שתף קטע נבחר

ירידות חדות בנעילה בוול סטריט; ג'ונסון אנד ג'ונסון צללה ב-10.1%

רויטרס: ג'ונסון אנד ג'ונסון ידעה במשך עשרות שנים שטלק מתוצרתה מכיל אסבסט; הנפט נחלש השבוע ב-2.7%; מכירות כלי הרכב באיחוד האירופי נפלו ב-8% והמכירות הקמעונאיות בסין עלו ב-8.1% בנובמבר - שיעור העלייה הנמוך ביותר מאז מאי 2003

23:05 - המסחר בבורסות ניו יורק ננעל הערב (ו') בירידות שערים חדות. מדד דאו ג'ונס איבד 2%, מדד S&P 500 נחלש ב-1.9% ומדד נאסד"ק השיל מערכו 2.3%. בסיכום שבועי, דאו ג'ונס ו-S&P 500 ירדו בכ-1.2% כל אחד ונאסד"ק נחלש ב-0.8%.

 

21:40 - מחירו של הנפט מסוג WTI נקבע היום על 51.2 דולר לחבית בבורסת הסחורות בניו יורק. מדובר בירידה יומית של 2.6%. בסיכום שבועי ירד הנפט בשיעור של 2.7%.

 

20:50 - המסחר בוול סטריט מתנהל בירידות שערים חדות, כשהמדדים המובילים מאבדים יותר מ-1.5% מערכם. מניית ג'ונסון אנד ג'ונסון במוקד, כשהיא לקראת יום המסחר הגרוע ביותר שלה זה 18 שנה. מניית החברה מתרסקת בשעה זו בשיעור של 9.1% לאחר החשיפה ברויטרס לפיה ידעה והסתירה במשך שנים את העובדה שבאבקת הטלק שלה לתינוקות יש אסבסט.

 

מחיר הזהב ירד השבוע בשיעור של 0.9%, על רקע התחזקות הדולר. מחיר הזהב למסירה בחודש פברואר ירד היום ב-0.5% ונקבע על 1,241.4 דולר לאונקיה - המחיר הנמוך ביותר מאז ה-3 בדצמבר. "הזהב ימשיך להיסחר בטווח של 1,200-1,250 דולר לאונקיה, עד שוועידת השוק הפתוח של הפדרל ריזרב תספק תמונה ברורה יותר בנוגע למספר העלאות הריבית בשנת 2019", מסר ג'ף רייט, סגן נשיא בחברת גולדמיינינג. הצהרת הפד אודות המדיניות המוניטרית צפויה ביום רביעי הקרוב.

 

19:00 - המסחר בבורסות המובילות באירופה ננעל היום בירידות שערים. מדד פוטסי הבריטי ומדד דאקס הגרמני ירדו כל אחד ב-0.5%, ומדד קאק הצרפתי איבד 0.9%. מניית קוסטקו יורדת בכ-8.5% ביום המסחר הגרוע ביותר שלה זה 10 שנים, לאחר שהחברה דיווחה על מכירות נמוכות מהצפוי. המדדים בוול סטריט יורדים בשיעור של כ-1.5%.

  

18:26 - המסחר בבורסות ניו יורק מתנהל בשעה זו בירידות של 1% עד 1.5% במדדים המובילים. מניית ג'ונסון אנד ג'ונסון מתרסקת בכ-11%. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אומר היום כי סין מעוניינת בהסכם סחר גדול ושהדבר יכול לקרות בקרוב.

 

זינוק של 90% נרשם במספר העסקאות למכירת בתים בווירג'יניה הצפונית בנובמבר האחרון לעומת נובמבר אשתקד. כזכור, בחודש שעבר הודיעה אמזון כי תקים את המטה החדש שלה בווירג'יניה. לפי הדיווח היום באתר מרקטווץ', בנובמבר נחתמו 1,046 חוזים בין מוכרים לקונים, בהשוואה ל-533 חוזים בחודש המקביל בשנה שעברה.

 

ג'ונסון אנד ג'ונסון הסתירה שאבקת הטלק מכילה אסבסט - במשך שנים

17:07 - חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון ידעה במשך עשרות שנים שאבקת הטלק מתוצרתה מכילה אסבסט, כך מדווח היום (ו') אתר רויטרס. מניית החברה צונחת במסחר בוול סטריט. בסוכנות הידיעות רויטרס בדקו מסמכים ועדויות משפטיות שפורסמו משנת 1971 ועד תחילת שנות ה-2000, לפיהם מנהלים בחברה, רופאים ועורכי דין היו מודעים שבטלק הגולמי ובאבקות מוגמרות של החברה נמצאו לעתים כמויות קטנות של אסבסט. אותם עובדים שהיו מעורבים דנו בבעיה, אך לא שיתפו את הרגולטורים או את הציבור בכך - כך על פי רויטרס.

 

  

חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון הפנתה את רויטרס למועצה חיצונית שהשיבה לפנייה של סוכנות הידיעות במייל. ודחתה את ההאשמות וטענה כי הממצאים שמוצגים ברויטרס הם "שגויים ומטעים". בתגובה נמסר: "הקונצנזוס המדעי הוא שטלק באבקות גוף המבוססות על טלק הוא אינו מסרטן, ללא קשר מה הוא מכיל. זה נכון גם אם - וזה לא - אם אבקת הטלק הקוסמטית של ג'ונסון אנד ג'ונסון הכילה אי פעם כמויות זעירות של אסבסט".

 

החברה התמודדה עם גל של תביעות בטענה כי מוצרי אבקת הטלק לתינוקות שלה מכילים אסבסט וגרמו לסרטן השחלות ולסוגים אחרים של סרטן. חבר מושבעים במדינת מיזורי בארה"ב הורה בחודש יולי לג'ונסון אנד ג'ונסון לשלם 4.9 מיליארד דולר במקרה של 22 נשים ומשפחותיהם. שופט אישר את פסק הדין באוגוסט והחברה התחייבה לערער עליו.

 

 16:30 - המסחר בבורסות ניו יורק נפתח היום (ו') בירידות של 1% במדדים המובילים.

 

הייצור התעשייתי בארה"ב עלה בשיעור של 0.6% בנובמבר - העלייה החדה זה שלושה חודשים. כך לפי נתוני הפדרל ריזרב. הלעייה בנתון הייתה מעל הציפיות שעמדו על התחזקות של 0.4%. בחישוב שנתי מדובר עלייה בקצב של 3.9% בשנה בייצור התעשייתי.

  

15:00 - החוזים בבורסות בניו יורק מאותתים על ירידות של עד 0.9% בפתיחת המסחר.

 

"שביתת נשק" במלחמת המסחר סין-ארה"ב

סין הודיעה כי היא מקפיאה באופן זמני את המכסים בגובה 25% שהוטלו על מכוניות המיוצרות בארה"ב. הקפאת המכסים תימשך שלושה חודשים החל מ-1 בינואר, וזאת כחלק מהסכם "הפסקת אש" עליו החליטו נשיא סין שי ג'ינפינג ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ בתחילת החודש. המנהיגים סיכמו ביניהם על השהייה למשך 90 יום מתחילת השנה הבאה של הטלת מכסים.

 

  

14:00 - נחלשו מעט הירידות במדדים המרכזיים. לונדון מאבדת 0.7%, פרנקפורט במינוס 0.9%, ופריז מאבדת 1%.

 

ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי תשוב היום (ו') ללונדון בידיים ריקות, זאת לאחר שהביקור שלה בבריסל לא הניב ויתורים חדשים מצד האיחוד האירופי. מיי קיוותה לקבל חיזוקים "פוליטיים ומשפטיים" בנוגע לסוגיית הגבול האירי – שמתגלה כסלע המחלוקת העיקרי שמונע את התקדמות תהליך הברקזיט. היא אמנם הודתה שאינה מצפה ל"פריצת דרך מיידית", אך קיוותה שמדינות האיחוד יעזרו להרגיע את חששות המחוקקים הבריטים סביב הפתרון שאמור למנוע הקמת "גבול קשה" בין אירלנד החברה באיחוד וצפון אירלנד השייכת לבריטניה. וויתורים מעין אלה היו משפרים את הסיכויים שהסכם הברקזיט אותו השיגה מיי עם האיחוד יאושר בפרלמנט. אולם, מנהיגי האיחוד שדנו בנושא לא הסכימו לשנות את עמדתם. "האיחוד עומד מאחורי ההסכם שהושג ומתכוון להתקדם בתהליך אישורו. הוא לא פתוח למו"מ", נמסר בהצהרה שפרסמו המנהיגים ביום חמישי.

  

12:00 - מתחזקות הירידות בבורסות באירופה. פרנקפורט מאבדת 1.6%, לונדון 1.3% ופריז 1.4%.

 

בצרפת, מדד מנהלי הרכש שמפרסמת מרקיט ירד ל-49.3 נקודות בדצמבר לעומת 54.2 בנובמבר. זו הפעם הראשונה מאז יוני 2016 שהמדד נמוך מ-50 נקודות, הרף שמפריד בין התרחבות הפעילות הכלכלית להתכווצות. גם בגרמניה רשם מדד מנהלי הרכש ירידה - מ-52.3 בנובמבר ל-52.2 בדצמבר - הרמה הנמוכה ביותר בארבע השנים האחרונות. 

 

מכירות כלי הרכב באיחוד האירופי נפלו ב-8%

11:45 - בניגוד למתוכנן, הדירקטוריון של ניסאן לא יבחר יו"ר חדש שיחליף את קרלוס גוהן העצור בפגישתו ב-17 בדצמבר. הסיבה לכך היא שהוועדה שמונתה לבחור מועמד לא הצליחה להגיע להסכמה בפגישתה ביום חמישי, כך לפי מקורב לנושא. בסוכנות הידיעות רויטרס מדווחים כי הוועדה, המורכבת משלושה דירקטורים חיצוניים, הודיעה שהיא זקוקה ליותר זמן כדי להחליט על מועמד מתאים. לפי המקורב, שלושת חברי הוועדה ימשיכו את הדיונים במהלך סוף השבוע אך אינן צפויים להמליץ על אף אחד בפגישת הדירקטוריון המתוכננת ליום שני.

  

10:30 - המסחר בבורסות באירופה מתנהל בירידות שערים. לונדון יורדת ב-1%, פריז - ב-1.1%, ופרנקפורט - ב-1.3%.

  

הבורסה בשנגחאי ננעלה בירידה של 1.5%, הונג קונג איבדה 1.6%.

  

10:15 - מכירות המכוניות באיחוד האירופי נפלו ב-8% בנובמבר ל-1.12 מיליון יחידות. כך לפי נתונים רשמיים של התאחדות יצרני הרכב האירופאים. מדובר בחודש השלישי ברציפות שבו נרשמת ירידה במכירות. פולקסווגן ספגה את הירידה החדה ביותר מבין היצרניות הגרמניות - מינוס 11%. לעומת זאת המכירות של ב.מ.וו ירדו ב-2.8%, ואלה של דיימלר עלו ב-3.3%.

 

ביפן, המדד הבוחן את סנטימנט היצרנים הגדולים עמד על פלוס 19 באוקטובר-דצמבר, בדומה לרמה בספטמבר, כך לפי הבנק המרכזי במדינה. האנליסטים ציפו לקריאה של 17 נקודות. המדד מייצג את ההפרש בין שיעור החברות הסבורות כי התנאים הכלכליים טובים, לבין אלה שסבורות כי התנאים אינם טובים.

 

 

08:40 - הבורסות באסיה נסחרות בירידות שערים, לאחר יומיים ירוקים. ברקע: פרסום נתוני מאקרו מאכזבים בסין.

 

מדד ניקיי בטוקיו נפל ב-2%. שנגחאי מאבדת 1.1%, האנג סנג בהונג קונג יורד ב-1.6%. מדד MSCI אסיה-פסיפיק, שאינו כולל את המניות ביפן, משיל 1.4% מערכו.

 

אמש ננעלו הבורסות בוול סטריט במגמה מעורבת. נאסד"ק איבד 0.4%, S&P 500 ירד בשיעור מזערי של פחות מ-0.1%, ודאו ג'ונס עלה ב-0.3%.

 

היחלשות בצמיחת המכירות הקמעונאיות בסין

כאמור, בסין פורסמו נתוני מאקרו חלשים. המכירות הקמעונאיות עלו ב-8.1% בנובמבר לעומת השנה שעברה, זאת בעוד תחזיות האנליסטים היו לעלייה של 8.8%. זה שיעור העלייה הנמוך ביותר מאז מאי 2003. במקביל פורסם כי הייצור התעשייתי עלה ב-5.4% בנובמבר. גם במקרה זה פספס את תחזיות האנליסטים, שציפו לעלייה של 5.9% בדומה לקצב שנרשם באוקטובר.

 

"למרות שהתקווה להסכם בין ארה"ב לסין בנושא הסחר והמחירים הנמוכים של חלק מהמניות מתדלקים את השוק, יש עדיין מלכודות רבות שהמשקיעים יכולים ליפול בהן", אמר נוביקו קוראמוצ'י, אסטרטג במיזוהו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
וול סטריט ירידות בורסה שוק ההון
צילום: AP
מומלצים