שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המשנה ליועמ"ש: "השיח על תיקי נתניהו מסוכן לדמוקרטיה"
  רז נזרי הזהיר מ"עליית הפופוליזם" בשני הקצוות
  ערב ההכרעות בתיקי ראש הממשלה מזהיר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, כי "שיח סוגדי נתניהו ושונאי נתניהו מסוכן לדמוקרטיה".

  רז נזרי (צילום: יואב דודקביץ)
  רז נזרי(צילום: יואב דודקביץ)
   

  בסדנת מחקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה בנושא פופוליזם, הסביר אתמול נזרי: "בתקופה האחרונה אני מרגיש שיש סוג של ירידה בממלכתיות ועלייה של פופוליזם בציבוריות הישראלית. נוצר שיח קצוות שהוא מסוכן לדמוקרטיה. יש המציגים את הדמוקרטיה כשלטון הרוב בלבד - זו אמירה פופוליסטית. ברור שדמוקרטיה היא גם שמירה על זכויות אדם, מתן זכויות למיעוטים ועצמאות של שומרי הסף מול השלטון. לצד זאת, יש גם כאלו המציגים כל מהלך שקורה כסוף הדמוקרטיה, וכשהדברים מוצגים בצורה כזו, זה גורם לחלקים בציבור בישראל לחשוב שהמילים 'שלטון חוק' ו'דמוקרטיה' הן כלי נשק שנועדו לפגוע בשלטון הרוב".

   

  נזרי הציג כדוגמה את חקירות ראש הממשלה ואמר: "אנחנו רואים שיח קצוות. קבוצה אחת של 'שונאי נתניהו' גורסת, שגם אם יזכו אותו הוא אשם, ותוקפת את היועץ המשפטי לממשלה, שכביכול מגן עליו. קבוצה שנייה של 'סוגדי נתניהו' אומרת, שגם אם יוגש נגדו כתב אישום והוא יורשע בשלוש ערכאות, עדיין יראו אותו כזכאי. המצב בו יש אמירות בוטות כל־כך משני הצדדים פוגע בדמוקרטיה".

   

  נזרי התייחס גם למגבלות הייעוץ המשפטי לממשלה. "היועצים המשפטיים לא צריכים לשרת כל גחמה ותפקידם להיות גם שומרי סף", הוא אמר, "אבל בסופו של דבר, חלק מהאנשים באקדמיה ובזירה הציבורית שוכחים שתפקידנו הוא גם לסייע לממשלה, כל עוד מדובר במעשים שבמסגרת החוק".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים