שתף קטע נבחר

הפקירו חיילת למוות במסיבת טבע: 3 נאשמים בהריגת טוהר

יותר משנה אחרי שטוהר דוד התמוטטה ומתה, הוגש כתב אישום נגד שלושה מהמעורבים: הותירו אותה במשך שעות בארגז טנדר, אף שפרכסה. באישום נכתב כי הם "ידעו שמעשיהם ומחדליהם צפויים לגרום למות החיילת"

טוהר דוד ()
התמוטטה על רחבת הריקודים. טוהר דוד
 

פרקליטות מחוז דרום הגישה היום (ד') לבית המשפט המחוזי בבאר שבע כתב אישום נגד שלושה בגין הריגתה של החיילת טוהר דוד במסיבת טבע בדרום הארץ באוגוסט 2017. שניים מהנאשמים, ליאון בגיו (32) מאשלים ושלמה פשרל (38) מבת ים, ארגנו את המסיבה אך לא שכרו שירותי אמבולנס או צוות רפואי שיעמוד בכוננות ויגיש עזרה רפואית.

 

השניים לא קיבלו רישיון לקיום המסיבה מטעם המועצה האזורית בני שמעון. לו היו פונים לקבלת הרישיון מטעמה, היו נדרשים, בין היתר, להוכיח למועצה כי כחלק מההכנות למסיבה הם שכרו שירותי אמבולנס עם צוות רפואי מקצועי. הנאשם השלישי, עמרי חיון (34) מערד, עבד במסיבה כמוכר כרטיסים.

 

טוהר הגיעה למסיבה יחד עם ידידה, מתן ג'מיל, בסביבות השעה 4:00, ובמקום היו מאות אנשים. בשעה 6:00 לערך לקחו ג'מיל וטוהר סם יחדיו, ככל הנראה אסיד. לאחר מכן הלכה טוהר לרקוד והתמוטטה על רחבת הריקודים. היא החלה לפרכס ודם יצא מפיה. בליינים אחרים ניסו לסייע לה ובגיו ופשרל הגיעו למקום והרחיקו אותה מהרחבה. הם הבינו שמצבה חמור, ובליינים אחרים אמרו להם שיש לפנותה בדחיפות לבית החולים.

הפינוי של טוהר דוד ממסיבת הטבע ()
הפינוי של טוהר דוד ממסיבת הטבע

המזרון בו הושכבה החיילת טוהר דוד לפני מותה  ()
המזרן שבו הושכבה החיילת לפני מותה

בשעה 6:10 העלו את טוהר לטנדר של פשרל והם החלו לנסוע לכיוון כביש 31 כדי לפנותה לבית החולים. בשעה 6:45 התקשר בגיו לחיון, שהציג עצמו כסטודנט לרפואה וחובש. חיון אמר שאין צורך לפנות אותה, שהוא יודע איך מטפלים במקרים כמו שלה וביקש שיחזרו למסיבה. לפי האישום, למרות שבגיו ידע שמצבה של טוהר חמור הוא הסתובב לאחור. בכל אותו זמן היא הייתה ללא הכרה, דם יצא מפיה והלסת שלה והשרירים נעולים. חיון אמר שיחנו את הרכב בצל, כשטוהר שוכבת בארגז הרכב. 

 

כתב האישום, שהוגש לאחר חקירה של משטרת רהט, מתאר כי בגיו ופשרל המשיכו בשגרת עבודתם במתחם המסיבה ולא התעניינו במצבה של טוהר, שהושארה על ידם לשכב בארגז הטנדר. אור איילון, שהיה עם טוהר מהרגע בו הועלתה לראשונה לארגז הטנדר ועד לשעה 08:30 לערך, הפציר בכל הנאשמים פעם אחר פעם לפנות את המנוחה לבית החולים, וזאת למראה מצבה הקשה.

 

בגיו ופשרל טענו כי הם יודעים כיצד לטפל במנוחה והדגישו בפניו, כי אם יפנו אותה, יאלצו להפסיק את המסיבה. אנשים נוספים שהגיעו למקום שבו שכבה המנוחה, הציעו לפנות את טוהר מהמקום, אולם הנאשמים מנעו את פינויה וטענו כי הם מטפלים בה.

 

 

בסביבות השעה 8:30 הלך איילון לחפש את חבריה של טוהר עמם הגיעה למסיבה. מעת לעת בדק חיון את מצבה, ובמקביל המשיך בעבודתו במתחם. לפי האישום, בשום שלב לא העניק חיון למנוחה טיפול רפואי כלשהו.

 

רק בסביבות השעה 10:30, אחרי שמצבה הידרדר וחיון הבחין שאין לה דופק, הוא הודיע לבגיו כי יש להזמין אמבולנס ולפנות אותה לקבלת טיפול רפואי. השניים התקשרו למד"א ונסעו עם טוהר לצומת להבים. משם היא פונתה לבית החולים סורוקה בבאר שבע. צוות מד"א הצליח להשיב לה את הדופק אך היא נותרה מחוסרת הכרה. היא טופלה בבית החולים ביחידה לטיפול נמרץ, אולם מצבה המשיך להידרדר וכעבור יומיים נקבע מותה.

 

הפרקליטות האשימה את כל השלושה בהריגה. "בגיו ופרשל, בהיותם המארגנים של המסיבה, וחיון, בהיותו מי שהציג את עצמו כבעל ידע רפואי, גרמו למותה של המנוחה ביודעם, כי כתוצאה ממעשיהם ומחדליהם שלהלן הם צפויים לגרום למותה של המנוחה ובנטלם סיכון בלתי סביר לגרימת תוצאה זו", נכתב באישום.

 

עוד נכתב אישום כי בגיו ופשרל ידעו כי ללא צוות רפואי מקצועי, הם מונעים טיפול מקצועי ודחוף ממי שעשוי להזדקק לו. חיון, לפי האישום, לא העניק לטוהר טיפול רפואי אחרי שהובאה חזרה למסיבה ולא התריע בפני איש כי אין ביכולתו לטפל בה ויש לפנותה לבית החולים.

רועי אטיאס ()
עו"ד רועי אטיאס שמייצג את אחד החשודים

עו
עורכי הדין אייל הדר ושלום פיניאה

את הנאשמים מייצגים עורכי הדין שלום פיניאה, אייל הדר ורועי אטיאס. עורכי הדין הדר ופיניאה מסרו כי "כפי שצוין בהרחבה כבר במהלך השימוע, חיון נשכר לשמש כרטיסן במסיבת הטבע בה התרחש האירוע הטראגי. ככזה, לא נשא באחריות כלשהי לשלום ולביטחון החוגגים וממילא עצתו או המלצתו הרפואית אינה מחייבת, אינה מוסמכת ובוודאי שאינה מנחה. נוכח מעמדו באירוע, לא ברור האופן שבו מבקשת המאשימה לבסס נגד חיון עבירה כה חמורה. הדברים ילובנו בבית המשפט".

 

עו"ד אטיאס מסר אחרי הגשת כתב האישום: "על פניו ברור שיש חלוקה ברמות האחריות של כל אחד מן המעורבים. פשרל, לא ידע ולא היה עליו לדעת שמישהי נמצאת במצוקה כזו או אחרת. ליחס לו את האשמה למותה הטרגי זו טעות משפטית ומוסרית. אנחנו נוכיח את חפותו בבית המשפט".

 

עו"ד בועז קניג, המייצג את משפחת דוד, מסר: "אני מברך על החלטת הפרקליטות לקבל את הטענה שלנו להגיש את כתב האישום בעבירת הריגה ולא גרימת מוות. זו החלטה חשובה ואמיצה ונראה כי זה התיק וזהו המקרה שבו יש למצות את האשמה".

 

רועי רובינשטיין השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים