שתף קטע נבחר

ארה"ב: הניצול שסיפר לילדים על השואה נהרג בתאונה

אלטר וינר, שנולד בפולין ושרד את מחנות הריכוז, נהרג מפגיעת כלי רכב סמוך למקום מגוריו. הוא נהג לספר את סיפור חייו לתלמידים ואף נלחם על הכנסת לימודי השואה לתוכנית הלימודים במדינת אורגון

ניצול השואה אלטר וינר (מתוך יוטיוב)
ניצול השואה שנהרג, אלטר וינר(מתוך יוטיוב)

אלטר וינר, ניצול שואה בן 92 ששרד את מחנות הריכוז בגרמניה במהלך מלחמת העולם השנייה, נהרג השבוע מפגיעת מכונית בזמן שחצה את הכביש במדינת אורגון שבמערב ארצות הברית.

 

וינר, שכתב את ספר האוטוביוגרפיה "משם למספר: אוטוביוגרפיה של ניצול שואה", נהג לספר את סיפור ההישרדות שלו והופיע כמעט אלף פעמים בפני תלמידים בבתי ספר, בכנסים ובכנסיות.

 

ניצול השואה אלטר וינר (מתוך יוטיוב)
וינר במהלך אחת מהרצאותיו(מתוך יוטיוב)

וינר אף הופיע בפני המחוקקים במדינת אורגון, כדי להסביר להם מדוע חשוב להכניס לתוכנית הלימודים במדינה את לימודי השואה. הסנאטור הדמוקרטי של אורגון, רון ויידן, ספד לוינר ואמר: "הוא היה אדם מיוחד, שהפך את הישרדות השואה שלו לשיעור שלימד את כולנו על הצורך להילחם בדעות קדומות".

 

וינר נולד בשנת 1926 בעיירה כשאנוב שנמצאת בדרום פולין. בשנת 1939 פלשו הגרמנים לכשאנוב ואמו החורגת נמלטה יחד איתו ועם אחיו. אביו נשאר בעיירה כדי לספק מצרכים ללוחמים הפולנים, וכשחזרה המשפחה לעיירה לאחר שלושה חודשים, גילתה כי האב נרצח על ידי הגרמנים.

 

וינר נשלח למחנה ריכוז ועבר ממחנה למחנה עד שבמאי 1945 שוחרר על ידי הרוסים. כשחזר לעיירה כשאנוב, גילה כי 123 מקרוביו מתו במלחמה. רק חמישה מבני דודיו נשארו בחיים. וינר עלה לארץ ישראל אך עבר לניו יורק מאוחר יותר כדי להתגורר בקרבת בני דודיו ששרדו.

 

בשנת 2000, כשפנו אליו כדי שיספר את סיפורו, הוא היסס בגלל המבטא הפולני שלו אך לבסוף הסכים. בסיפורו, דאג להזכיר תמיד אישה גרמנייה שסיכנה את חייה כדי להציל אותו. הוא עבד עמה במפעל שבו עבדו עובדים גרמנים נוספים.

 

אותה אישה העבירה לו בחשאי מדי יום כריך עם גבינה. וינר היה מספר בהרצאותיו שהאוכל שמר עליו בחיים וסייע לו להבין שלא כל הגרמנים הם אנשים רעים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים