שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  צה"ל: הושגו הבנות עם הצבא הרוסי, תימשך העבודה המשותפת

  שלושה חודשים אחרי פרוץ המשבר בעקבות יירוט המטוס הרוסי בשמי סוריה, הציגו קציני צה"ל לעמיתיהם במוסקבה פרטים על אודות המבצע לנטרול המנהרות לאורך גבול לבנון. המשלחת הישראלית הדגישה את המדיניות להמשיך ולפעול נגד ההתבססות האיראנית והתחמשות חיזבאללה בסוריה

   

  ביקור משלחת צה"ל במוסקבה

  ביקור משלחת צה"ל במוסקבה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  משלחת צה"ל לרוסיה בראשות ראש אגף המבצעים, אלוף אהרון חליוה, תמריא הערב (יום ד') חזרה לארץ בתום מפגש של קבוצות עבודה בכירות של שני הצבאות. מדובר צה"ל נמסר כי המפגש, שנערך בהמשך לשיח בין מנהיגי המדינות, התנהל באווירה טובה עניינית ומקצועית - ובמהלכו הציגו קציני צה"ל בפני עמיתיהם הרוסים את פרטי מבצע "מגן צפוני".

  פגישה משלחת צה
  בכירי שני הצבאות במפגש ברוסיה(צילום: דובר צה"ל)

  פגישה משלחת צה
  (צילום: דובר צה"ל)

  נושא מרכזי נוסף עסק בקידום התהליך לשיפור מנגנון מניעת החיכוך בין שני הצבאות בזירה הצפונית. צה"ל הציג במפגש את מדיניותו להמשיך ולפעול נגד ההתבססות האיראנית והתחמשות ארגון חיזבאללה בסוריה. עוד נמסר כי בין המשלחות הושגו הבנות והן סיכמו על המשך עבודה משותפת.

   

  פרשננו רון בן ישי מציין כי המשבר עם הרוסים נמצא בתהליך של יישוב והסדרה. הביקור של משלחת צה"ל בראשות ראש אגף המבצעים במוסקבה לא יהיה צעד חד פעמי אלא, כפי שסוכם, מהווה למעשה חידוש המגעים השוטפים בין מערכת הביטחון הישראלית ומערכת הביטחון הרוסית, כולל דיאלוג בנושאים אסטרטגיים שאינם קשורים ישירות למנגנון תיאום הצבאי מונע החיכוכים וההתנגשויות (דה-קונפליקציה) בין הכוחות הרוסיים בסוריה לבין חיל האוויר וגורמים אחרים בצה"ל.

   

  התיאום האסטרטגי הזה בין הממסד הביטחוני הישראלי לממסד הביטחוני הרוסי הופסק בעקבות האירוע בספטמבר השנה, שבו הופל מטוס הביון הרוסי מדגם אליושין על ידי סוללות טילי קרקע-אוויר סוריות. הרוסים האשימו את ישראל במסירת מידע לא מדויק על האזור שבו תקף חיל האוויר בסוריה וכי ההתרעה ניתנה להם לא מספיק מוקדם באופן שיכלו להרחיק את מטוסיהם מאזור התקיפה.

   

  רוב הטענות הרוסיות נסתרו על ידי ישראל, אבל הרוסים ממשיכים לדרוש מישראל נתונים מדויקים על מיקומה המדויק של המטרה שתותקף והרבה זמן מראש. ישראל לא מסכימה לדרישות הרוסיות וגם לא הושגה בעניין הסכמה בשיחות הצבאיות שהיו היום במוסקבה. אבל – וזה ההישג העיקרי, הקצינים הישראלים והרוסים הסכימו להמשיך בדיאלוג ביניהם במטרה להגיע לסיכומים מחייבים בעתיד באשר לשיטות ונוהלי התיאום לפני שישראל פועלת בסוריה באזור ובאופן שעלול לסכן את הכוחות הרוסיים.

   

  הרוסים, כאמור, דורשים עדיין נתונים יותר מדויקים וישראל מנסה למנוע מצב שבו הרוסים יוכלו ליידע מראש את הסורים מה יותקף ומתי, מספיק זמן מראש כדי לסכל את ההתקפה או להשמיד את החימושים שישראל משגרת. באשר לדיאלוג האסטרטגי, הוא נמשך וישראל עדכנה כאמור את רוסיה על מבצע "מגן צפוני" שבעקיפין עשוי להשפיע גם על הזירה הסורית וגם על הרוסים.

  פגישת נתניהו ופוטין (צילום: EPA)
  נשיא רוסיה פוטין וראש הממשלה נתניהו(צילום: EPA)

   

  שתי השיחות של נתניהו ופוטין

  ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בשבת עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ועדכן אותו על התקדמות מבצע צה"ל לאורך גבול לבנון.

   

  שגרירות רוסיה בישראל צייצה בחשבון הטוויטר שלה כי פוטין הדגיש את חשיבותה של החלטה 1701 של מועצת הביטחון של האו"ם בעקבות מלחמת לבנון השנייה. "הנשיא חזר על נחיצות שיתוף הפעולה עם יוניפי"ל וקרא לשמור על הגבול שהוסכם בין ישראל ללבנון", כתבו הרוסים וציינו כי שני המנהיגים סיכמו לקדם את ההכנות לפגישה בארבע עיניים שתיערך בהקדם.

   

  עוד צוין אז כי השניים שוחחו על המצב בסוריה, וחזרו על חשיבות העבודה הצמודה בין משרדי הביטחון של שתי המדינות בכל הנוגע לפעילות במרחב. שלושה חודשים לאחר הפלת המטוס הרוסי בסוריה, פוטין הדגיש פעם נוספת בפני נתניהו את חשיבות שיתוף הפעולה בין הצבאות.

   

  לשכת ראש הממשלה אישרה את הפרטים, והוסיפה כי ראש הממשלה חזר והדגיש את מדיניותה של ישראל למנוע את ההתבססות האיראנית בסוריה ולפעול נגד התוקפנות של איראן וחיזבאללה.

   

  השיחה בין שני המנהיגים נערכה כחודש לאחר פגישתם בשולי אירוע בארמון האליזה בצרפת, במסגרת האירועים לציון 100 שנה לסיום מלחמת העולם הראשונה. נתניהו אמר אז כי השיחה בין השניים הייתה "טובה ועניינית". הפגישה בין השניים בחודש שעבר הייתה הראשונה מאז שאנשי נ"מ סורים הפילו את מטוס הביון הרוסי בספטמבר, במהלך תקיפה שביצעה כאמור ישראל בסוריה. במוסקבה האשימו אז את ישראל כאחראית להפלת המטוס. 

   

  עצם קיומו של הדיאלוג האסטרטגי מעיד שבשתי השיחות האחרונות של נתניהו עם פוטין הושגו רגיעה ונרמול היחסים בין רוסיה לישראל וכנראה גם חודשה ההבנה שגם רוסיה וגם ישראל. כל צד מכבד את האינטרסים של הצד השני ובלבד שאינם מסכנים ופוגעים באינטרסים שלו עצמו.

   

  איתמר אייכנר השתתף בהכנת הידיעה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דובר צה"ל
  המפגש בין בכירי הצבאות במוסקבה
  צילום: דובר צה"ל
  מומלצים