזמר, "ולבוא במגע עם ישראלים שמצביעים עשוי לעזור יותר מאשר להפחיד אמנים או לסגור דרכי הידברות".

   

  אין זו הפעם הראשונה שקייב יוצא נגד תנועת ה-BDS, במסיבת העיתונאים שקיים בארץ לקראת הופעותיו כאן אמר: "אני כאן כי אני אוהב את ישראל וכי זה חשוב בעיניי להביע את העמדה שאי אפשר להשתיק מוזיקאים. במובן מסוים אני כאן בגלל ה-BDS".

   

  בתחילת השבוע נודע כי להקת ה-UK Pink Floyd Experience, הרכב המחווה ללהקת פינק פלויד, ביטלה את הגעתה לישראל בעקבות לחץ שהפעיל עליה רוג'ר ווטרס. מוקדם יותר השנה, ביטלו את הופעותיהן שהיו אמורות להתקיים בקיץ, הזמרות לורד  ולנה דל ריי. אולם תום יורק, סולן להקת רדיוהד, שכן הגיעה לארץ בקיץ 2017, תמך בעמדתו של קייב ואמר, "להופיע במדינה מסוימת זה לא אותו דבר כמו לתמוך בממשלה שלה". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אורית פניני
  ניק קייב תומך בישראל
  צילום: אורית פניני
  לאתר ההטבות
  מומלצים