שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  עם המחיקות והתיקונים: כתבי היד של גדולי המשוררים יוצגו בבית הנשיא

  אוסף נדיר של כתבי היד המקוריים, בהם "משירי ארץ אהבתי" (לאה גולדברג), "אם זר קוצים" (נתן יונתן), "מול הים" (זלדה) ושירים רבים נוספים, יוצג בבית הנשיא ביוזמת נחמה ריבלין

  פרס רעיית נשיא המדינה לשירה יוענק בשבוע הבא לראשונה בבית הנשיא. ובעוד המשוררים הזוכים יעלו לקבל את הפרס, יוצג באולם סמוך אוסף נדיר ומרגש של כתבי יד מקוריים של שירים שנכתבו על ידי גדולי המשוררים של מדינת ישראל. בין כתבי היד: "משירי ארץ אהבתי" של לאה גולדברג, "סתיו יהודי" ו"בעצמי את עיני" של אברהם חלפי, "מול הים" של זלדה ו"אם זר קוצים" ("כמו בלדה") של נתן יונתן.

   

  "אם זר קוצים" ("כמו בלדה") מאת נתן יונתן ()
  "אם זר קוצים" ("כמו בלדה") מאת נתן יונתן

  כתבי היד, שמוחזקים במכון "גנזים", יועברו אל בית הנשיא בזהירות מירבית ולאחר שנעשו כל ההליכים הביטוחיים הנדרשים. זאת הפעם הראשונה שמוצגת תערוכה שמרכזת את כתבי היד של גדולי המשוררים העבריים ביחד.

   

  בארכיון "גנזים" שמורים כ־800 אוספים ארכיוניים של סופרים, משוררים, מחזאים, מתרגמים, חוקרי ספרות ואנשי רוח מסוף המאה ה־19 ועד ימינו. את עיקר העניין באוסף שיוצג בבית הנשיא מעוררים כתבי יד המבטאים את תהליך הכתיבה וחיבוטי הניסוח, אשר משתקפים במחיקות ובתיקונים של הכותבים. רוב המסמכים הועברו למכון על ידי בני משפחה ומכרים.

   

  "משירי ארץ אהבתי" מאת לאה גולדברג ()
  "משירי ארץ אהבתי" מאת לאה גולדברג

  אחד הכתבים כולל את הבתים הראשונים מ"משירי ארץ אהבתי". שני נוסחים של השיר - שמבטא את געגועיה של המשוררת למולדתה ליטא - נמצאים בארכיון שמוקדש לגולדברג במכון "גנזים".

   

  ביוזמתה. נחמה ריבלין ()
  ביוזמתה. נחמה ריבלין

  בפרס השירה העברית של רעיית הנשיא, שעומד על 70 אלף שקלים, זכה המשורר עמיחי חסון על ספרו "בלי מה". הפרס גובש כיוזמה משותפת של נחמה ריבלין והאפוטרופוסית הכללית, סיגל יעקובי, במטרה לממש את עיזבונו של ד"ר גרדנר סימון למען קידום השפה העברית.

   

  במעמד ההכרזה על הזוכים אמרה ריבלין: "אני מברכת את אוהבי ואוהבות השפה והמילים, את הכותבים והכותבות שעושים בהם קסמים, ומאחלת לעולמנו שתמיד יהיו בו אנשים שמשוררים אותו".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים