שתף קטע נבחר

לפני קבורתו: לתינוק שיולד בעקבות הפיגוע ניתן שם - עמיעד ישראל

עשרות בני אדם השתתפו בהלוויית התינוק בן שלושה ימים שיולד לאחר הפיגוע בכניסה לעפרה, שבו נפצעו הוריו. סבו ספד: "אין הרבה אנשים שחיו הרבה מאוד שנים, שהצליחו לאחד את עם ישראל כמוך". הורי התינוק עדיין מאושפזים בבית החולים

 

 

בחלקת הצור בבית העלמין הר הזיתים בירושלים הובא אמש (יום ד') למנוחות התינוק שיולד בעקבות פציעת אמו שירה איש-רן בפיגוע ביום ראשון בכניסה ליישוב עפרה בבנימין. עשרות בני אדם ליוו את התינוק עמיעד ישראל ז"ל בדרכו האחרונה, ואילו הוריו - האם שירה והאב עמיחי - נותרו בבית החולים. בעצת רבנים נערך לתינוק טקס ברית כדי לתת לו שם.

 

הרב רפאל איש-רן, סבו של התינוק, ספד בדמעות: "אתה יקירי, אתה יקר לנו. בני ציון הם אלו שבונים את ארץ ישראל ואתה לא הספקת בחיים הקצרים שלך. אין הרבה אנשים שחיו הרבה מאוד שנים שהצליחו לאחד את עם ישראל כמו שאתה. הבאת הרבה אור ועם האור שלך נסלק את כל החושך שלהם".

 

הסב הוסיף: "אבא שלך ואימא שלך, אם הייתי יכול לצטט מילה במילה את השמחות שלהם למרות הכאב, איזה עוצמות רוחניות. בהלכה כתוב שצריך לתת שם לתינוק - אז ההורים שלך נתנו לך שם, והשם הוא בעל משמעות גדולה: עמיעד ישראל. עמנו פה לעד, עם ישראל פה לעולמי עולמים".

הלוויה של התינוק עמיעד ישראל (צילום: אוהד צויגנברג)
הלוויית התינוק עמיעד ישראל איש-רן ז"ל(צילום: אוהד צויגנברג)

הלוויה של התינוק עמיעד ישראל (צילום: גיל יוחנן)
"עמנו פה לעד, עם ישראל פה לעולמי עולמים". הסב הרב רפאל איש-רן בהלוויה(צילום: גיל יוחנן)

הלוויה של התינוק עמיעד ישראל (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

הלוויה של התינוק עמיעד ישראל (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

חיים סילברשיין, סבו השני של התינוק, אמר: "ילדינו האהובים שוכבים כעת פצועים בשערי צדק ומטופלים על ידי צוות של מלאכים. התחתנתם רק לפני תשעה חודשים בשמחה כה גדולה, זוג מושלם. וכשהתבשרנו על ההיריון - איזו שמחה - נכד ראשון, נין ראשון. הדלקת נר שמיני בבית ההורים של עמיחי. חודש שביעי וההתרגשות מתגברת.

 

"נסעתם הביתה והמתנתם בתמימות בתחנת האוטובוס ליד עפרה - ואז צרור כדורים קוטע את השמחה, הציפייה והחלומות. בנס גלוי חיי שירה ועמיחי ניצלו. לדאבוננו, אחרי מאבק - התינוק נכנע לרצח המתועב. מדוע רוצח נתעב ושפל מכוון את נשקו אל עבר אישה הרה? מכאן, בהר הזיתים בלב ירושלים, אנחנו מכריזים: לא תצליחו, לעולם לא תצליחו, אנחנו חזקים יותר מכם".  

 

גם הרב של צפת שמואל אליהו השתתף בהלוויה. "התינוק הזה שאנחנו מלווים כעת למנוחת עולמים הוא התינוק הקטן ביותר שנרצח על ידי מחבלים", ספד הרב אליהו. "מבחינתם, כל זיק של חיים צריך לכבות אותו. הלב של כל עם ישראל פעם עם הלב של התינוק הזה ושל הוריו שנמצאים בבית החולים. שמהאבל הזה יצמחו חיים".

 

יוסי דגן, ראש המועצה אזורית שומרון, אמר בהלוויה: "נקמת דם ילד קטן לא ברא השטן. השומרון איבד השנה ארבעה נשים בפיגועי טרור, ועכשיו אנחנו קוברים את החמישי - תינוק בן יומו. מול מי אנחנו עומדים, איזה אנשים שפלים. אנחנו לא נסתפק יותר בטיפול כירורגי של תפיסת המחבל".

 

"עד מתי יישפך דם יהודי?",שאל דגן. "נמאס מהרפיסות, אנחנו דורשים פעולות תגמול. אנחנו דורשים ממך אדוני ראש הממשלה שתכריז עכשיו על בניית ישוב חדש ליד הישוב אלון מורה לזכר עמיעד ישראל התינוק הקטן, סמוך ליישוב בו מתגוררים הוריו. אנחנו נשבעים כאן שאנחנו ננקום את מותו של עמיעד ישראל בבנייה".

 

 פצועים פיגוע ירי עפרה נשואים  (צילום: מתוך היוטיוב של שירה איש-רן (סילברשטיין))
ההורים שירה ועמיחי איש-רן. נותרו בבית החולים (צילום: מתוך היוטיוב של שירה איש-רן (סילברשטיין))

הרופאים בפגיית בית החולים שערי צדק בבירה נאבקו במשך שלושה ימים על חייו של התינוק, עד שנאלצו לקבוע את מותו. אתמול בשעות הבוקר עוד הספיקו ההורים, שירה ועמיחי שאף הוא נפצע בפיגוע, לראות את בנם לראשונה בפגייה.

 

ד"ר אלונה בן נון, מנהלת הפגייה במרכז הרפואי שערי צדק, אמרה: "התינוק הגיע אלינו לאחר שסבל מפגיעות רב מערכתיות וקשות מאוד, הוא קיבל את הטיפול המקסימלי שאפשר להציע בטיפול נמרץ. התינוק לא שרד את פציעותיו הקשות ונאלצנו לקבוע את מותו. התינוק מת כשהוא עטוף באהבת משפחתו ואנחנו מבקשים למסור לעם ישראל רק בשורות טובות".

 

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ציטט בהודעת האבל שפרסם את השיר "משל הגוזל" שכתב אלי אליהו:

 

"רָאִיתִי גּוֹזָל שֶׁנִּשְׁמַט מֵהַקֵּן אַרְצָה,

 

וְהוֹרָיו נוֹתְנִים אֶת קוֹלָם מֵעָלָיו.

 

וְהֵם אֵינָם יְכוֹלִים לְהַשִּיבוֹ אֵלֵיהם,

 

וְהוּא אֵינוֹ יָכול לָשׁוּב עַל עִקְּבֹתֹיו.

 

וְיָדַעְתִּי כִּי יֵשׁ מֶרְחַקִים שֶׁגַּם כְּנָפַיִם

 

לֹא יִגְמְאוּ וְשׁוּם אַהֲבָה לֹא תִּצְלַח"

 

הנשיא הוסיף: "לזכרו של בנם הרך של עמיחי ושירה איש-רן, גיבורים של אמת. אנו אתכם בחיבוק אמיץ ולא נשקוט עד אשר תגדע ידו של הטרור הנפשע".

 

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס למות התינוק, ובאירוע הרמת כוסית לכבוד השנה האזרחית החדשה עם התקשורת הזרה אמר: "ליבנו עם שירה ועמיחי על פטירת התינוק בן ארבעה ימים שאין לו אפילו שם. מרצחים נתעבים, הפושעים הנלוזים ביותר עלי אדמות. כוחות הביטחון דולקים אחר הרוצחים ואני מקווה שבקרוב יהיו חדשות בעניין. אנחנו לא נרפה עד שנמצא אותם ונמצה איתם את הדין".

 

במקביל, כוח ימ"מ של משמר הגבול הרג פלסטיני שלפי החשד קשור לפיגוע. הכוח, שירה לעבר מונית פלסטינית בכפר סורדא, צפונית לרמאללה, פצע אדם אחר שהיה ברכב. הנהג במונית כאמור נהרג, הפצוע פונה לקבלת טיפול בבית חולים בירושלים.

 

השניים שנורו הם סאלח ברגותי ו-וועד ברגותי מהכפר כובר ליד רמאללה. הם משתייכים לחמולת ברגותי - אחת המשפחות הגדולות בסורדא.

 

במקביל, כוחות הביטחון עצרו באזור הכפר סורדא והעיירה סילואד כמה פלסטינים בחשד למעורבות בפיגוע. הכוחות סרקו בתים כחלק מהידוק המצוד אחר חוליית המחבלים. הכוחות כיתרו גם בית בתוך רמאללה, לא רחוק מהמוקטעה - מעונו הרשמי של נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

 

מלבד בני הזוג איש-רן נפצעו בפיגוע ליד עפרה עוד חמישה בני אדם: אחד באורח בינוני והשאר קל. בתיעוד מזירת הפיגוע, נראה רכב בצבע לבן מגיע למקום - ומתוכו נורה צרור לעבר השוהים בטרמפיאדה בכניסה ליישוב. בהמשך נמלט הרכב מהזירה.


פורסם לראשונה 12/12/2018 22:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
הלוויית התינוק
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים