שתף קטע נבחר

משפט "באים לבנקאים": רוסק עמינח תעיד בתנאים מיוחדים

מנכ"לית בנק לאומי תמסור עדות במסגרת המשפט נגד שבעה פעילים חברתיים שלגביהם נטען כי קשרו קשר להטריד את ראשי מערכת הבנקאות בישראל. רוסק עמינח פנתה לבית המשפט בבקשה להעיד בדלתיים סגורות מחשש ל"פגיעה פיזית בידי ביריונים" אך בקשתה לא התקבלה והשופטת קבעה תנאים מיוחדים לעדות

בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע היום (ו')  כי מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח, תעיד ביום ראשון בבית משפט השלום בתל אביב בדלתיים פתוחות חלקית. זאת, במסגרת משפט "באים לבנקאים", בו מואשמים שבעה פעילים חברתיים, בפגיעה בפרטיותה ובהטרדתה.

 

רוסק עמינח ביקשה תחילה שלא להתייצב לעדות פומבית מחשש שתיפגע פיזית בידי "בריונים" כהגדרתה. בסופו של דבר הצדדים הגיעו להסכמות שתהיה בקרה על הנוכחים באולם, כלי התקשורת יוכלו להיכנס ותתוגבר האבטחה.

רוסק עמינח מגיעה להעיד במסגרת אחד הדיונים הקודמים של המשפט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
רוסק עמינח מגיעה להעיד במסגרת אחד הדיונים הקודמים של המשפט(צילום: מוטי קמחי)

בבית משפט השלום דחה השופט בתיק את בקשתה לדלתיים סגורות ועדות בשיחת וידאו (כלומר שלא תנכח פיסית באולם),  כמו גם את בקשת העיון החוזר שלה וקבע שעליה להתייצב. וקבע כי "הבקשה לא עומדת בתנאי החוק וההלכה הנוהגת". הוא הוסיף כי "בית המשפט סבור כי משמר בית המשפט יכול להתמודד עם חששותיה ולהבטיח את בטחונה".

 

רוסק עמינח ערערה לבית המשפט המחוזי בתל אביב, באמצעות עורכי דינה, אייל כהן ואופיר סטרשנוב, משרד כהן סטרשנוב לונדון, וטענה "שיש הסלמה באיומים עליה" וקיים חשש שתיפגע פיסית, ולכן היא שוב ביקשה "להעיד בדלתיים סגורות".

  

עורכי הדין אופיר סטרשנוב, איל כהן וירון לונדון ()
עורכי הדין אופיר סטרשנוב, איל כהן וירון לונדון

בערעור נטען כי "ההסלמה באיומים עליה ביחד עם הכשלון הצורב והמהדהד של הרשויות להגן עליה בפעמים הקודמות בה הגיעה לבית המשפט כמו גם היעדר פגיעה כלשהיא באיזו מזכויות הנאשמים מחייבים קביעה ברורה כי האינטרס הגובר הוא הגנה על גופה ועל שלומה מפני קהל בריונים המתעתד להגיע לבית משפט ולמנוע הסתה שעלולה לגרום לאלימות פיסית ודורשת עדות בדלתיים סגורות". אך ערעור זה נדחה כאמור ונקבע כי תתיצב לעדות בדלתיים פתוחות באופן חלקי.

 

עורך דין ברק כהן מסר בתגובה: "טענות לפגיעה פיזית הן הזויות וכוזבות. אוי ואבוי אם תיפול שערה משערות ראשו של מי שמתייצב להליכים משפטיים. האמת היא שרקפת רוסק עמינח מבקשת להימלט מבירור העובדות בתיק, אשר מראש נועד לרדיפת פעילים פוליטיים. הסתיים השלב בו הבנקאים, השוטרים השקרנים והפרקליטות האטומה נקטו במחשכים. עכשיו שלב יציאת האמת לאור. ניפגש בבית המשפט".

עו"ד ברק כהן (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
עו"ד ברק כהן(צילום: מוטי קמחי)

 

קריאות במגפון והטרדות

בדצמבר 2016 הוגש כתב אישום נגד 7 נאשמים - פעילים חברתיים. על פי כתב האישום נטען כי עורך הדין ברק כהן ונאשם נוסף הפעילו דף פייסבוק ששמו "באים לבנקאים" וקשרו קשר להטריד ולפגוע בפרטיותם של ראשי מערכת הבנקאות בישראל, לגבי כהן נטען כי עבר הליכים של הוצל"פ ועשה זאת בתגובה לכך.

 

בין היתר נהגו להגיע לביתה של רוסק עמינח עם מגפון וקראו קריאות, או התקשרו אליה ולקרוביה והטרידו אותם ותיעדו בוידאו את השיחות, במקרה אחד הלכו לבית הספר של בתה והדביקו על שמשות רכב את תמונתה עם הכיתוב "את לא אשמה שאמא פושעת". כהן מנגד טוען כי הפעילות לא הייתה בתגובה להליכי הוצאה לפועל, אלא מדובר במאבק פוליטי אזרחי וטוען גם לאכיפה בררנית. 

 

עו
עו"ד גבי לסקי

 

עורכת הדין גבי לסקי שמייצג את אחד הנאשמים: "עקרון פומביות הדיון נועד כדי להגן על האינטרס הציבורי שאין כמו אור השמש במשטר דמוקרטי כדי לגלות את האמת. נדמה לי שמבקרה הזה אין עילה אמיתית לעשות שימוש בחריג המאפשר סגירת דלתות, ואף שהייתי שמחה להחלטה עקרונית בנושא, אני שמחה שהערר לא התקבל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוסי זליגר
מנכלי"ת בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח
צילום: יוסי זליגר
מומלצים