שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בלי חוק, עם הסדרה: כך מנדלבליט יכשיר בתי ההתנחלויות
  האם מלחמתם של חברי הכנסת מהימין על חוק ההסדרה הייתה מיותרת? מנדלבליט יודיע היום לבג"ץ כי ניתן להסדיר כבר עכשיו 2,000 מבנים בלתי חוקיים ביהודה ושומרון. המהלך ייצא לפועל ללא החוק השנוי במחלוקת - וייתכן שיבלום את דיוני בג"ץ בנושא
  היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט יודיע היום (א') לבג"ץ כי ניתן להכשיר באופן חוקי 80 אחוזים מהקרקעות בשטחי ההתנחלויות שמעמדם המשפטי מוטל בספק. הודעתו תייתר את "חוק ההסדרה" השנוי במחלוקת ובכך למעשה תאפשר את הסדרתם של למעלה מ־2,000 מבנים ותשתיות ביהודה ושומרון.

   

  אלו היישובים שבהם יוסדרו המבנים

   

  "חוק ההסדרה" שנחקק בכנסת לפני כשנה נועד להסדיר את מעמדם של בתים בהתנחלויות שנבנו על קרקעות בבעלות פרטית של פלסטינים (חלקית או מלאה). החוק אושר ברוב קולות, אולם בעקבות כמה עתירות לבג"ץ הוצא נגדו צו ביניים ארעי עד להכרעה. עמדת בית המשפט העליון שטרם נפסקה נחשבת לאחד ה"מוקשים" הגדולים ביותר עבורו.

  אביחי מנדלבליט בועדה לענייני ביקורת המדינה (צילום: גיל יוחנן)
  היועמ"ש מנדלבליט. מצא את הנוסחה המשפטית(צילום: גיל יוחנן)
  על פי החוק, הקרקע שעליה בנויים הבתים תישאר בידי בעליה, אולם המדינה תפקיע מהם את זכות השימוש בקרקע ותעביר אותה לממונה על הרכוש הממשלתי באזור יהודה ושומרון שיקצה אותה למי שכבר מתגורר בה. בתמורה, יפוצו בעלי הקרקעות הפלסטינים בסכום גבוה יותר משווי הקרקע, או יקבלו קרקע חלופית, לפי בחירתם.

   

  חוק ההסדרה נחקק בניגוד לעמדו של מנדלבליט שסירב להגן עליו בבג"ץ. לטענתו של היועמ"ש החוק אינו מידתי וקיים חשש שיגרור ביקורות קשות שיבואו לידי ביטוי בתביעות נגד ישראל בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג.

   

  בחמישי האחרון התברר כי התנגדותו של היועמ"ש לא נותרה בחלל ריק, וגובתה בכלים משפטיים אחרים. מנדלבליט מצא את הנוסחה המשפטית שתאפשר הכשרה מינהלית של החזקת הקרקע ללא צורך בחוק ההסדרה. אותה "נוסחה" שהגה היועמ"ש נסמכת על "תקנת השוק", המוכרת גם כ"סעיף 5". סעיף זה קובע כי "עסקה שנעשתה בתום לב בין הממונה על הרכוש הממשלתי בשטחים לבין אדם אחר, בכל נכס שהממונה חשבוֹ בשעת העסקה לרכוש ממשלתי, תהיה תקפה, גם אם בפועל האדמה המדוברת לא הייתה שייכת למדינה". עיקרון דומה עמד גם בבסיס הפסיקה ההיסטורית בבית המשפט המחוזי בירושלים, שקבעה כי יש להסדיר את המאחז מצפה כרמים.

  איילת שקד (צילום: ליהיא קרופניק)
  איילת שקד: "תשובה ציונית הולמת" (צילום: ליהי קרופניק)
   

  המהלך יוצא לפועל בתום בדיקה משפטית שארכה שלוש שנים ובעבודה משותפת עם שרת המשפטים איילת שקד. "החלטת היועמ"ש מהווה בשורה של ממש להתיישבות", אמרה שקד, "שנים של קיפאון, חוסר ודאות ואיום בהריסה באו אל קיצן. שינינו את השיח משיח של פינוי לשיח של הסדרה ובנייה. זו תשובה ציונית הולמת אל מול מעשי הרצח האכזריים של הימים האחרונים".

   

  בחוות הדעת של מנדלבליט שנכתבה על ידי עוזרו הבכיר עו"ד גיל לימון נכתב בין היתר: "יישומו של סעיף 5 מהווה מרכיב משמעותי במדיניות ממשלת ישראל להסדרת בנייה בלתי חוקית ביו"ש, שהוקמה בתום לב ובמעורבות של רשויות המדינה. לפיכך, יש מקום לכך שמשרדי הממשלה הרלוונטיים ינקטו פעולה יזומה לקידום המהלכים הנדרשים לשם יישום הסעיף. פעולה יזומה זו צריכה לכלול תוכנית עבודה מתאימה, והקצאת המשאבים הנדרשים". ההכשרה תבוצע באופן מנהלי לאחר הליך בחינה מהיר של משרד הביטחון.

   

  היום צפויה ועדת השרים לחקיקה לדון בהצעת חוק של ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) להסדרת שורה של מאחזים ושכונות בהתנחלויות. ההצעה מתייחסת ליישובים שהוקמו ב־20 השנים האחרונות ומבטיחה לספק שירותים לשטחים שמעמדם לא הוסדר וכן למנוע את הריסתם. לאור המהלך הדרמטי של היועמ"ש ייתכן שהצעה זו תרד משולחן הדיונים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים